Rowerzysta i bobry

Kategoria: Ze szlaku / Polska

W pierwszej chwili, news, że bobry były przyczyną groźnego wypadku rowerzysty nie brzmi jakoś bardzo poważnie. Nie ma jednak z czego się śmiać. Mężczyzna na pokładzie słowackiego śmigłowca trafił do szpitala w Popradzie. Miał bardzo poważnie poranioną rękę i potrzebna była  szybka akcja ratunkowa. Całe to zajście, wydarzyło się w okolicach Przełomu Dunajca, a konkretnie – na Drodze Pienińskiej znajdującej się po słowackiej stronie Tatr (stąd interwencja Horskiej Zachrannej Służby – HZS). Krótko mówiąc na 39-letniego polskiego rowerzystę spadło uszkodzone przez bobry drzewo.

Droga Pienińska - popularny turystyczny szlak łączący atrakcje przełomu Dunajca. Ciągnie się na pograniczu Polski i Słowacji przez 9 km od Sromowiec przez Czerwony Klasztor do Szczawnicy.

bobry0305
fot. źródło zdjęcia - Wikipedia, Bóbr europejski

Bobry – ziemnowodne gryzonie, wiodą nocny tryb życia. Dzięki wyjątkowo silnym siekaczom, potrafią ścinać nawet bardzo grube drzewa. Ślady ich aktywność dosyć łatwo można zauważyć. Budują bowiem charakterystyczne tamy i żeremia. Bobry należą do nielicznych gatunków potrafiących przystosować środowisko do własnych potrzeb.

Żeremia bobrowe – ich konstrukcje o charakterze ochronno-lęgowym. Zależnie od właściwości terenu żeremia mogą być zlokalizowane w jamie wyrytej w stromym brzegu. Częściej jednak znaleźć je można na podwyższeniach – w obszarze zabagnionym.

Bobry hasają sobie w Pieninach w najlepsze, choć Dunajec jest rzeką rwącą, o kamienistym dnie. Ale jak widać zwierzęta te dają sobie i z tym radę.Bartek Michalak

Źródła:
http://www.portalgorski.pl/,
Tygodnik Podhalański,
Internet (ogólnie).

Komentarze

 • Brak komentarzy...

  Dodaj komentarz


  Konkurs Fotograficzny "Górski Kalendarz"

  male dolomity

  Popularne

  Blogi

  FundacjaTOPR 271x62_v1

  TOPR SystemMonitoringuPogody_271x62

  Zagrożenie Lawinowe w Tatrach

  Statystyki

  • Artykułów: 10041
  • Odsłon artykułów: 27751166
  
  ';