Czym w zasadzie jest ta Arktyka? Trwają liczne sporu co do zakresu tego terytorium. Na pewno jest to przede wszystkim Ocean Arktyczny. Poza tym, Arktyka obejmuje też część terytorium Rosji, Kanady, Norwegii, Szwecji, Finlandii, Alaskę, Grenlandię oraz Islandię.

Mimo surowego bardzo klimatu, Arktyka „tętni życiem”. Przebogata fauna i flora, szczególnie ptaki i zwierzęta morskie (choć nie tylko) zaskakuje wręcz swoim bogactwem. Tereny te nie są też i bezludne. Ludzie dostosowali się do tych wymagających warunków, tworząc przy tym ciekawe bardzo społeczności i kultury. Mowa tu o:

-Inuitach,

-Lapończykach,

-Czukczach,

-Nieńcach.

Obszar ten, charakteryzuje się też obfitością wysp, wysypek i półwyspów. Wielokrotnie „wyrastają” tam liczne, dość wysokie góry, pokryte często lodem. Można wymienić tu choćby:

-góry Syberii,

-góry Alaski,

-góry Kumberlandzkie (Grenlandia, Svalbard),

-Nowa Ziemia.

W zależności od dokładnego położenia danego obszaru, notuje się dość duże różnice pogodowe w poszczególnych miejscach (szczególnie gdy chodzi o średnią temperaturę powietrza). Nie zmienia to jednak faktu, że gro parametrów dotyczących aktualnych warunków atmosferycznych jest bardzo podobna. Lata są krótkie, a zimy surowe, długie, ciemne i mroźne.

2211artktyka
źródło zdjęcia  - podroze.gazeta.pl

 Z pozostałych informacji można wymienić np.:

-Gdy chodzi o roślinność, głównie będą to mchy i porosty. Chociaż im niżej (im bliżej równika) pojawiają się lasy i wysokie trawy – wszystko to ma bowiem związek z długością okresu wegetacji.

-Na obszarach o trwałej pokrywie lodowej dochodzi czasem do zjawiska zwanego ZAKWITEM LODU - jest ono wywołane masowym wystąpieniem glonów.

-Tutejsze gatunki zwierząt przystosowały się do surowego klimatu. Można tu spotkać m.in. różne gatunki fokowate, lemingi, maskonury, niedźwiedzie polarne, nurzyki, renifery (karibu), walenie i inne.

-Arktyka to też miejsce występowania bogatych złóż ropy naftowej i gazu ziemnego – to stąd pewnie odwieczny spór o przynależność tych terenów do konkretnego państwa.

Często bardzo pojęcia Arktyka, Antarktyda i Antarktyka są mylone.

Rozwiewając więc wszelkie niejasności i niedomówienia:

Arktyka to jak już to zostało opisane wyżej składa się z Oceanu Arktycznego, który częściowo jest pokryty morską pokrywą lodową, znacznie zmieniającą swój zasięg na tle roku. Dlatego też Arktyka nie jest kontynentem!

Antarktyda natomiast to najmroźniejszy, najsuchszy i najbardziej wietrzny kontynent na świecie. Zawiera aż 90 procent globalnych zasobów słodkiej wody. Leży najdalej na południe Ziemi, na którym znajduje się geograficzny biegun południowy.

Z kolei Antarktykę rozumiemy jako obszar łączący Antarktydę, Ocean Południowy oraz położone na nim wyspy, w tym Szetlandy Południowe i Orkady Południowe. Podobnie, jak w przypadku Arktyki, granice tego obszaru są określone na podstawie różnych definicji.

Najwyższą górą Arktyki, a zarazem Grenlandii jest Góra Gunnbjørna (3694 m n.p.m.). Stanowi ona wraz ze szczytami Cone (3682 m n.p.m.) i Dome (3669 m n.p.m.) najwyższe pasmo Gór Watkinsa. Mają one postać nunatataku - szczytu wznoszącego się nad powierzchnię lodowca.

Góry Watkinsa stanowi najwyższe pasmo górskie na całej Grenlandii, położone w jej wschodniej części. Góry w całości pokryte są grubym lądolodem, dlatego ich szczyty mają postać nunataków. Góry te zostały dokładnie zbadane dopiero w roku 2004. Wysokość wielu szczytów górskich przekracza 3000 m n.p.m.!

Przy okazji pisania o Arktyce, warto wspomnieć o norweskiej firmie - Bergans of Norway.

Firma z powodzeniem działa na rynku od ponad 100 lat! Na skutek ogromnego doświadczenia, długoletniej współpracy oraz zaangażowania osób tworzących markę (jej założyciela, projektantów itd.) gwarantują profesjonalny i niezawodny wręcz sprzęt do przeróżnych aktywności związanych z outdoorem. Nie można odmówić tu innowacyjności oraz profesjonalizmu. Obok wszelakich form odzieży na każdą sposobność (ekspedycyjna, outdoorowa, wysokogórska, narciarska, myśliwska, a nawet lifestylowa), bez trudu znajdziemy tu wysokiej jakości namioty, karimaty, śpiwory, plecaki itd.

Dość dużą wagę, firma przywiązuje również do tego aby jej produkty były przyjazne środowisku, ekologiczne i jak najbardziej naturalne.

Firma jest prowadzona przez zagorzałych pasjonatów i miłośników outdooru. Powstające tu produkty (czy to ubrania czy sprzęt) są uprzednio testowane przez najlepszych z najlepszych. Mowa tu o czołowych alpinistach, himalaistach, wspinaczach, polarnikach czy chociażby narciarzach, freerajdowcach, ski-tourowcach, itd. Asortyment zatem i patenty są tu opracowywane przez same autorytety, testowane w przeróżnych warunkach, a co za tym idzie – cechują się wysoką jakością i dopracowaniem wszelkich (nawet tych najdrobniejszych) szczegółów.

Produkty te są zatem idealnym rozwiązaniem dla wszystkich tych, którzy z niecierpliwością wypatrują sezonu zimowego i kompletują właśnie swój sprzęt. Wybierając markę Bergans of Norway, mamy pewność, że wybieramy produkty sprawdzone, przetestowane i najwyższej jakości.

W 2017 r., powstał polski Outdoor Team. Jego członkami aktualnie są:

Ryszard Pawłowski (himalaizm),

Paulina Janczar (narciarstwo zjazdowe),

Grzegorz Gawlik (podróżnik, alpinista, dziennikarz, fotograf, polarnik, bloger, zdobywca wulkanów).

Wspomniany zespół Bergans to właśnie prawdziwi fani i entuzjaści outdooru oraz sportów ekstremalnych. To wreszcie wyjątkowe osobowości. Łączy ich pozytywne nastawienie do życia i wyraźna miłość do natury, w której wszyscy oni funkcjonują na swój sposób i w najróżniejszych częściach świata. I bez względu na to, gdzie są i co robią, informacje zwrotne na temat produktów firmy stanowią podstawę wielu ulepszeń i innowacji. Nierzadko osoby te są bezpośrednio zaangażowane w proces projektowania.

Więcej na temat firmy Bergans of Norway:

https://www.bergans.com/no

Produkty tej firmy są oczywiście dostępne w naszych sklepach - i to na bardzo szeroką skalę! Oto link:

https://sklepgorski.pl/catalogsearch/result/?q=bergans+of+norway

 

Bartek Michalak

Źródła:
http://www.portalgorski.pl/,
https://sklepgorski.pl/,
„ARKTYKA ZIEMIA WIECZNYCH LODÓW”, Marco Nazarri, Warszawa 1997,
Internet (ogólnie).

Sklep Górski