Wędrując między Kasprowym, a Świnicą, chociaż oznaczenia na szlaku nadal są czerwone (jak te z Orlej Perci), krajobraz zmienia się diametralnie. Im bliżej Kasprowego tym góry stają się łagodniejsze, bardziej połogie i przyjazne. I mimo że panorama miejscami nadal obfituje w ostre, granitowe szczyty, wkraczamy do królestwa Tatr Zachodnich.

Podejście na Świnicę od strony Świnickiej Przełęczy fakt, iż jest nieco łatwiejsze niż eksponowany szlak prowadzący od strony Zawratu. Nie oznacza to jednak, że tutaj trudności jakichkolwiek brak, a zdobycie Świnicy tą drogą to przysłowiowa "bułka z masłem". Świnica ogólnie jest traktowana jako trudna i wymagająca góra choć dostępna dla każdego. Ma dwa wierzchołki. Ten niższy (2291 m n.p.m.) bywa nazywany „taternickim”, gdyż kończy się tutaj wiele dróg wspinaczkowych. Szczyt cieszy się również "popularnością" wśród chcących odebrać sobie życie - przez co Świnica czasami bywa nazywana „górą samobójców”.

Zdjęcie z bazy PG, Panorama Tatr - Kasprowy Wierch, autor - Paweł WielgoszZdjęcie z bazy PG, Panorama Tatr - Kasprowy Wierch, autor - Paweł Wielgosz

Jak wspomniałem, idąc od Świnicy w stronę Kasprowego, mijamy m.in. Świnicką Przełęcz, Przełęcz Liliowe i Beskid (2012 m n.p.m.) - niewybitny szczyt, który choć sam w sobie kamienisty to stoki są tu dość łagodne i trawiaste. Z powodu masowego ruchu turystycznego ścieżka turystyczna jest rozdeptana, a tutejsza roślinność znacznie zniszczona.

Na znajdującej się poniżej owego Beskidu Dolinie Gąsienicowej, w latach 30. XX w., niejaki Eugeniusz Sieczka-Gąsienica próbował wybudować prywatne schronisko. W związku jednak z budową kolejki na Kasprowy, prace te przerwano, a wszelkie już powstałe konstrukcje zostały usunięte (ale dopiero w 2006 r.). Określane one były jako Gienkowe Mury.

"Brnąc" kawałek dalej docieramy na Kasprowy Wierch (1987 m n.p.m.). Szczyt ten jest już szczytem Tatr Zachodnich. Znajduje się tu bar, restauracja, kiosk, poczekalnia, narciarnia, WC oraz stacja TOPR.

Kawałek wyżej wznosi się gmach obserwatorium meteo, a na zboczach Kasprowego położone są dwa wyciągi narciarskie:
- kolej krzesełkowa „Hala Goryczkowa” - z Doliny Goryczkowej (Biegnie tu trasa narciarska, która ze względu na swoją zmienność krajobrazu, długość i różne możliwości, uchodzi za najpiękniejszą trasę narciarską w Polsce),
- kolej krzesełkowa „Hala Gąsienicowa” - z Doliny Gąsienicowej (Wytyczona tu narciarska obfituje w niezwykle ciekawe górskie krajobrazy i widoki).

Zdjęcie z bazy PG, Hala Gąsienicowa i Kasprowy WierchZdjęcie z bazy PG, Hala Gąsienicowa i Kasprowy Wierch

Zarówno trasy Doliną Gąsienicową i Goryczkową są dosyć wymagające i do super łatwych nie należą, aby je pokonać, warto posiadać już jakieś "narciarskie" umiejętności.

Reasumując, wszystko to (ruch turystów latem, narciarze, ratraki, smary pochodzące z kolejki i wyciągów itd.) powodują erozję gleby, degradację środowiska i czynią znaczne szkody w przyrodzie (ożywionej i nieożywionej).

Z ciekawostek, wspomnieć jeszcze można o wizycie na wierzchołku Kasprowego L. Wałęsy, A. Kwaśniewskiego, B. Komorowskiego, L. Kaczyńskiego i R. Kaczorowskiego. 6 czerwca 1997 na "poczciwym" Kasprowym gościł również papież Jan Paweł II.

{youtube}Fkupq548Jzw{/youtube}

{youtube}drOjOlTzXZA{/youtube}

Bartek Michalak

Źródła:
- https://pl.wikipedia.org/wiki
- http://www.portalgorski.pl
- Tatry Polskie - PRZEWODNIK, Józef Nyka, Latchorzew 2002
- Nieznane Tatry, Leszek Jaćkiewicz, Kraków 2010
- Najpiękniejsze szczyty tatrzańskie, Janusz Kurczab, Marek Wołoszyński, Warszawa 1991