Rusinowa Polana i Gęsia Szyja

Kategoria: Ze szlaku / Polska

Wakacje w pełni! Turystów w Tatrach całkiem sporo – mimo koronawirusa i obostrzeń! Tak na marginesie: Obserwując zachowania ludzi w różnych miejscach zdaje się jakby zapomnieli oni (ja chyba czasem niestety też), że ten wirus ciągle istnieje, a pandemia zdaniem WHO się wręcz rozwija! Wracając jednak do rzeczy:

Niewątpliwie wśród turystów odwiedzających Zakopane, obok tych dość dobrze znających Tatry, znajdą się też ci mniej doświadczeni, którzy chcą jednak powędrować tu czy tam w poszukiwaniu tatrzańskich widoków i wrażeń. Obok wycieczek po dolinach i do schronisk, obok oczywiście Morskiego Oka, Ścieżki nad Reglami, Nosala, Sarniej Skały i oczywiście Giewonta, niewątpliwie wspaniałe, rozległe panoramy czekają na nas z Rusinowej Polany, a jeszcze lepsze z pobliskiej Gęsiej Szyi. Trafić tam nie jest trudno. Trasa jest dość łatwo dostępna, stosunkowo krótka i nie wymaga jakiejś nadzwyczajnej kondycji (Oczywiście jakąś trzeba mieć zawsze!).

1907rusinowa
fot. baza zdjęć PG - Widok z Rusinowej Polany Tatry Polskie, autor - Krzysztof Wójtowicz

Rusinowa Polana słynie z przepięknych widoków. Doskonale widać stąd m.in. Lodowy Szczyt, Baranie Rogi, Gerlach, Rysy. Obok wyżej położonej Gęsiej Szyi właśnie (1489 m n.p.m.), warto odwiedzić też słynne Sanktuarium Matki Bożej Jaworzyńskiej – wiele par zawarło tu związek małżeński, co roku w Boże Narodzenie odprawiana jest tutaj urokliwa Pasterka, a na zewnątrz Sanktuarium znajdują się tablice upamiętniające tych „ludzi gór”, którzy bądź to zginęli w górach właśnie, bądź zmarli śmiercią naturalną – taki w pewnym sensie symboliczny cmentarz.

W okolicach Rusinowej Polany (Rusinki) żyją jelenie, sarny, zające, lisy, czarne wiewiórki i kruki. Bywają także niedźwiedzie.

Na Polanie znajdowała się niegdyś osada pasterska – szałasy i szopy. Część Polany była też regularnie koszona - siana jednak nie zwożono na dół, a karmiono nim znajdujące się tu zwierzęta. Ostatecznie zakazano tu wypasu owiec i krów, by w 1981 r. pozwolić na ograniczony tylko wypas owiec – do 200 sztuk.

Kawałek dalej od Rusinowej Polany znajduje się Gęsia Szyja (ok. 1 h marszu).

Szczyt ten liczy 1489 m n.p.m. Dawniej nazwa „Gęsia Szyja” dotyczyła tylko wąskiego i wygiętego upłazu na wschodnim grzbiecie, od strony Rusinowej Polany właśnie. Jego kształt przypominał góralom gęsią szyję. Później nazwę tę zastosowano do całego masywu.

Już z drogi na szczyt, można podziwiać szeroką panoramę Tatr (od Bielskich przez Wysokie i do Zachodnich). Obok tego, szlak na Gęsią Szyję obfituje w niezwykle bogatą florę roślin wapieniolubnych.

Bartek Michalak

Źródła:
http://www.portalgorski.pl/,
http://sklep.portalgorski.pl/,
https://www.pkl.pl/pkl.html,
https://tpn.pl/,
http://www.topr.pl/
Tygodnik Podhalański,
Internet (ogólnie).

Komentarze

 • Brak komentarzy...

  Dodaj komentarz


  Konkurs Fotograficzny "Górski Kalendarz"

  male dolomity

  Popularne

  Blogi

  FundacjaTOPR 271x62_v1

  TOPR SystemMonitoringuPogody_271x62

  Zagrożenie Lawinowe w Tatrach

  Statystyki

  • Artykułów: 10139
  • Odsłon artykułów: 28418094
  
  ';