To, że zima to nie lato i że warunki do uprawiania turystyki w warunkach zimowych są o niebo trudniejsze od tych letnich to oczywista oczywistość i wiadomo to nie od dziś. Nie znaczy to jednak w żaden sposób, że w górach wtedy przebywać nie wolno, szlaki są nieprzetarte i wszelkie górskie życie na parę miesięcy zamiera.

Chociaż Słowacy faktycznie zamykają szlaki w swoich Tatrach powyżej schronisk. Sytuacja ta już powtarza się rokrocznie i trwa od 1 grudnia do 15 maja. Głównym powodem takiego rozwiązania jest ochrona przyrody. W Tatrach po polskiej stronie po szlakach chodzić można bez problemu przez cały rok. Ponadto, TPN umożliwia w miesiącach grudzień-marzec poruszanie się po naszych najwyższych górach od zmierzchu do świtu.

Okres zimowy to przepiękna pora...

2411zima
fot. baza zdjęć PG - Basecamp Murowaniec, Hala Gąsienicowa, autor - Natalia Keller

Góry wyglądają wówczas zupełnie inaczej niż latem. Są też jakieś bardziej złowieszcze, potężniejsze, tajemnicze. Zdobywanie gór o tej porze roku wymaga o wiele więcej odwagi i co ważne – umiejętności oraz zdrowego rozsądku! Do typowych czynników zagrożenia jakie występują w górach (każdych) i to bez względu na warunki pogodowe, zimą dochodzi jeszcze np. krótki dzień, oblodzenie, śnieg, niejednokrotnie konieczność torowania, niska temperatura, silny wiatr i co najważniejsze – ZAGROŻENIE LAWINOWE!

Wszystko to, niejako wymusza aby wychodząc zimą w góry, być do tego jak najlepiej przygotowanym. A co spakować ze sobą do plecaka? Oczywiście wszystko zależy od długości, trudności naszej trasy i aktualnych warunków śniegowych. Zakładając, że bieliznę termoaktywną, gruby polar, kurtkę przeciwdeszczową, ocieplaną, czapkę, szalik, rękawiczki, dobre i grube buty za kostkę mamy na sobie, warto mieć przy sobie jeszcze:

-latarkę ze świeżymi bateriami,
-zapałki,
-naładowaną komórkę,
-termos z ciepłą herbatą (może być też woda),
-apteczkę,
-scyzoryk,
-kalorycznego coś do zjedzenia.

2411zima 1
fot.baza zdjęć PG - Broad Peak 2013 - Topo drogi na szczyt

Obok tego istotny jest również sprzęt zimowy:

-raki,

-czekan,

-lawinowe ABC.

Lawinowe ABC:

Do uprawiania narciarstwa wysokogórskiego i turystyki wysokogórskiej poza wyznaczonymi trasami bardzo często konieczne staje się posiadanie specjalistycznego sprzętu, który może uratować nasze życie. Chodzi tu o:

-detektor lawinowy,

-sondę lawinową,

-łopatę lawinową.

Do tego dochodzi też wypornościowy plecak lawinowy.

Pamiętajmy, że gro wypadków lawinowych zdarza się przy trzecim stopniu zagrożenia (w pięciostopniowej skali). Stopień III to nie IV i V. Mniej doświadczona osoba może dojść do konkluzji, iż jest bezpiecznie. Tu właśnie tkwi sedno. Każdą sytuację i miejsce należy rozpatrywać niezwykle skrupulatnie i indywidualnie. Wypadki lawinowe zaczynają się w przeważającej większości od błędnej decyzji, a w dalszej kolejności przekraczamy istotną, aczkolwiek niewidzialną granicę!

Nie ulega wątpliwości, że zdrowego rozsądku, pokory czy trzeźwej oceny sytuacji się nie kupi. Po wszystko inne zapraszamy do naszego sklepu. Szeroki wachlarz produktów, różnych marek i w przeróżnych cenach oraz rozmiarach z pewnością sprawią, że każdy znajdzie tu coś dla siebie i będzie niezwykle usatysfakcjonowany poczynionymi zakupami. Warto też pomyśleć o zbliżającym się Mikołaju i Gwiazdce. Zapewne jest bardzo wiele osób, którym podarek w postaci jakiegoś górskiego produktu czy gadżetu (np. górskiej biżuterii) sprawiłby nie lada przyjemność...


{youtube}YuynHs0incU{/youtube}

 

Bartek Michalak

Źródła:
http://www.portalgorski.pl/,
http://sklep.portalgorski.pl/,
Internet (ogólnie).

Sklep Górski