Kobiety w chmurach - wystawa w Schronisku PTTK Roztoka

Kategoria: Ze szlaku / Polska

Góry to scenografia w wielkim spektaklu wspinania. Wanda Rutkiewicz i Halina Krüger-Syrokomska, połączone liną i wspólną pasją, wyniosły tę sztukę na poziom mistrzostwa (fragment wstępu do wystawy). Schronisko w Dolinie Roztoki, w ramach galerii „Kadr” prowadzonej pod patronatem Okręgu Górskiego Związku Polskich Artystów Fotografików, prezentuje do końca października ekspozycję „Kobiety w chmurach. Wystawa o Wandzie Rutkiewicz i Halinie Krüger-Syrokomskiej oraz ich miłości do gór”.

1407kaminska

Autorką scenariusza jest Anna Kamińska, która napisała biografie obu wybitnych polskich himalaistek. Prezentowanym fotogramom towarzyszą cytaty z wypowiedzi Wandy i Haliny. Wraz z tatrzańskimi i himalajskimi kadrami opowiadają historię kobiet, które mimo wielu różnic jednoczyła górska pasja. Ich życiowe postawy i stosunek do życia stawiają widza przed pytaniami o jego relację z górami i ludźmi.

Góry czy życie?
Oddajmy na chwilę głos naszym bohaterkom:
Halina: „Góry? To ważne jak cholera, ale oprócz tego jest też inne życie. Na wszystko musi być czas: na góry i na życie. Nie żyje się dla gór, tylko dla życia”.
Wanda: „Najbardziej drażni ludzi to, że ryzykujemy życie dla czegoś, co wydaje się kompletnie bezużyteczne, nikomu niepotrzebne. Ale może to jest potrzebne tym, którzy to robią! Może oni po prostu potrzebują tego, by żyć”.

1407kaminska 1
Halina Krüger-Syrokomska w Tatrach z kursantami w czasie kursu wspinaczkowego, lata 70-te XX w., fot. z archiwum Haliny Krüger-Syrokomskiej

Na wystawie zobaczymy artystyczne zdjęcia Himalajów wykonane przez Wandę Rutkiewicz. Znajdziemy zarazem szereg zdjęć reportażowych pokazujących jak ekstremalnym doświadczeniem dla Wandy i Haliny były górskie wyprawy.

1407kaminska 2
Wanda Rutkiewicz w Tatrach 1972–1973 z Janem Holnickim-Szulcem – wspinaczka na Kazalnicę, fot. Stefania Egierszdorff, archiwum Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie

Więcej niż wystawa 

– Naszą wystawą o Wandzie i Halinie chcieliśmy przede wszystkim podtrzymać pamięć o tych dwóch wyjątkowych kobietach – wyjaśnia Anna Krupa, gospodarz Roztoki – Mamy nadzieję, że prezentowane zdjęcia, choćby kadry z Himalajów autorstwa Wandy Rutkiewicz czy reporterskie zdjęcia z tatrzańskich ścieżek, pozostaną na długo w pamięci gości schroniska. Jednocześnie włączamy się w inicjatywę Klubu Sportowego Polskie Himalaje, który zbiera środki na budowę czortenu pod Kanczendzongą (link do zbiórki: https://zrzutka.pl/dbrxdh). Liczymy, że w 2022 roku, w 30. rocznicę śmierci Wandy, w cieniu tego ośmiotysięcznika uda nam się uwiecznić jej postać.

1407kaminska 3
Gasherbrum IV od strony południowej, fot. Wanda Rutkiewicz, archiwum Jana Botkiewicza

Wystawa została objęta honorowym patronatem Burmistrza Miasta Zakopane. Partnerem ekspozycji jest Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie.

 

Źródło:
mat.pras. Schronisko PTTK w Dolinie Roztoki

Komentarze

 • Brak komentarzy...

  Dodaj komentarz


  Konkurs Fotograficzny "Górski Kalendarz"

  male dolomity

  Popularne

  Blogi

  FundacjaTOPR 271x62_v1

  TOPR SystemMonitoringuPogody_271x62

  Zagrożenie Lawinowe w Tatrach

  Statystyki

  • Artykułów: 10139
  • Odsłon artykułów: 28418211
  
  ';