Niebawem ruszą zapisy na Ultramaraton Karkonoski

Kategoria: Biegi górskie / Polska

Zimowy Ultramaraton Karkonoski im. Tomka Kowalskiego to impreza, która już na stałe wpisała się w kalendarz biegów górskich i wydarzeń odbywających się Karkonoszach. Bieg jest memoriałem Tomka Kowalskiego, który zginął podczas zimowej wyprawy na Broad Peak.

Niebawem ruszą zapisy na Ultramaraton Karkonoski

Niebawem ruszą zapisy na Ultramaraton Karkonoski

Bieg słynie z tego, że jego trasa prowadzi przez cały grzbiet Karkonoszy, to łącznie 52 kilometry – od polany Jakuszyckiej przez Szrenicę, Śnieżne Kotły, Śnieżkę, Przełęcz Okraj do Karpacza. Całe pasmo, podobnie jak kiedyś Bieszczady na Biegu Rzeźnika, można przebiec w ciągu jednych zawodów, jednego dnia, od zmierzchu do świtu, co w normalnym turystycznym tempie byłoby zimą niemożliwe.
Trasa licząca 53 km i trudne warunki wymagają od zawodników nie tylko dobrej kondycji fizycznej ale również często sprawdzają siłą charakteru. Nie jednego zaskoczy przy tym fakt, że najlepsi zawodnicy na ZUKu przybiegają na metę w czasie nieco powyżej pięciu godzin.

Karkonosze zimą mają zupełnie inny klimat i przestrzeń niż latem. Kosówka przykryta jest śniegiem, skały są zamarznięte i przybierają różne lodowe formy, białe przestrzenie ciągną się po horyzont. Zima w tych górach bywa też trudna i kapryśna, co pokazały ostatnie edycje Zimowego Ultramaratonu. Biegaczy, którzy znają te góry tylko z letnich wycieczek, nie raz już zaskakiwały warunki panujące tam o tej porze roku. Do tej pory zawodnicy zmagali się już z głębokim śniegiem, gęstą mgłą i silnym wiatrem, ale mieli również okazję podziwiać przepiękne widoki w pełnym słońcu. Bo to właśnie widoki i zimowa nieskazitelna przestrzeń jest tym, co niesamowicie przyciąga w te góry. To obrazy, które na długo pozostają w pamięci.

Niebawem ruszą zapisy na Ultramaraton Karkonoski

Niebawem ruszą zapisy na Ultramaraton Karkonoski

Niebawem ruszą zapisy na Ultramaraton Karkonoski

Zimowy Ultramaraton Karkonoski odbywający się w Karpaczu to dla wielu kultowe już wydarzenie, pewnie również dlatego, że organizatorzy nie kładą nacisku na zwiększenie ilości uczestników, a dużo bardziej zależy im na kameralnym i koleżeńskim klimacie całej imprezy. W piątek organizowane są prelekcje, pokaz filmu o Tomku Kowalskim, można spotkać starych znajomych, jest czas żeby z każdym porozmawiać, powspominać, podzielić się sportowymi planami na przyszłość albo napić się piwa na sobotniej imprezie ;)
Więcej o biegu dowiecie się na: www.ultramaratonkarkonoski.pl. Data to 10 marca 2018. Zapisy ruszają 22 listopada i potrwają dwa dni, listę startową najprawdopodobniej wyłoni losowanie spośród wszystkich zgłoszonych.

Komentarze

 • Brak komentarzy...

  Dodaj komentarz


  Konkurs Fotograficzny "Górski Kalendarz"

  male dolomity

  Popularne

  Blogi

  FundacjaTOPR 271x62_v1

  TOPR SystemMonitoringuPogody_271x62

  Zagrożenie Lawinowe w Tatrach

  Statystyki

  • Artykułów: 10295
  • Odsłon artykułów: 29356592
  
  ';