Medycyna

Chodzi tu o zespół chorobowy, który wynika z tzw. hipoksji.

W tym artykule dowiesz się jak łączyć pasję chodzenia po górach z chorobą niedoczynności tarczycy. Hypothyreosis spowodowana jest niedoborem hormonów tarczycy. Osoby cierpiące na tę chorobę wiedzą jak różne może ona dawać objawy, które zazwyczaj dotyczą nie tylko samej tarczycy - a kilku narządów. Endokrynolodzy zalecają wyjazdy nad nasze polskie morze, by pacjenci czerpali dużo jodu z powietrza. A co z górami? Czy osoby z niedoczynnością tarczycy powinny je sobie odpuścić?

Osoby chorujące na astmę lub dopiero co zdiagnozowani pacjenci zapewne zastanawiają się co mogą robić jeżeli chodzi o aktywność fizyczną, a czego na pewno nie mogą. Trekking czy wspinaczka wymagają wysiłku – stąd też pytanie – czy astmatycy mogą chodzić po górach?

Z udziałem 43 mężczyzn przeprowadzono badania polegające na wykonywaniu modelowego wysiłku w warunkach neutralnych oraz symulowanej wysokości 2.000, 3.000 i 4.100 m npm. Wydatki kosztu energetycznego obliczono za pomocą kalorymetrii pośredniej. W wyniku badań stwierdzono, że wysiłek fizyczny wykonywany w warunkach niedotlenienia wysokościowego powoduje w strefie pełnej kompensacji istotny, ale umiarkowany wzrost kosztu energetycznego.

W sekcji "Materiały edukacyjne UIAA" (dział: Materiały edukacyjne Komisji Medycznej) ukazało się tłumaczenie rekomendacji Komisji Medycznej UIAA nr 11 pt. „Używanie kijków trekkingowych w górach".