Kiedy Tatry są „zamknięte”...

Kategoria: Ze szlaku / Polska

Najpierw zaczęło się dosyć niewinnie... Były prośby o ograniczenie ruchu turystów, ich wycieczek do schronisk i dłuższego i większego „biesiadowania”. Dezynfekowano też wagoniki PKL...

W związku jednak z zagrożeniem koronawirusem i rozwojem epidemii, ostatecznie zdecydowano, że od 13 marca zamknięte do odwołania będą:

-PKL Kasprowy Wierch,

-PKL Gubałówka,

-PKL Palenica,

-PKL Mosorny Groń,

-PKL Góra Parkowa,

-PKL Góra Żar,

-Kolej Gondolowa Jaworzyna Krynicka.

1703tatry
fot. baza zdjęć PG - Zakopane. autor - Piotr Szojda

Oczywiście, że ci wszyscy, którzy uprzednio zakupili tourpassy i skipassy mogą, liczyć na zwrot w  100% wydanych na ten cel pieniędzy.

W związku z zapowiedzią wprowadzenia w Polsce stanu zagrożenia epidemicznego oraz odpowiadając na apel Premiera RP i Ministra Zdrowia, by na czas zagrożenia pozostać w domach, nie wychodzić bez potrzeby, w trosce o zdrowie wszystkich obywateli jesteśmy zmuszeni zamknąć teren TPN do odwołania.

Od 13 marca zamknięte będą punkty wejścia do Parku.
Schroniska nie będą przyjmować rezerwacji.
Parkingi będą nieczynne.
Kolejka oraz wyciągi w rejonie Kasprowego Wierchu będą nieczynne.

Ta drastyczna, ale spójna z działaniami rządowymi, decyzja została również uzgodniona z podmiotami działającymi w Tatrach: PKL, PTTK, Wspólnotą Leśną Uprawnionych Ośmiu Wsi w Witowie. Zdajemy sobie sprawę z dobroczynnych właściwości przebywania na świeżym powietrzu, ale trzeba pamiętać, że turyści podróżują, korzystają ze środków komunikacji, restauracji i innych miejsc dostępnych publicznie, co może sprzyjać rozprzestrzenianiu się epidemii. Zamknięcie terenu Tatr nie dotyczy mieszkańców powiatu tatrzańskiego. Osoby, które aktualnie przebywają w schroniskach, prosimy o rozważenie powrotu do domów. Sytuacja zmienia się dynamicznie, o wszelkich zmianach będziemy informować.

Jak argumentuje TPN (słusznie zresztą), decyzja ta jest oczywiście podyktowana zagrożeniem związanym z zarażeniem koronawirusem. Głównie chodzi tu o to, aby przez pewien czas turyści po prostu nie podróżowali w Tatry, nie gromadzili się w schroniskach, na parkingach, w busach, autobusach. Jak bowiem wiadomo, w ostatnich latach w każdy pogodny weekend ludzi odwiedzających Tatry jest tyle, co kiedyś w czasie wakacji.

Zdecydowana większość zainteresowanych chwali tą decyzję. Na szlakach jest pusto puściusieńko. Ostatni raz, podobna sytuacja była miała miejsce podczas stanu wojennego...

Jedyny pożytek z tej całej sytuacji to taki, że tatrzańska przyroda (fauna i flora) w pewien sposób i w pewnym sensie „odetchnie” od tych tłumów, wszędobylskich turystów, krzyków, tego całego dokarmiania czymkolwiek, fotografowania itd....

Bartek Michalak

Źródła:
http://www.portalgorski.pl/,
Internet (ogólnie).

Komentarze

 • Brak komentarzy...

  Dodaj komentarz


  Konkurs Fotograficzny "Górski Kalendarz"

  male dolomity

  Popularne

  Blogi

  FundacjaTOPR 271x62_v1

  TOPR SystemMonitoringuPogody_271x62

  Zagrożenie Lawinowe w Tatrach

  Statystyki

  • Artykułów: 10149
  • Odsłon artykułów: 28605665
  
  ';