Karkonosze: Turyści za nic mają prośby i oznakowanie

Kategoria: Ze szlaku / Polska

Karkonosze muszą zostać zagrodzone. To efekt bezmyślności turystów, którzy mimo próśb i zakazów, niszczą przyrodę zadeptując murawę i się na niej wylegując.

- Nie wiedzieliśmy, że na górskich murawach nie można leżeć i się opalać - tłumaczyli turyści. Jak podkreślają pracownicy Karkonoskiego Parku Narodowego, to ciekawe tłumaczenie. Szczególnie, że weszli w miejscu, w którym kończyła się siatka.

0308murawa

Jak tłumaczą, murawa to nie jest zwykła trawa ani dywan trawy z rolek z marketu. To bogactwo drogocennej flory, której próżno szukać gdzie indziej w Polsce.

-Raz wydeptana odradza się bardzo powoli, latami. Takie warunki najbliżej są w Alpach, zatem uszanujcie, że KPN oraz KRNAP rozstawiają siatki ochronne, gdyż tylko one chronią zagrożone gatunki roślin przed ich zadeptaniem. Inne metody zawiodły, bo turyści nie stosują się do zasad i robią co chcą, i gdzie chcą. Przykre to ale nie ma wyjścia – wyjaśniają karkonoscy przyrodnicy.

Dlatego kolejne fragmenty muraw są grodzone w Karkonoszach by uniknąć ich wydeptywania i wylegiwania. Siatka działa lepiej niż wszelkie prośby.

- Nie jest szczególnie urokliwa i nie cieszymy się z konieczności jej montowania, ale wspólnie z czeskim KRNAP grodzimy murawy na Śnieżce i przy Domu Śląskim - czytamy w komunikacie parku.

źródło: FB/Karkonoski Park Narodowy

Komentarze

 • Brak komentarzy...

  Dodaj komentarz


  Konkurs Fotograficzny "Górski Kalendarz"

  male dolomity

  Popularne

  Blogi

  FundacjaTOPR 271x62_v1

  TOPR SystemMonitoringuPogody_271x62

  Zagrożenie Lawinowe w Tatrach

  Statystyki

  • Artykułów: 10211
  • Odsłon artykułów: 28956990
  
  ';