Największym symbolem tatrzańskiej wiosny jest szafran spiski.

Niezaprzeczalnym jest fakt, że pandemia koronawirusa wprowadziła ogromne zamieszanie w naszym życiu. Ale z drugiej strony, świat toczy się ciągle swoim rytmem. Jest dzień i noc, zima i wiosna, lato i jesień itd., itd.

Mamy marzec. Dni są dłuższe, a temperatury wyższe. Oczywiście, że jeszcze wiele razy przymrozi czy spadnie śnieg, ale ogólnie jest jakoś milej...

Obok tych wszystkich zmian pogodowych w Tatrach, Zakopane oraz Podhale warto odwiedzić też z innych powodów:

Przygotowania do Wielkanocy, „kosołka” (święconka wielkanocna), „kwietna niedziela” (Niedziela Palmowa), topienie Marzanny czy wiosenny redyk (ale ten odbywa się dopiero w kwietniu) to tylko niektóre góralskie obrzędy i tradycje...

Niewątpliwie jednak, największym symbolem tatrzańskiej wiosny jest szafran spiski czyli po prostu krokus.

Na początku pojawia się w niższych partiach oraz w okolicznych wsiach, a dopiero później zakwita w coraz to wyższych partiach górskich do ok. 1600 m n.p.m.

Szafran spiski- występuje w Karpatach Zachodnich. W Polsce natomiast najczęściej spotkać go można w Tatrach i na Wzniesieniu Gubałowskim. Występuje też na Pilsku, Beskidzie Żywieckim Wyspowym, Beskidzie Małym i w Gorcach oraz w niektórych „przygórskich” miejscowościach.

Kwitnie wczesną wiosną na fioletowo-liliowy kolor. Ma sześć płatków. W przypadku zimna, opadów śniegu, kwiaty zwijają się w ciasny pąk - po to, by rozkwitnąć ponownie w bardziej sprzyjających warunkach.

Krokusy znajdują się pod ochroną ścisłą.

Mimo to jednak, coroczne tłumy pojawiające się wiosną w Dolinie Chochołowskiej i podziwiające piękne „dywany” fioletowych krokusów nagminnie depczą i zrywają te kwiaty.

Szafran spiski kwitnie krótko - jedynie 2-3 tygodnie.

Bartek Michalak

Źródła:
http://www.portalgorski.pl/,,
Zielony świat Tatr, Zofia Radwańska-Paryska,
Wikipedia.