Apel do środowiska turystycznego

Kategoria: Ze szlaku / Polska

Minął majowy weekend inny niż ostatnio. Bieszczadzki Park Narodowy opublikował apel: Staraliśmy się przygotować szlaki do górskich wędrówek, mając na uwadze głównie bezpieczeństwo turystów. Służba Parku była cały czas w terenie w tych dniach. Dlatego pomimo ogłoszenia o zmianie przebiegu szlaku z Przełęczy Wyżnej na Połoninę Wetlińską, w ramach wyjątku Straż Parku kilka starszych osób i rodziny przepuściła w piątek 01.05. w kierunku „Chatki” po tzw. „końskiej drodze”.

0405apel

W sobotę i niedzielę szlak funkcjonował zgodnie z jego nowym przebiegiem. Sama „końska droga” będzie służyła przez kolejne 2 lata jako droga techniczna. Tamtędy będą jeździć do pracy robotnicy remontujący schronisko i odbywał się będzie transport części materiałów. Obecnie w kilku miejscach poprawiamy jej stan, aby ułatwić dojazd na sam szczyt. Po opadach deszczu i dopiero co wykonanych punktowo pracach trasa ta nie wygląda najlepiej, zresztą nigdy nie wyglądała, dlatego turyści górą holwegu wydeptali przecież nowy szlak. Z tej drogi korzystać będzie dalej Służba Parku, GOPR, oraz IMiGW. Wszystkie działania, zmiana przebiegu szlaku zostały podjęte w celu poprawy bezpieczeństwa turystów. Niestety są osoby, które posługują się nieprawdą i zamieszczają na portalach społecznościowych informacje godzące w wizerunek Parku i to od wielu już lat. Prosimy Państwa po raz kolejny o to, aby powstrzymywać się z przekazywaniem niesprawdzonych treści z kont ewidentnie o charakterze fake news. Prosimy, szczególnie osoby ze środowisk przewodnickich, które z nami współpracują o przyjęcie po raz kolejny następujących informacji:

 

1. Schronisko „Chatka Puchatka” po remoncie nie będzie obiektem „naukowym”, będzie służyć głównie turystom, ale również Służbie Parku, GOPR, oraz pośrednio IMiGW. Inwestycja już jest w fazie realizacji i liczymy, iż zakończy się w końcu 2021 roku.

2. Po przebudowie będziemy prowadzić prace w otoczeniu schroniska, mające na celu rekultywację uszkodzeń darni roślinnej, przy jednoczesnym udostępnieniu miejsc widokowych.

3. Park nie jest „wycinany”. Prace leśne są prowadzone w dwóch leśnictwach Osada i Górny San (mamy 9 leśnictw). Pozyskanie jest na poziomie około 40% tego co BdPN pozyskiwał np. 10 lat temu. Zabezpieczamy głównie drewno na opał dla mieszkańców. Usuwamy również drzewa niebezpieczne na ciągu 140 km szlaków, potencjalnie zagrażające turystom, na tyle na ile takie zagrożenie można przewidzieć.

4. Wszystkie inwestycje na etapie realizacji powodują zmiany w organizacji udostępniania turystycznego, a na mocy Ustawy o Ochronie Przyrody Dyrektor Parku wydaje zarządzenia odnoście zasad korzystania ze szlaków i miejsc udostępnionych.

5. Istotne dla zwiedzania informacje przekazujemy na naszej stronie www.bdpn.pl oraz portalach społecznościowych (FB, Instagram). Cieszymy się, że wiele naszym materiałów uzyskało tak dużą popularność.

6. Będziemy dochodzić swoich praw w przypadku zamieszczania treści z Parku pozyskanych z naruszeniem zasad, tj. filmowanie i fotografowanie miejsc nieudostępnionych.

7. Przykro, że przewodnicy PTTK i jednocześnie licencjonowani przewodnicy Parku pomimo wielu spotkań i pełnej otwartości z naszej strony dalej upubliczniają nieprawdę.

8. Ponosimy duży wysiłek organizacyjny, by w trudnym okresie móc dalej prowadzić inwestycje (remonty szlaków, schroniska, muzeum), w celu poprawy warunków zwiedzania i bezpieczeństwa turystów. Nie robimy tego dla siebie, swojej wygody. Robimy to w interesie społecznym. Potrzeba nam jednak trochę czasu i spokoju.

Pod koniec tego tygodnia zamieścimy na naszych stronach model przestrzenny 3D „Chatki Puchatka”, prace są już na ukończeniu. Będzie można nawet wejść do środka. Zależy na zachowaniu pamięci o tym obiekcie, gdyż wiemy ile znaczy dla turystów.

źródło: Bieszczadzki Park Narodowy

Komentarze

 • Brak komentarzy...

  Dodaj komentarz


  Konkurs Fotograficzny "Górski Kalendarz"

  male dolomity

  Popularne

  Blogi

  FundacjaTOPR 271x62_v1

  TOPR SystemMonitoringuPogody_271x62

  Zagrożenie Lawinowe w Tatrach

  Statystyki

  • Artykułów: 10253
  • Odsłon artykułów: 29141441
  
  ';