Remont kosmicznych spodków Wysokogórskiego Obserwatorium Meteorologicznego na Śnieżce.

Jest to projekt Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej – IMGW PIB. Realizacja ma potrwać ok. 4 lat i chodzi w nim o remont kosmicznych spodków Wysokogórskiego Obserwatorium Meteorologicznego na Śnieżce.
Jego dolny dysk zostanie przystosowany do potrzeb turystycznych. Obiekt ten, nazywany restauracyjnym, ma stać się miejscem spotkań wszystkich miłośników wędrówek, natury i gór.
Ogólnie, remont obiektu podzielono na kilka etapów. Na początku ruszą prace zabezpieczające poszycie dachowe, a następnie nastąpi wzmocnienie konstrukcji zewnętrznej dysku dolnego i dysku górnego, środkowego i ich remonty.
Przeprowadzone zostaną także prace związane z instalacją wodną, kanalizacyjną i elektryczną.
Obserwatorium meteorologiczne na szczycie Śnieżki jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych na całym świecie. Marsjańskie talerze, kosmiczne spodki, statek kosmiczny - od początku powstania oryginalnego obiektu kojarzony on był z kosmosem.
Dane uzyskiwane w obserwatorium są niezwykle cenne.
Śnieżka bowiem pozbawiona jest wpływów lokalnych związanych z działalnością człowieka!
To jedno z dwóch w Polsce (obok Kasprowego Wierchu) Wysokogórskich Obserwatoriów Meteorologicznych. Systematyczne obserwacje na Śnieżce trwają nieprzerwanie od 1880 roku.
Obecnie, z wiadomych względów, nie ma możliwości zwiedzania Obserwatorium czy korzystania z restauracji. Najbliższe schroniska gdzie można coś zjeść i przenocować to:
– Dom Śląski,
– Strzecha Akademicka,
– Samotnia,
– Jelenka,
– Luczni Bouda.
(te dwa ostatnie – po stronie czeskiej)
Obserwatorium to (zlokalizowane na Śnieżce) położone jest na wysokości 1602 m n.p.m. Od 1985 r. obserwatorium nosi imię Tadeusza Hołdysa – długoletni kierownik obserwatorium.
Początkowo obserwacje prowadzone były w kaplicy św. Wawrzyńca, która zaadaptowana była na schronisko turystyczne i miały one (te obserwacje) charakter nieregularny. W roku 1889, z inicjatywy Johanna Pohla, w schronisku po stronie śląskiej uruchomiono stację meteorologiczną.
Pod koniec XIX w. powstał projekt budowy oddzielnego budynku obserwatorium. Budynek taki (po otwarciu) służył pomiarom od 5 lipca 1900. Był wielokrotnie przebudowywany. Ostatecznie, wszelkie pomiary zakończono tu w 1976 r. Funkcjonowało już wówczas nowe obserwatorium.
Budynek ma charakterystyczną formę trzech połączonych ze sobą brył w kształcie dysków.
W roku 2020 wpisano go do rejestru zabytków. Ponadto stanowi on symbol Studenckiego Koła Przewodników Sudeckich we Wrocławiu.
W obserwatorium funkcjonuje Punkt Edukacji Ekologicznej, w którym można zapoznać się z funkcjonowaniem przyrządów meteorologicznych.
Śnieżka (bo przecież tam to wszystko ma miejsce) to najwyższa szczyt Karkonoszy, Czech, a tym samym góra ta należy do Korony Europy. Ma 1603 m n.p.m.
Podczas ładnej pogody szczyt Śnieżki jest doskonałym punktem widokowym, z którego można podziwiać rozległe panoramy. Przy sprzyjających warunkach widoczność sięga nawet 200 km!


Bartek Michalak