"Wykorzystując niedawno odtajnione zdjęcia satelitarne, naukowcy odkryli, że w tym stuleciu, porównaniu z ostatnim ćwierćwieczem XX wieku, himalajskie lodowce topiły się dwa razy szybciej " - podaje WhatNext.

Jak czytamy na portalu WhatNext, region Himalajów gromadzi około 600 miliardów ton lodu. Zespół badawczy pod kierownictwem Columbia University przeanalizował dane satelitarne zebrane w ciągu 40 lat z około 650 lodowców w Indiach, Chinach, Nepalu i Bhutanie.

2406lodowce

fot. archiwum Portalu Górskiego

"Starsze zdjęcia zostały wykonane przez amerykańskie satelity szpiegowskie w latach 70. i 80. i dopiero niedawno zostały odtajnione"- czytamy w publikacji. - "Dzięki modelom 3D naukowcy mogli zmierzyć zmiany w wysokości oraz powierzchni lodowców. Dane te zostały następnie porównane z nowszymi materiałami z bardziej zaawansowanych satelitów, które są w stanie bezpośrednio mierzyć zmiany wysokości. Korzystając z obu zestawów danych, zespół porównał okresy od 1975 do 2000 i 2000 do teraz".

Jak się okazało, od 2000 r. lód himalajski wydaje się topić dwa razy szybciej niż w ciągu ostatnich 25 lat. Między 1975 a 2000 r. Średnia strata lodu lodowcowego wynosiła około 25 cm rocznie, ale podwoiła się do 50 cm w XXI wieku. Są to średnie liczby, rozłożone w całym regionie, a w najgorszych przypadkach strata lodu wynosi aż 5 m rocznie.


Źródło:
- whatnext.pl
- newatlas.com