W Tatry wraca zima

Kategoria: Ze szlaku / Polska

Wiele wskazuje na to, że w przyszłym tygodniu w Tatrach po raz kolejny w tym roku rozpocznie się zima. Według najbardziej optymistycznych prognoz spadnie nawet kilkadziesiąt centymetrów śniegu.

Obecnie na szlakach panują zróżnicowane warunki. Silny wiatr halny i ocieplenie sprawiły, że śnieg, który spadł w listopadzie i na początku grudnia stopniał lub został wywiany. W wielu miejscach pojawiły się też oblodzenia. Jak tłumaczy Jan Krzysz-tof, Naczelnik TOPR i opiekun merytoryczny akcji kursylawinowe.pl – W ostatnim czasie mieliśmy do czynienia z warunkami typowymi dla wczesnej zimy z małą ilo-ścią śniegu, z częstymi silnymi, porywistymi wiatrami i gwałtownymi zmianami tem-peratur. W kontekście budowy pokrywy śnieżnej jest to sytuacja niekorzystna, która może mieć wpływ na warunki podczas całej zimy. Niski stopień zagrożenia lawino-wego, niesie ze sobą raczej ryzyko zrzucenia z wysokości niż zasypanie w lawinie, choć i tego nie można wykluczyć.

2312lawiny

Niestety mała ilość śniegu może budzić złudne poczucie bezpieczeństwa, szcze-gólnie jeżeli chodzi o zagrożenie lawinowe. W listopadzie i grudniu doszło już do dwóch wypadków lawinowych i to przy pierwszym - najniższym stopniu zagrożenia.

- Choć przy niskim stopniu zagrożenia lawinowego łatwo rozpoznać lokalne zagroże-nia to wymaga to odpowiedniej wiedzy i czujności. Tak mała ilość śniegu często usy-pia czujność, a przecież pierwszy stopień, to również stopień zagrożenia lawinowego i nie możemy o tym zapominać. – przestrzega Naczelnik TOPR.

W najbliższy weekend temperatura zacznie stopniowo spadać, w górach pojawią się też pierwsze opady śniegu. Warto pamiętać, że po ostatniej odwilży śnieg będzie padał bezpośrednio na podłoże, stary śnieg lub lód, z którymi będzie raczej słabo związany. Warunki na szlakach będą wymagające, a zagrożenie lawinowe z pew-nością wzrośnie.

FILM: Jak zaplanować wycieczkę w góry - https://youtu.be/1NaOKpyovU8

Informacji o aktualnych warunkach szukaj na stronach:
www.topr.pl
www.gopr.pl
www.hzs.sk

Więcej informacji o akcji:
www.kursylawinowe.pl
www.facebook.com/lawiny
www.youtube.com/kursylawinowepl
www.instagram.com/kursylawinowe.pl

Partner strategiczny: PZU
Akcję wspierają: Black Diamond, Armada Skis, Primus, Uvex, Odlo, Garmin, Pieps
Partner akcji: TOPR
Region partnerski: Kaunertal
Organizacja: PSF, Snow PR Events & Communications


źródło: mat.pras.

Komentarze

 • Brak komentarzy...

  Dodaj komentarz


  Konkurs Fotograficzny "Górski Kalendarz"

  male dolomity

  logo biale_proste2

  Popularne

  Blogi

  FundacjaTOPR 271x62_v1

  TOPR SystemMonitoringuPogody_271x62

  Statystyki

  • Artykułów: 9859
  • Odsłon artykułów: 26910517
  
  ';