Ponad 2500 zgłoszonych filmów! 

Tydzień temu minął ostateczny termin zgłaszania filmów na Krakowski Festiwal Filmowy. Choć przy wyborze nie liczy się ilość, a jakość, to trudno nie wspomnieć o tegorocznym rekordzie zgłoszeń. Każda z ponad 2500 przesłanych produkcji jest oglądana z ogromną uważnością przez nasz zespół selekcjonerów, a rekomendowane tytuły również przez dyrektora festiwalu Krzysztofa Gierata. Najciekawsze dokumenty i filmy krótkometrażowe z całego świata będzie można zobaczyć w krakowskich kinach i online już na przełomie maja i czerwca.

Jak co roku dostaliśmy bardzo dużo zgłoszeń. To świetna wiadomość, bo oznacza, że Krakowski Festiwal Filmowy cieszy się ogromną popularnością, a sama impreza jest rozpoznawalną międzynarodową marką. Zauważyliśmy wyraźny wzrost zgłoszeń polskich produkcji, jesteśmy dumni, że rodzimi twórcy właśnie w Krakowie chcą pokazywać premierowo swoje dokumenty i filmy krótkometrażowe.- komentuje Patrycja Czarny, koordynatorka selekcji Krakowskiego Festiwalu Filmowego.

Ostatnie zgłoszenia polskich filmów dotarły tuż przed północą 15 lutego. Festiwalowi selekcjonerzy mają jeszcze trochę czasu na obejrzenie tytułów, które przesłano pod koniec naboru.

Ile?

Jak co roku, najwięcej zgłoszonych tytułów stanowiły krótkometrażowe fabuły z całego świata. Za obejrzenie aż 1343 filmów odpowiadają trzy dwuosobowe zespoły selekcyjne. Filmoznawczyni Marta Stańczyk ogląda zgłoszone produkcje z dziennikarzem Mateuszem Demskim, filmoznawczyni Anna Waszczuk konfrontuje swoje wrażenia z reżyserem Jakubem Radejem, a filmoznawca Bartek Tesarz dzieli się wrażeniami z reżyserem Arturem Wyrzykowskim.

Prawie 400 krótkometrażowych dokumentów ocenia filmoznawca Maciej Gil i reżyserka Teresa Czepiec. Z kolei 256 krótkometrażowych animacji oglądają kuratorka sekcji, reżyserka Wiola Sowy i filmoznawczyni Olga Bobrowska.

Ponad 550 pełnometrażowych filmów dokumentalnych trafiło do duetów: dziennikarz Tadeusz Marek i reżyserka Aniela Gabryel, dziennikarz Marcin Stachowicz i reżyserka Clara Kleininge-Wanik, a nad wszystkim czuwa kuratorka sekcji, dziennikarka Anita Piotrowska, której w oglądaniu towarzyszy reżyser Grzegorz Zariczny.

Rekomendowane przez zespoły tytuły trafiają do dyrektora festiwalu Krzysztofa Gierata. To do niego należą ostateczne programowe decyzje.

Skąd?

Polska, Francja, Niemcy, Hiszpania i Iran. Z tych krajów napłynęło do nas najwięcej zgłoszeń. Polskich produkcji lub koprodukcji nadesłano aż 330, francuskich 284, niemieckich 239, hiszpańskich 201, a irańskich 191. Pojedyncze zgłoszenia otrzymaliśmy też z krajów o nieco mniejszym rynku filmowym, jak Tanzania, Algieria, Cypr, Kosowo czy Mauretania.

Kiedy?

Zespół selekcjonerów wraz z dyrektorem festiwalu Krzysztofem Gieratem wybierze do połowy kwietnia produkcje, które zostaną zaprezentowane w czterech równorzędnych konkursach – trzech międzynarodowych: dokumentalnym, krótkometrażowym i DocFilmMusic oraz w konkursie polskim. Część konkursowych tytułów już zostało ujawnionych:
Kamera na mnie i moich bliskich
Made in Sweden
Queerowe gwiazdy prosto z Berlinale
Fascynujące opowieści z całego świata trafią też do filmowych sekcji specjalnych. Jedną z nich będzie “Fokus na Rumunię” czyli przegląd najnowszej kinematografii z tamtego regionu. Jak co roku, najlepsze filmy naukowe trafią do cyklu Docs+Science przygotowanego przez Karola Jałochowskiego – dziennikarz tygodnika “Polityka”, fizyka i reżysera filmów dokumentalnych. Nie zabraknie też sekcji “Kids&Youth. Kino dla młodych”, za którą od kilku lat odpowiada Magdalena Walo.
Karnety na 64. Krakowski Festiwal Filmowy już w sprzedaży!
Krakowski Festiwal Filmowy jest na ekskluzywnej liście wydarzeń filmowych kwalifikujących do Oscara® w kategoriach krótkometrażowych (fabuła, animacja, dokument) oraz pełnometrażowego filmu dokumentalnego, a także rekomenduje do Europejskiej Nagrody Filmowej w tych samych kategoriach.
64. Krakowski Festiwal Filmowy odbędzie się w kinach od 26 maja do 2 czerwca 2024 roku oraz online na KFF VOD od 31 maja do 16 czerwca 2024 roku.

mat.pras. Krakowski Festiwal Filmowy