Co robić kiedy lubimy wycieczki rowerowe, a na świat przychodzi nowa pociecha i niestety zabranie jej do fotelika na razie odpada? Świetnym rozwiązaniem może okazać się zakup przyczepki rowerowej, do których można dokupić dedykowane "hamaczki" dla niemowlaków. Kiedy posiadamy drugie dziecko w podobnym wieku dobrym pomysłem może okazać się zakup przyczepki dwuosobowej. Poniżej znajdziecie kilka porad o czym warto pamiętać kupując przyczepkę rowerową.

Kupując przyczepkę warto zakupić taką, która jest już sprawdzona przez amatorów dłuższych i trudniejszych wycieczek tzn. krótko mówiąc sprawdziła się "w praniu". Bardzo dobrym rozwiązaniem jest przyczepka z amortyzacją chroniąca maluchy przed zbyt dużymi podskokami na wybojach, ale i zwiększająca komfort jazdy rodzica ciągnącego przyczepkę. Dzięki amortyzacji możemy oczywiście również pozwolić sobie na wjechanie w bardziej wyboiste drogi leśne.

przyczepka2207 1Na postoju w lesie w dogodnym miejscu na posiłek (fot. archiwum autora)

Na pewno bardzo dobrym rozwiązaniem będzie zakup przyczepki najlepszych firm, które zostały wykonane najsolidniej. Nawet przy bardzo intensywnym użytkowaniu taka przyczepka nie zawiedzie nas przez lata. Kolejną ważną sprawą jest bagażnik w przyczepce. Warto zakupić przyczepkę, która będzie miała pojemny bagażnik. Od wielu lat użytkuję przyczepkę firmy Croozer poleconą mi przez znajomego i muszę powiedzieć, że ani razu nas nie zawiodła. Jest to właśnie przyczepka dwuosobowa z amortyzacją. Posiada spory bagażnik, do którego bez trudu można zabrać wszystkie potrzebne rzeczy nawet na dłuższy wyjazd. Bardzo dobrymi i polecanymi przyczepkami są również te produkowane przez firmę Chariot.

przyczepka2207 2Jest radość :) (fot. archiwum autora)

Warto zwrócić również uwagę na wagę i pakowność (rozmiary) przyczepki oraz łatwość jej składania i rozkładania. Przyczepka Croozer, którą mamy okazję dłuższy czas testować jej składana i rozkładana w bardzo prosty sposób. Dyszel przyczepki jest skostruowany w taki sposób, że podczas wywrócenia roweru przyczepka nie zostaje w żaden sposób przechylona i pozostaje w stabilnej pozycji chroniąc dzieci.

przyczepka2207 3W specjalnym hamaczku dla niemowląt. Obok podpięta zabawka w dostępnym dla maluszka miejscu (fot. archiwum autora)

Niebagatelną sprawą jej też ochrona dzieci przed deszczem. W opisywanym modelu Croozer Kid plus for 2 mamy zapinaną na dwa zamki klapę z folii, która w skuteczny sposób chroni maluchy przed przemoknięciem, a którą nieużywaną rolujemy nad wejściem do przyczepki. Pod klapą znajduje się moskitiera, która z kolei zabezpiecza dzieci przed ugryzieniami owadów, a jednocześnie daje przewiew w gorące dni.

przyczepka2207 4Jazda w dwuosobowej przyczepce. Maluch w "hamaczku". Starsze dziecko w siedzeniu. (fot. archiwum autora)

Ważne z punktu widzenia bezpieczeństwa dzieci są również wyraźne oznaczenia przyczepki typu odblaski, chorągiewka powiewająca wysoko nad przyczepką i widoczna z daleka. W przyczepce Croozer są zastosowane odblaski dookoła przyczepki jak również na jej kołach. Istotny jest też solidny zderzak przyczepki (widoczny na powyższym zdjęciu).

przyczepka2207 5Dobrze amortyzowana przyczepka pozwala na bezpieczną i komfortową jazdę po bezdrożach (fot. archiwum autora)

Praktycznymi rozwiązaniami są specjalne przyborniki w pobliżu miejsc , na których siedzą dzieci. Mały pasażer, który już samodzielnie się pożywia ma np. dostęp do picia, jedzenia czy zabawki (bardzo praktyczne w podróżach z przyczepką rozwiązanie czyli zabranie dla dzieci lekkich książeczek czy zabawek gdy znudzą się obserwowaniem krajobrazu).

Pomijając cechy samej przyczepki warto tak zaplanować trasę z dziećmi, aby przebiegała ona np. w pobliżu placów zabaw, na których najlepiej zaplanować postój i zwiększyć atrakcyjność wycieczki dla małych pasażerów :).

 Maciej Bajgrowicz

 

Sklep Górski