43. Bieg Piastów z Królową Polskich Nart

Kategoria: Narciarstwo / Biegi

Ponad 5 tysięcy zawodników z 31 krajów z 4 kontynentów weźmie udział w 43. Biegu Piastów – Festiwalu Narciarstwa Biegowego, którego główna część odbędzie się 1, 2 i 3 marca. Areną Biegu Piastów będą wspaniałe trasy w Górach Izerskich z centrum na Polanie Jakuszyckiej w Szklarskiej Porębie.

Śniegu jest tak wiele, że zawody odbędą się w dobrych warunkach i cudownej scenerii. Średnia pokrywa śnieżna w Jakuszycach wynosi około metra.

bieg0103 4

Mistrzyni świata i olimpijska Justyna Kowalczyk wystartuje na 50 km w sobotę, 2 marca. Jej wyzwanie przyjęły dwie znakomite Czeszki Adela Boudikova i Klara Moravcova – rywalizacja o zwycięstwo zapowiada się ekscytująco. Wśród mężczyzn faworyci to czeski ekspres Jiri Rocarek oraz rewelacyjny Jan Antolec i niesamowity Paweł Klisz. Na 50 km, wśród około 1700 zawodników, pobiegnie także mistrz i wicemistrz świata w pływaniu Paweł Korzeniowski.
To będzie drugi start Królowej Polskich Nart w Biegu Piastów. W 2017 roku wygrała zdecydowanie pięćdziesiątkę. W Jakuszycach startowała jednak wiele razy na innych imprezach. Najbardziej pamiętne to zwycięskie biegi o punkty Pucharu Świata w 2012 i 2014 roku.
Justyna Kowalczyk pracuje jako asystentka trenera kadry narodowej kobiet w nartach biegowych Aleksandra Wierietielnego. Na Bieg Piastów – na 30 km techniką dowolną (piątek 1 marca) – zgłosiła swoje utalentowane podopieczne: Agatę Warło i Magdalenę Kobielusz.
W niedzielę (3 marca) odbędzie się jeden z największych biegów narciarskich świata w swojej kategorii – Bieg Piastów na 25 km. Wystartuje w nim prawie 2 tysiące osób, a wśród nich 76-letni Walter Judka, który jako jedyny wziął udział we wszystkich edycjach Biegu Piastów od 1976 roku. W tegorocznej edycji pobiegną także jego synowie i synowa.

bieg0103 1

Start i meta
W związku ze zmianami zachodzącymi na Polanie Jakuszyckiej tj. przygotowaniami do rozpoczęcia budowy Dolnośląskiego Centrum Sportów – Polana Jakuszycka, zmianie uległo miejsce startu biegów w główny weekend festiwalowy w dniach od 1 do 3 marca. Dotychczasowe na Polanie Jakuszyckiej przeniesione zostało na Polanę Maliszewskiego. W związku z tym zawodnicy startujący na dystansach 6, 30, 50 i 25 kilometrów podczas rywalizacji przebiegać będą przez przejazd kolejowy, który na czas zawodów zostanie zasypany i przygotowany na potrzeby zawodów. Pociągi nie będą jeździć, ale została zorganizowana zastępcza komunikacja autobusowa (szczegóły w osobnym tekście I na mapce). Prosimy o korzystanie z autobusów, gdyż liczba miejsc parkingowych jest bardzo ograniczona.
Meta 43. Biegu Piastów na Polanie Jakuszyckiej. Tam też znajdować będą się szatnie, depozyt, hala cateringowa, strefa masaży, hala expo oraz strefa sportu i chillout w której dla wszystkich kibiców i zawodników nasi sponsorzy, partnerzy jak i partnerzy medialni przygotują wiele interesujących atrakcji.

bieg0103 3

 

43. Bieg Piastów – atrakcje dodatkowe
Moc atrakcji, zabawa, konkursy, gorąca atmosfera i same pozytywne emocje towarzyszyć będą wszystkim uczestnikom największego w Polsce święta narciarstwa biegowego. 

Już w pierwszy weekend festiwalowy na najmłodszych oczekiwać będą animatorzy, którzy zadbają o dobry nastrój wśród najmłodszych uczestników zawodów. W dniach od 1 do 3 marca na Polanie Jakuszyckiej zorganizowana zostanie specjalna strefa, w której dla dostępna będzie pełna paleta atrakcji.

Norweska Dolina przygotuje w swojej hali namiotowej strefę kulinarną i obsługi medialnej. Będzie to niezwykła strefa doznań smakowych, którą obsługiwać będą najlepsi z najlepszych kucharzy. MasterChefowie nie dopuszczą do tego by kogokolwiek w czasie odwiedzin Jakuszyc dopadł głód. Również po raz drugi dostępna będzie strefa masaży dostępna dla zawodników biorących udział w zawodach.

Przez trzy dni studenci z Karkonoskiej Państwowej Szkoły Wyższej świadczyć będą wszystkim, zarówno przed jak i po biegu, masaże sportowe.  Będzie można wziąć udział w biegu o Puchar Rektora tej uczelni.

Wiele atrakcji, konkursów i niespodzianek przewidziało w swojej strefie PKP Intercity. Symulatory jazdy na nartach i snowboardzie, fotobudka, trenażery narciarskie, bar z kawą i herbatą, słodkie poczęstunki oraz tajemniczy dostarczą gratisomatr z quizem małym i dużym zawodnikom i kibicom wiele niezapomnianych doznań.

Kolejnym miejscem wyzwań, rywalizacji, emocji i radości będzie strefa sportu za którą odpowiadać będą instruktorzy i trenerzy z Term Cieplickich. Tylko u nich będzie można pochodzić po Slack’u, zagrać w koło fortuny, wziąć udział w „Gorących kostkach” jak również wziąć udział w konkursie rzutu do puszek. Ponadto na specjalnie usypanej górce pokonacie tor przeszkód zjeżdżając na snowsliderach.

Marka Inovik by Decathlon przygotowała strefę nart testowych, gdzie zapoznać będzie można i przetestować sprzęt marki Inovik. Nart, kije, buty dostępne będą dal wszystkich chcących poznać nowinki sprzętowe naszego partnera. Ilość i różnorodność atrakcji daje pewność, że każdy kto w dniach od 1 do 3 marca odwiedzi Jakuszyce, oprócz emocji sportowych, skosztuje wielu doznań zarówno dla ciała jaki ducha.
Zgłoszenia
Zgłoszenia udziału na 43 . Bieg Piastów przyjmowane są jeszcze do ostatnich sektorów startowych na 25, 30 i 50 km. Zapisy tylko w biurze wydawania numerów startowych w hotelu Bornit. 

bieg0103 2

 

Program głównych wydarzeń 43. Biegu Piastów – Festiwalu Narciarstwa Biegowego:

bieg0103

 

Źródło:
materiały organizatora (Bieg Piastów)

 

 

 

 

Komentarze

 • Brak komentarzy...

  Dodaj komentarz


  Konkurs Fotograficzny "Górski Kalendarz"

  male dolomity

  Popularne

  Blogi

  FundacjaTOPR 271x62_v1

  TOPR SystemMonitoringuPogody_271x62

  Zagrożenie Lawinowe w Tatrach

  Statystyki

  • Artykułów: 10146
  • Odsłon artykułów: 28532224
  
  ';