Lato, turysta i Tatry

Kategoria: Ze szlaku / Polska

Co prawda koronawirus czai się zewsząd nadal znienacka, ale obostrzeń jest coraz mniej i jak wszystko się nadal będzie tak układało, to w wakacje z powodzeniem powędrujemy po Tatrach. Zresztą możemy to robić już dzisiaj i jak pokazują ostatnie statystyki korzystamy z tego na potęgę.

Piękne widoki i panoramy, tatrzańska przyroda, pozytywne zmęczenie, a wszystko to przy coraz bardziej słonecznej i ciepłej pogodzie zachęcają do górskiego wędrowania.

1905turysta
fot. baza zdjęć PG - Dolina Pięciu Stawów , autor - Anna Szocik

Trzeba jednak pamiętać, że ta szumnie nazywany „powrót do normalności” już nie będzie taką „normalnością” jaką znaliśmy kiedyś. Reżim sanitarny, dystans społeczny, maseczki w miejscach publicznych pozostaną z nami jeszcze zapewne długo.
Nie brakuje jednak tych „odważnych”, którzy nic sobie z tych obostrzeń nie robią. Zdrowy rozsądek i pokora są na pewno wskazane. Pamiętajmy, że my dopiero stawiamy „pierwsze kroczki” po tej długiej, ogólnonarodowej kwarantannie i naprawdę – warto zachować umiar.
Wracając jednak do gór, bez względu jaki mamy stosunek do pandemii, aktywność na świeżym powietrzu (górska w szczególności), obok odpowiednich umiejętności i sił witalnych, wymaga od nas niejako posiadania pewnych produktów, używania określonego sprzętu.
Wszystko oczywiście zależy czy jedziemy w góry, w skały i na jak długo oraz gdzie zamierzamy spać.
Gdy chodzi o noclegi (w Tatrach spać „na dziko” nie wolno), tatrzańskie schroniska otwierają swoje „drzwi” dla gości coraz bardziej. Problem stanowić może wyżywienie – na dzień dzisiejszy zamawiać je można tylko na wynos. Mała maszynka, menażka, kubek, termos, jakieś naczynia i sztućce przydadzą się bez dwóch zdań. Do tego dochodzą:
-polar (gruby lub cieńszy),
-spodnie (polarowe, długie, krótkie, łączone),
-kurtka (oddychająca, przeciwdeszczowa, chroniąca od wiatru),
-i co najważniejsze – buty (dobre, solidne, z właściwą podeszwą i najlepiej za kostkę).
Do tego oczywiście warto również zadbać o odpowiednie oddychające skarpety, bieliznę termiczną, ewentualnie czapkę i jakieś rękawiczki.
Wielkość i przeznaczenie plecaka są niewątpliwie bardzo, bardzo istotne.
Oczywiście taki ekwipunek jak odpowiednie kijki, czołówka, apteczka, kask, batoniki energetyczne itd., itd. są też niewątpliwie czymś arcyważnym.
Ale pisać i wiedzieć o tym to jedno. Posiadać, używać i stosować jest znacznie ważniejsze. Nasz górski sklep przychodzi tu z pomocą. Oferujemy bowiem wszystko to oraz znacznie więcej dostępne w różnych wariantach, różnych firm, w różnych cenach i dostosowane do różnych umiejętności i wzrostu.


 

 

Bartek Michalak

Źródła:
http://www.portalgorski.pl/,
Internet (ogólnie).

Komentarze

 • Brak komentarzy...

  Dodaj komentarz


  Konkurs Fotograficzny "Górski Kalendarz"

  male dolomity

  Popularne

  Blogi

  FundacjaTOPR 271x62_v1

  TOPR SystemMonitoringuPogody_271x62

  Zagrożenie Lawinowe w Tatrach

  Statystyki

  • Artykułów: 10216
  • Odsłon artykułów: 28977624
  
  ';