Potężne opady śniegu na południu kraju powodują, że w Tatrach ogłoszony jest IV stopień zagrożenia lawinowego. TPN zamknął tatrzańskie szlaki. Podobnie dramatyczna sytuacja panuje na Słowacji. W wielu miejscach ogłoszono tu stan klęski żywiołowej.

W przyszłości sytuacja po słowackiej części Tatr ma ulec zmianie. Dzięki unijnym dotacjom powstaną tu cztery systemy stacjonarne służące do odstrzeliwania lawin. Obok tego, w planach jest również zakup pięciu systemów mobilnych dzięki czemu lawiny odstrzeliwane będą z helikoptera.

aslow0501
zdjęcie z bazy zdjęć PG, Zima w górach

Nawet ostatnio, przy udziale innych urządzeń do wywoływania sztucznych lawin, Słowacy w Spalonym Żlebie świadomie i prewencyjnie wyzwolili lawinę. Znajduje się tutaj trasa narciarska. Przypomnijmy, że w 2005 r. zginęło tu 7 turystów!

W Polsce rozwiązanie to nie zyskało aprobaty. Główny nacisk kładzie się u nas na edukację i szkolenia różnego rodzaju. Wybuch, sztucznie wywołana lawina, a co za tym idzie ogromny huk i hałas z pewnością przepłoszy i przepędzi zwierzęta, które mogą na trwałe zmienić swoje siedliska i terytorium.

Mimo nawet tych ogólnie bardzo złych aktualnie warunków, ratownicy TOPR ciągle znajdują czas na doskonalenie własnych umiejętności. Nie jest trudno też znaleźć szkolenia lawinowe przeznaczone dla turystów. Swoją drogą to robią się one coraz bardziej powszechne i popularne i ważne aby chociaż jeden z nich stał się naszym udziałem. Na początek, warto odwiedzić Lawinowe Centrum na Kalatówkach i poznać lawinowe ABC, które można opisać krótko jako:

Załóż detektor. Weź sondę i łopatkę. Nie narażaj życia!

Zapraszamy też do odwiedzenia naszych sklepów i zaopatrzenia się w niezbędny ekwipunek.

Na chwilę obecną, warunki do uprawiania turystyki są w Tatrach w Polsce przedstawiają się tak:

W Tatarach obowiązuje IV stopień zagrożenia lawinowego. Szlak prowadzący drogą do Morskiego Oka jest zamknięty do odwołania dla ruchu turystycznego, transportu konnego i samochodowego .
W Tatrach panują bardzo niekorzystne warunki do uprawiania turystyki. Szlaki znajdują się pod grubą warstwą śniegu i w większości nie są przetarte. Przetarte są szlaki: Dolina Kościeliska, Chochołowska, dojście na Polanę Kalatówki oraz na Wiktorówki. W wyższych partiach silnie wiejący wiatr powoduje zawieje i zamiecie śnieżne, które ograniczają widzialność i uniemożliwiają orientację w terenie. W wielu miejscach potworzyły się głębokie zaspy. W dniu dzisiejszym odradzamy wyjść w góry.


{youtube}5BwsLhfH3TE -film{/youtube}

Sklep Górski

Bartek Michalak

Źródła:
http://www.portalgorski.pl/,
http://sklep.portalgorski.pl/,
http://lawinoweabc.pl/,
http://tpn.pl/,
http://www.topr.pl/,
http://www.pkl.pl/kasprowy-wierch/kasprowy.html,
https://tech.wp.pl/masowe-lawiny-na-slowacji-dostana-na-nie-milion-z-unii-6334165194495617a?amp=;;fbclid=IwAR3vipxsaezcXBy19RC290SzsftyNttBfUIXMdA0YQd_p8zpv8bog1vE0RY,
Tygodnik Podhalański,
Internet (ogólnie).