Niedźwiedzie wróciły w Karkonosze? To byłaby sensacja

Kategoria: Ze szlaku / Polska

W internetowej sieci pojawiło się nagranie, które ma pokazywać, jak niedźwiedź przebiega przez drogę prowadzącą do Szklarskiej Poręby. Kłopot w tym, że zwierzęta te w Karkonoszach zostały wytępione przez człowieka ponad 200 lat temu...

"Filmik o tyle działa na wyobraźnię, że już w 2018 roku media w całej Polsce rozpisywały się o tym, że w Karkonoszach po 220 latach mogły pojawić się niedźwiedzie. Jeśli tak, byłaby to przyrodnicza sensacja" - podaje Gazeta Wrocławska.

1505karko

Nagranie pokazujące niedźwiedzią rodzinę przedostającą się przez ruchliwą drogę obejrzeli m.in. w Karkonoskim Parku Narodowym. Artur Pałucki, specjalista ds. ochrony przyrody w KPN stanowczo jednak mówi gazecie, że niedźwiedzie nie zostały uchwycone na drodze do Szklarskiej Poręby.

- Widziałem ten film i na pewno nie jest to droga do Szklarskiej Poręby. Na pierwszy rzut oka to raczej Słowacja, ale też nie jestem tego pewien - zaznacza Artur Pałucki cytowany w artykule.

Autor przyznaje, że doniesienia z 2018 roku o powrocie niedźwiedzi w Karkonosze i wcześniejsze, jego zdaniem są nieprawdziwe. Choć zaznacza, że nie niemożliwe.

- Mamy doniesienia o tym, że niedźwiedzie wędrują z Tatr. Ze Słowacji na Zachód. Możliwe jest, że przywędrują do nas, będzie to jednak trudne, bo natrafią na spore bariery choćby na Opolszczyźnie i po czeskiej stronie. Choć widywane są, jak na przykład przekraczają autostrady, więc nie jest to niemożliwe - zaznacza przyrodnik z Karkonoszy na łamach Gazety Wrocławskiej.


źródło: gazetawroclawska.pl

Sklep Górski

Komentarze

 • Brak komentarzy...

  Dodaj komentarz


  Konkurs Fotograficzny "Górski Kalendarz"

  male dolomity

  Popularne

  Blogi

  FundacjaTOPR 271x62_v1

  TOPR SystemMonitoringuPogody_271x62

  Zagrożenie Lawinowe w Tatrach

  Statystyki

  • Artykułów: 10213
  • Odsłon artykułów: 28963860
  
  ';