Denis Urubku o zimowym Broad Peaku

Kategoria: Ze szlaku / Świat

Denis Urubko to fantastyczny himalaista rosyjski. Od 2015 r. jest on obywatelem polskim. Zdobył m.in. Koronę Himalajów i Karakorum. Był także uczestnikiem ostatniej polskiej zimowej wyprawy na K2, o czym było głośno...

Denis Urubko słynie z własnej definicji himalajskiej zimy, co niejednokrotnie budzi kontrowersje i konflikty. Otóż przyjmuje on, że czym innym jest zima kalendarzowa, a czym innym meteorologiczna. Twierdzi, że marzec w najwyższych górach to już wiosna. Dlatego za pierwsze zimowe wejścia uważa te, które są dokonywane między 1 grudnia a końcem lutego.

0312urubko
fot. baza zdjęć PG - Broad Peak 2013 - Topo drogi na szczyt

Idąc zatem tym tokiem myślenia, zdobycie Broad Peaku przez Adama Bieleckiego, Artura Małka, Tomasza Kowalskiego i Maćka Berbekę dokonane 5 marca 2013 r. nie może być uznane za zimowe (choć tak właśnie zdecydowana większość himalaistów przyjmuje).

Urubko chce jednak położyć kres wszelkim wątpliwościom i niedomówieniom. Zamierza on jeszcze w tym sezonie (do końca lutego) stanąć na wierzchołku Broad Peaku zostając jednocześnie pierwszym zimowym zdobywcom tej góry. Przygotowania do wyprawy trwają już w najlepsze.


Bartek Michalak

Źródła:
http://www.portalgorski.pl/,
Internet (ogólnie).

Komentarze

 • Brak komentarzy...

  Dodaj komentarz


  Konkurs Fotograficzny "Górski Kalendarz"

  male dolomity

  Popularne

  Blogi

  FundacjaTOPR 271x62_v1

  TOPR SystemMonitoringuPogody_271x62

  Zagrożenie Lawinowe w Tatrach

  Statystyki

  • Artykułów: 10152
  • Odsłon artykułów: 28628039
  
  ';