Mimo, że co jakiś czas pada śnieg i robi się zimno, mimo że w Tatrach obowiązuje 2 stopień zagrożenia lawinowego,

zaczęła się wiosna, a co za tym przyroda „rozkwita” i „budzi się” po zimie. Robi się zielono, coraz bardziej pachnąco. Na szlakach spotkać można zwierzęta – często matki z młodymi.

Obserwatorzy, badacze przyrody, leśnicy starają się monitorować sytuację i zamykają czasowo dane szlaki (jego części, określone rejony) dla ruchu turystycznego i wspinaczkowego.(głównie ze względu na ochronę młodych, ale i samych turystów – matki z młodymi są zwykle agresywniejsze od osobników przechadzających się w samotności).
Z taką właśnie sytuacją mamy do czynienia przy okazji wschodniej ściany Kościelca (ze względu na gniazdujące tam młode sokoła wędrownego) czy określonych miejsc na Hali Gąsienicowej (pojawia się tu niedźwiedzica z młodym).
Potwierdziły się też przypuszczenia o kolejnym gnieździe sokołów wędrownych. Tym razem od 8 kwietnia do 31 lipca zamknięte są drogi wspinaczkowe w rejonie Kazalnicy Cubryńskiej i linie udostępnione dla narciarstwa ekstremalnego. Chodzi o następujące obszary:
-Żleb Krygowskiego,
-Mały Kocioł Mięguszowiecki,
-Niżnia Galeria Cubryńska,
-Cubryńska Kopka.
Te obostrzenia/ograniczenia dotyczą:
-ściany opadające do Mnichowego Żlebu z Cubryńskiej Kopki (łącznie ze Żlebem Szulakiewicza. Północnym),
-ograniczeniem dla działalności górskiej jest wylot Mnichowego Żlebu - podstawa ściany Kazalnicy Liliowej i Kazalnicy Cubryńskiej do Żlebu Krygowskiego.
Ale tego typu zdarzeń jest obecnie dużo, dużo więcej.
Na terenie gorczańskiego lasów – w okolicy żółtego szlaku na Lubań, widziano ostatnio watahę wilków. Stąd przede wszystkim apel do właścicieli psów, aby zachowali szczególną ostrożność i uwagę!
Natomiast w okolicach Babiej Góry można natknąć się na świeże tropy niedźwiedzia.

Bartek Michalak


Źródła:
http://www.portalgorski.pl/,
https://tpn.pl/,
https://www.rmf24.pl/,
Tygodnik Podhalański.