Marcin Kaczkan na Nanga ParbatJuż za niecały tydzień ruszy festiwal podróżniczy Rozjazdy 2012! W sobotę 31.03.2012 w Domu Kultury Chwałowice w Rybniku przy ul. 1 Maja 91B będziemy mogli czytać, słuchać, oglądać oraz rozmawiać o wyprawach tych małych i tych zapierających dech w piersiach. W programie przygotowano szereg atrakcji, zatem każdym znajdzie coś dla siebie zwłaszcza, że cena biletów nie jest zbyt wygórowana!

Program Festiwalu plakatProgram Festiwalu:

Sobota 31.03.2012

12.00-14.00 Warsztaty Fotografii Stereoskopowej - prowadzący: Borys Wasiuk i Tomasz Bielawski - Polski Klub Stereoskopowy

15.00 PKS-em po świecie - wernisaż wystawy fotografii członków Polskiego Klubu Stereoskopowego

16.00 Małgorzata i Maciej Samulscy - Thorong La - film w 3D

17.00 Tomasz Bielawski - Namibia oczami sołtysa - pokaz w 3D

18.00 Agata Kielmer - Wokół przylądka Horn i na Antarktydę

19.00 Robert Makłowicz - Podróże kulinarne

Niedziela 01.04.2012

15.00 Prezentacja najlepszych filmów w konkursie filmowym Podróże małe i duże

15.30 Danuta Kulik i Iwona Ptasiński - Profilaktyka bezpieczeństwa podróży

16.00 Grzegorz Ciosk - Gringo na rowerze

17.00 Marcin Kaczkan - Byłem na Nagiej Górze

18.00 Monika Filipiuk-Obałek i Marcin Obałek - Argentyna - z perspektywy końskiej grzywy

19.00 Tomasz Gorazdowski - Motocyklem dookoła świata

Cena biletu na jeden dzień Festiwalu - 10 zł, karnet na dwa dni - 15 zł.


UWAGA! Do oglądania fotografii i prezentacji w 3D publiczność otrzyma bezpłatne okulary na pamiątkę uczestnictwa w ROZJAZDACH.

Ponadto podczas Festiwalu: kiermasz książek podróżniczych, kiermasz sprzętu turystycznego, ciepły bufet.

Organizatorami IV Festiwalu Podróżników ROZJAZDY 2012 jest Dom Kultury w Rybniku-Chwałowicach www.dkchwalowice.pl  i Stowarzyszenie Podróżników MAHAKAM www.mahakam.org.pl.

Małgorzata i Maciek Samulscy - od prawie 10 lat uzależnieni od obrazów stereoskopowych.  Członkowie Polskiego Klubu Stereoskopowego i Photographic Society of America - 3d division. Zawodowo prowadzą firmę 3dfoto.pl realizującą wszystko, co jest związane ze stereoskopią. Strona: www.3dfoto.pl. Zaprezentują film w 3D pt. Thorong La, który jest próbą przekazania emocji, przy pomocy kolażu fotografii, filmów i dźwięków nagranych w czasie miesięcznego pobytu w Nepalu w listopadzie 2010.

Tomasz Bielawski - lekarz weterynarii, uczestnik etapu konnego po Namibii w ramach sztafety Afryka Nowaka. Kolekcjoner, pasjonat obrazowania stereoskopowego, fotograf 3D, autor zdjęć trójwymiarowych, społecznik. Strona: www.fotomplastikon.pl. Namibijski etap konny Afryki Nowaka rozpoczął się 19 czerwca 2011 roku i trwał pięć tygodni. Z jednej strony zimny Ocean Atlantycki, z drugiej gorące piaski Pustyni Namid. Wydmy, granitowe masywy skalne, słonie i foki, kolczaste akacje i aleje palmowe, gorące dni i nocne przymrozki, nowoczesne metropolie i prowincja. Namibię zobaczymy oczywiście w 3D.

Agata Kielmer - z wykształcenia klimatolog i ekonometryk. Żyje zgodnie z zasadą nie spróbujesz, nie przekonasz się. Lubi mieszkać w dużym mieście, ale też uwielbia odludne miejsca. Z biletem lotniczym wyruszyła na koniec świata. Najpierw rejs na Antarktydę, potem po fiordach Ziemi Ognistej. Zaprzyjaźniła się jachtem Selma, który był dla niej domem przez ponad miesiąc. Na prezentacji opowie: Czy Antarktyda to naprawdę tylko śnieg, pingwiny i niewyobrażalne mrozy. Jak pokonać cieśninę Drake’a i chorobę morską. Jak zwiedzać Horn w sukience.

