14 stycznia 2005 r., o godzinie 13:15 czasu nepalskiego, Piotr Morawski i Włoch Simone Moro jako pierwsi na świecie stanęli zimą na szczycie Sziszapangmy.

Kierownikiem wyprawy był Jan Szulc, poza Simone Moro i Piotrem Morawskim w skład ekspedycji weszli Dariusz Załuski i Jacek Jawień.

{youtube}sWXYCWOg9x0{/youtube}

Do ataku wyruszyli o 8 rano, z obozu drugiego założonego na wysokości 7400 m. Pogoda nie rozpieszczała, temperatura przeszło -35 stopni i silny wiatr 125 km/h nie ułatwiały zadania. Po 5 godzinach zmagań Morawski i Moro osiągnęli szczyt czternastego co do wysokości ośmiotysięcznika. Z powodu załamania pogody Załuski i Jawień niestety nie zdobyli góry.

W czasie schodzenia Morawski i Moro, za sprawą warunków atmosferycznych, zostali uwięzieni na wysokości 5250 m. Himalaiści w drodze na dół przedzierali się przez śnieg, a mgła znacząco ograniczała widoczność.

Była to ich druga próba zdobycia tego szczytu w warunkach zimowych. Pierwszy raz próbowali rok wcześniej. Do zdobycia wierzchołka zabrakło 300 m. Niekorzystna pogoda zmusiła himalaistów do odwrotu.

Anna Makowska

Źródła:
-sport.wp.pl/kat,1715,title,10-lat-temu-Piotr-Morawski-i-Wloch-Moro-zdobyli-zima-Sziszapangme,wid,17172608,wiadomosc.html?ticaid=11871c-
-www.sportowahistoria.pl/wiadomosci/wydarzylo-sie-morawski-autorem-pierwszego-zimowego-wejscia-na-sziszapangma,1841.html
-www.goryonline.com/gory,61,i.html