Będzie wirtualna "Chatka Puchatka"!

Kategoria: Ze szlaku / Polska

"Chatka Puchatka" to kultowe miejsce w Bieszczadach. Niebawem jednak zostanie przebudowane, co wśród wielu miłośników tego miejsca budzi co najmniej smutek. Jak poinformowali parkowcy, schronisko takie, jakie było do tej pory, zostanie uwiecznione w internetowej sieci.

— Wiemy, że remont tego schroniska wywołuje w dalszym ciągu spore emocje. Nie dziwimy się, gdyż zdajemy sobie sprawę, iż dla wielu z Was z „Chatką” kojarzą się liczne wspomnienia i pierwszy widok bieszczadzkich połonin. Dlatego postanowiliśmy ocalić ją dla potomności i przenieść do świata wirtualnego - poinformowali bieszczadzcy przyrodnicy.

0405chatka

Wygląd „Chatki” przed remontem ukaże jej wirtualna kopia 3D. Każdy będzie mógł sobie obejrzeć wirtualizację w wersji sketchfab. Jak zapowiadają parkowcy, wirtualna wersja kultowego schroniska pojawi się niebawem na stronach parku.

Jak podkreślają władze Bieszczadzkiego Parku Narodowego, obecny budynek schroniska jest mocno wyeksploatowany, wielokrotnie nadbudowywany i przebudowywany. Połoninę Wetlińską w okolicach schroniska odwiedza rocznie około 150 tys. osób, czyli znacznie więcej niż jeszcze kilka lat temu. Od wielu lat występują tu znane wszystkim bieszczadzkim turystom problemy związane z ograniczoną ilością wody, znaczną ilością ścieków, dużymi kosztami ogrzewania i zapewnieniem bezpieczeństwa przeciwpożarowego. Z drugiej strony otoczenie schroniska to teren bardzo cenny przyrodniczo, bogaty w stanowiska roślin i zwierząt, dla ochrony których powołano park.

- Stąd też konieczna jest taka modernizacja infrastruktury turystycznej, która będzie spełniać współczesne wymogi przeciwpożarowe, sanitarne i środowiskowe, a jednocześnie ograniczy koszty utrzymania do akceptowalnego poziomu i przyczyni się do ograniczenia zniszczeń w otoczeniu przyrodniczym. Nie ma możliwości, aby cele te osiągnąć kolejną, gospodarczą modernizacją istniejącego budynku, konieczna jest gruntowna przebudowa. Głównym celem funkcjonowania obiektu pozostanie funkcja turystyczna. Na potrzeby turystów ma być udostępniony taras, sala główna na parterze i sala na poddaszu oraz toalety - czytamy w komunikacie BdPN.

Komentarze

 • Brak komentarzy...

  Dodaj komentarz


  Konkurs Fotograficzny "Górski Kalendarz"

  male dolomity

  Popularne

  Blogi

  FundacjaTOPR 271x62_v1

  TOPR SystemMonitoringuPogody_271x62

  Zagrożenie Lawinowe w Tatrach

  Statystyki

  • Artykułów: 10253
  • Odsłon artykułów: 29141540
  
  ';