Od 1 listopada do 15 czerwca, w Tatrach Słowackich zamknięte są wszystkie szlaki powyżej schronisk. Dla turystów znacza to, że nie można przekraczać granicy Słowackiej w Tatrach, w miejscu łączenia się polskich i słowackich szlaków.

Zgodnie z przepisami słowackiego Tatrzańskiego Parku Narodowego szlaki zamykane są na okres 1 listopad – 15 czerwiec. Otwarte są szlaki dojściowe do schronisk tatrzańskich. Szczegółowy spis otwartych i zamkniętych szlaków w okresie zimowych znajduje się na stronie internetowej TANAP http://www.tanap.org./national-park-rules/.

Ostry Rohac w Tatrach Zachodnich na Słowacji, fot: wikipedia.org

Ostry Rohac w Tatrach Zachodnich na Słowacji, fot: wikipedia.org

W Tatrach Polskich 31 października zamknięta została dla zwiedzających Jaskinia Mroźna.
Z kolei 1 grudnia zamknięte zostaną 4 odcinki szlaków: Grzybowiec – Wyżnia Kondracka Przełęcz, Dolina Tomanowa – Chuda Przełączka, Dolina Pięciu Stawów Polskich – Świstówka Roztocka – Morskie Oko.


Szczegółowy komunikat turystyczny, codziennie aktualizowany, znajduje się na stronie internetowej Tatrzańskiego Parku Narodowego http://tpn.pl/zwiedzaj.

Poniżej zamieszczamy aktualny komunikat turystyczny TPN:

Warunki na szlakach

W Tatrach panują niekorzystne warunki do uprawiania turystyki. Szlaki sa mokre, śliskie, a na odcinkach leśnych błotniste Powyżej 1800 m n.p.m. szlaki pokryte są warstwą świeżego śniegu i miejscami są oblodzone. Niski pułap chmur i mgły ograniczają widzialność i utrudniają orientację w terenie. Po wczorajszym wietrze na szlakach mogą leżeć połamane drzewa i gałęzie, które będą sukcesywnie usuwane. W Dolinie Chochołowskiej (między innymi: szlak na Grzesia oraz w Dolinie Starorobociańskiej) odbywa się zrywka drewna prowadzona przez Wspólnotę Leśną Uprawnionych Ośmiu Wsi, leżą tam powalone drzewa i szlaki w tych miejscach są bardzo błotniste. Prosimy zachować szczególną ostrożność.
Zagrożenia

- W górach może nastąpić nagłe załamanie pogody - spadek temperatury, śnieg, deszcz czy silny wiatr.
- Podczas silnego wiatru na szlaki turystyczne mogą łamać się drzewa i gałęzie, stanowiąc zagrożenie dla życia i zdrowia.

Zalecenia

- Wybierając się w góry należy odpowiednio się przygotować, a trasę wycieczki należy dostosować do aktualnie panujących warunków, swoich możliwości i doświadczenia. - Dni są krótkie i wycieczkę planujmy tak, aby wrócić przed zmrokiem.
- W górach może nastąpić nagłe załamanie pogody i należy być przygotowanym na dodatkowe utrudnienia takie jak: deszcz, śnieg i wiatr.
- Do uprawiania turystyki w wyższych partiach Tatr niezbędne jest doświadczenie górskie.

Informacje dodatkowe

- Od 4 do 8 listopada kolej linowa na Kasprowy Wierch nie kursuje z powodu remontu
- Na Drodze pod Reglami, na odcinku pomiędzy Doliną ku Dziurze, a Doliną Strażyską (blisko jej wylotu) znajduje się poważnie uszkodzony mostek i odradzamy z korzystania z tego odcinka szlaku.
- Na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego obowiązuje zakaz wprowadzania psów, jedynym wyjątkiem jest Dolina Chochołowska, dnem doliny do schroniska.
- Na szlakach turystycznych w TPN obowiązuje ruch prawostronny.
- W przypadku spotkania niedźwiedzia należy wolno i spokojnie oddalić się.

źródło: nieznanetatry.pl, tpn.pl