Radziejowa jest najwyższym szczytem Beskidu Sądeckiego. Jej imię nosi również całe pasmo, ciągnące się między dolinami Dunajca i Popradu. Radziejowa wznosi się na wysokość 1266 m n.p.m. Od zachodu styka się ona z wierzchołkiem Małej Radziejowej (1207 m n.p.m.) i graniczy przez Przełęcz Długą (1166 m n.p.m.) z Bukowinkami (1209 m n.p.m.) i Złomistym Wierchem (1224 m n.p.m.).

Od południa oddzielona jest Przełęczą Żłobki (1104 m n.p.m.) od Wielkiego Rogacza (1182 m n.p.m.). Boczne ramiona Radziejowej ciągną się w kierunku północnym ku Magorzycy (882 m n.p.m.) oraz na północny-wschód ku Jaworzynie (947 m n.p.m.).


Masyw Radziejowej w zdecydowanej większości porośnięty jest lasem. Tutejsze ekosystemy leśne z dominującą buczyną karpacką oraz z jodłą i świerkiem objęte są ochroną w ramach Rezerwatu Przyrody Baniska. Znajduje się on na północnych zboczach Radziejowej na wysokości 775 - 1035 m n.p.m. i zajmuje powierzchnię 141,96 ha. Na terenie rezerwatu znajduje się również niewielkie jeziorko Młaka, jaskinia nazywana Banią w Radziejowej oraz wychodnia skalna nazywana Ołtarzem. Przez rezerwat przebiega prowadząca z Rytra ścieżka przyrodnicza „Rogasiowy Szlak”.

Radziejowa-m

Pomnik 1000-lecia Państwa Polskiego na Radziejowej

Turystyka
Przez wierzchołek Radziejowej biegnie wyłącznie czerwony szlak - Główny Szlak Beskidzki. Czas dojścia nim na szczyt ze schroniska PTTK na Przehybie wynosi ok. 2.10 godz. ( ↓2 godz.). Wejście na Radziejową od strony Rytra zajmuje natomiast ok. 4 godz. (↓3 godz.).


Na szczycie wznosi się 20-metrowa wieża widokowa zbudowana w 2006 roku. Można z niej podziwiać panoramę na Beskid Sądecki, Pieniny, Tatry oraz Kotlinę Sądecką. Obok wieży znajduje się pomnik 1000-lecia Państwa Polskiego, betonowy słup triangulacyjny oraz tablica informacyjna.


Ciekawostki
• Nazwa góry ma pochodzić od osoby o nazwisku Radziej. Był on prawdopodobnie miejscowym pasterzem lub właścicielem ziemi na szczycie.
• Na jednej z polan położonej na zboczach Radziejowej na wysokości ok. 800 m n.p.m. znajduje się jedyne w Polsce stanowisko pierwiosnka omączonego.
• Pierwsze udokumentowane wejście na szczyt Radziejowej miało miejsce dopiero w roku 1906. Dokonała go grupa śmiałków prowadzonych z Piwnicznej przez działacza turystycznego, Antoniego Lenczowskiego.
• Na Radziejowej istniał kiedyś niewielki domek myśliwski. Został on zbudowany na polecenie hr. Dominika Potockiego, syna twórcy uzdrowiska w Rymanowie Zdroju.
• Na Radziejowej znajdowała się kiedyś drewniana wieża triangulacyjna.