Jesienna wycieczka do Schroniska Szarotka

Kategoria: Ze szlaku / Polska

Po ataku zimy w górach w końcu przyszedł czas na jesień. Już w najbliższy weekend czeka nas słoneczna pogoda w Tatrach. To dobry czas by zaplanować rodzinną wycieczkę. Proponuję więc trasę do Schroniska Szarotka.

Zanim zaczniemy naszą podróż kilka istotnych informacji, może zbyt oczywistych, ale czasem warto sobie przypomnieć o tych prostych rzeczach.
Schronisko Szarotka (słow. Chata Plesnivec) leży w Tatrach Bielskich na Słowacji. Każdy z nas, łącznie z dziećmi, musi posiadać dowód osobisty. Akcje ratownicze w Tatrach słowackich są odpłatne. Warto więc ubezpieczyć się przed planową wycieczką, nawet jeśli zakładamy, że odbędziemy tylko spacer z małymi dziećmi.

1010szarotka
fot. Jesień na szlaku (z archiwum autora)

Trasę polecam z maluchami. Szliśmy nią w tamtym roku (o tej porze) i poradził sobie nawet 3-latek. Nie ma na niej bardzo stromych podejść, ani ekspozycji.

Dystans: około 10 km
Suma wzniesień: 547 m
Granicę przekraczamy w Jurgowie (można również na Łysej Polanie). Jedziemy do Tatrzańskiej Kotliny. Pod koniec zabudowań, przed przystankiem autobusowym, skręcamy w prawo na rozległy parking. W okresie, kiedy tam byliśmy (październik) był już bezpłatny.

1010szarotka 1
fot. Z widokiem na Kieżmarski Szczyt (z archiwum autora)

Naszą wędrówkę będziemy odbywać zielonym szlakiem. Początkowo jeszcze idziemy asfaltową drogą między zabudowaniami. Później szeroką szutrową trasą powoli pniemy się w górę. Drzewa uśmiechają się do nas kolorowymi barwami. Po około 30 minutach marszu wchodzimy w las. Szlak jest tak poprowadzony, że do naszego celu idziemy ścieżką o równomiernym nachyleniu. Co jakiś czas odsłania się nam widok na Dolinę Kieżmarską z widoczną Łomnicą, Kieżmarskim Szczytem, Baranimi Rogami i Czarnym Szczytem. Na trasie co chwilę mijamy ławki :), co w przypadku wędrówki z dziećmi może ją znacznie przedłużyć ;)

1010szarotka 2
fot. Chata Plesnivec (z archiwum autora)

Po około dwóch godzinach marszu (nasz czas wędrowania z dziećmi) ukazuje się nam Chata Plesnivec (1290 m n.p.m.). Schronisko jest malownico położone na zboczu Tatr Bielskich. Czas na odpoczynek i nakarmienie głodnych brzuszków. Każdy zamawia to co lubi. Tak, kuchnię schroniska jak najbardziej polecamy!

Dzieci wbijają pieczątki do książeczki GOT PTTK i siadamy na tarasie przed Chatą, by nacieszyć się widokami, które w barwach jesieni są najpiękniejsze.
Pozostaje nam jeszcze zejść na parking do samochodu tą samą trasą…...

1010szarotka 3
fot. Widok ze Schroniska Szarotka (z archiwum autora)

Niezapomnianych jesiennych wrażeń w górach!

Katarzyna Bajgrowicz
"Rodzina w ruchu"

Komentarze

 • Brak komentarzy...

  Dodaj komentarz


  Konkurs Fotograficzny "Górski Kalendarz"

  male dolomity

  Popularne

  Blogi

  FundacjaTOPR 271x62_v1

  TOPR SystemMonitoringuPogody_271x62

  Zagrożenie Lawinowe w Tatrach

  Statystyki

  • Artykułów: 10033
  • Odsłon artykułów: 27703822
  
  ';