Robert Makłowicz - krakowski dziennikarz, publicysta, krytyk kulinarny i pisarz. Niezwykła osobowość telewizyjna, w TVP twórca popularnych programów: Podróże kulinarne Roberta Makłowicza  iMakłowicz w podróży. Odwiedził 6 kontynentów i kilkadziesiąt państw. Laureat Wiktora, czterokrotny laureat nagrody Oskara Kulinarnego, laureat chorwackiej nagrody Zlata Penkala, kawaler orderu Srebrnego Krzyża Zasługi. Autor licznych książek w tym: Cafe Museum (2010), Fuzja smaków (2007), Smak Węgier (2006), CK Kuchnia (2001), Czy wierzyć platynowym blondynkom? (2004).

Strona: www.maklowicz.pl

Grzegorz Ciosk - z wykształcenia inżynier, a prywatnie - entuzjasta życia pełną parą. Na rower przesiadł się z motocykla, którym wcześniej min. objechał Polskę, dotarł na Krym, do Czarnogóry oraz Syrii. Swą rowerową podróż po krajach Ameryki Południowej opisał na blogu: www.korbalatina.blox.pl/html. Półroczna podróż poprzez Peru, Boliwię, Ekwador i Kolumbię pokazała, że paradoksalne poczucie tymczasowości towarzyszące życiu w codziennej rutynie, tej ciągłej pogoni za zdobywaniem dóbr i bezustannemu oczekiwaniu na to, co przyniesie jutro, można zamienić na życie bieżącą chwilą, tu i teraz, chociaż za cały dobytek ma się 20 kg przedmiotów zapakowanych w prowizoryczne tobołki.

Marcin Kaczkan - Klub Wysokogórski Warszawa, pracownik naukowy Politechniki Warszawskiej. Wspinał się w górach Kaukazu, Pamiru, Tien Shanu, w Himalajach i Karakorum. Między innymi był na wierzchołkach 5 najwyższych siedmiotysięczników byłego ZSRR. W 2010 zdobył swój pierwszy ośmiotysięcznik Nanga Parbat 8125 m. Uczestnik dwóch wypraw zimowych na ośmiotysięczniki Broad Peak 2010/11 oraz Netia K-2 2002/03. O wyprawie na stronie: www.polskihimalaizmzimowy.pl. Z Nangą spotkaliśmy się w maju - bardzo wcześnie jak na porę letnią. Warunki nas trochę zaskoczyły. Tam, gdzie normalnie powinna być trawa i zieleń była tylko biel wszechobecnego śniegu. Wspinaczkę rozpoczęliśmy prawie natychmiast po założeniu bazy a co było dalej opowiem na prezentacji, na którą serdecznie wszystkich zapraszam.

Monika Filipiuk-Obałek - absolwentka Wydziału Leśnego Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, zawodowo fotograf wnętrz i nie tylko, dziennikarz telewizyjny i prasowy, pilot wycieczek; ponadto instruktor jazdy konnej, sędzia WKKW. Współorganizatorka Konnej Wyprawy Dookoła Świata - Z KOPYTA. Strona: www.zkopyta.org.

Marcin Obałek - tramp, pilot wycieczek, specjalista ds. turystyki, obrońca przyrody, członek zarządu Fundacion Mundo Puro w Boliwii. Pomysłodawca Traktoriady - Wyprawy Ursusem Dookoła Świata. Organizator Polskiej Ekspedycji Amazońskiej - wypraw archeologicznych w rejony tropikalnych lasów deszczowych Boliwii. Współorganizator Konnej Wyprawy Dookoła Świata - Z KOPYTA. Strona: www.totutotam.org. Z początkiem 2010 r. rozpoczęliśmy projekt Konnej Wyprawy Dookoła Świata. W ciągu pięciu lat zamierzamy odcisnąć ślady końskich kopyt na czterech kontynentach szerząc jednocześnie ideę turystyki i rekreacji oraz promując poszczególne regiony. I etap odbył się w roku 2010 w Argentynie, gdzie uczestnicy pokonali niemal 1000 km z trzema końmi i psem.

Tomasz Gorazdowski - z wykształcenia prawnik, z zawodu radiowiec, z zamiłowania podróżnik. Od kilkunastu lat związany z radiową Trojką. Miłośnik motoryzacji i sportu przez duże S. W ramach trójkowych zajęć, sportowych wydarzeń i wolnego czasu podróżuje po świecie. Ludzie Polskiego Radia na stronie: www.polskieradio.pl. 126 dni na kanapie - Motocyklem dookoła świata - to fotograficzny, ale także miejscami dźwiękowy zapis wyprawy dookoła świata relacjonowanej na żywo na antenie Programu III Polskiego Radia. 19 krajów, ponad 20 tysięcy przejechanych kilometrów. Jednym słowem niezła przygoda.