Gniazdo sokoła odkryto w rejonie Kazalnicy Cubryńskiej. Wprowadzono graniczenia dla taterników i narciarzy ekstremalnych.

- Potwierdziły się doniesienia taterników o drugim gnieździe sokołów wędrownych. Od 8 kwietnia zamykamy kolejny rejon wspinaczkowy. Zostanie ponownie otwarty, kiedy sokoli przychówek bezpiecznie opuści gniazdo – poinformowali pracownicy Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Sokół wędrowny jest gatunkiem wrażliwym, rzadkim i cennym. Do końca lipca młode sokołów powinny już bezpiecznie opuścić gniazdo.

Dlatego do 31 lipca zamknięte będą drogi wspinaczkowe i linie udostępnione dla narciarstwa ekstremalnego na obszarze: Żleb Krygowskiego – Mały Kocioł Mięguszowiecki – Niżnia Galeria Cubryńska – Cubryńska Kopka – z Cubryńskiej Kopki ściany opadające do Mnichowego Żlebu (łącznie ze Żlebem Szulakiewicza). Północnym ograniczeniem jest wylot Mnichowego Żlebu – podstawa ściany Kazalnicy Liliowej i Kazalnicy Cubryńskiej do Żlebu Krygowskiego.

Nadal możliwy jest zjazd na nartach z Przełęczy Hińczowej przez Wielką Galerię Cubryńską, Mały Kocioł Mięguszowiecki do Morskiego Oka.

- Przypominamy, że przed kilkoma dniami potwierdzono gniazdo sokoła wędrownego we wschodniej ścianie Kościelca. Z tego powodu od 31 marca do 31 lipca zostały zamknięte drogi wspinaczkowe i linie udostępnione dla uprawiania narciarstwa ekstremalnego od Komina Drewnowskiego po Żleb Zaruskiego – czytamy w komunikacie TPN.

 

Źródło: TPN//fot. Stanisław Wierzbanowski TPN