Wyprawa do Jaskini Krainy Węża

Kategoria: Sporty Górskie / Speleo

W dniach 7 – 26.08.2014 odbyła się siódma już wałbrzyska wyprawa w tureckie góry Taurus. Po raz kolejny członkowie WKGiJ oraz jeden reprezentant WKTJ stawili się w masywie Karanfil, aby działać w Jaskini Krainy Węża (Yilanliyurt Mağarasi).

Celem tegorocznej wyprawy była dalsza eksploracja jaskini, której główny ciąg został poznany w ubiegłym roku. Plan zakładał sprawdzenie 3 równoległych studni odchodzących od studni Karanfil na głębokości od -120 do -200 m oraz cieku wodnego dochodzącego do Sali ze Stołem na głębokości -360 m. Dodatkowo w planach wyprawy było również sprawdzenie możliwości obejścia/ominięcia syfonu na dnie.

Uczestnicy Karanfil Daği Ekspedisyonu (fot. S. Parzonka/pza.org.pl)

Uczestnicy Karanfil Daği Ekspedisyonu (fot. S. Parzonka/pza.org.pl)

Nasza podróż rozpoczęła się w czwartek, 7 sierpnia, od 11 sierpnia działaliśmy w górach wraz z członkami tureckich klubów ESMAD oraz akademickiego ANADOSK w Eskişehir. W drugim tygodniu do ekspedycji dołączył również jeden członek klubu MAD z Ankary.

Wraz z poręczowaniem głównego ciągu Jaskini Krainy Węża zaczęły działać zespoły eksploracyjne. Równolegle działała grupa kartująca, mająca na celu pomiary w bocznych partiach oraz kartowanie bieżących odkryć. Podczas wyprawy w znikomym stopniu prowadzona była eksploracja powierzchniowa, zaniedbana ze względu na ilość prac w Yilanliyurt Mağarasi.

W ramach wyprawy:

- główny nacisk w pierwszej fazie położony jest na działalność w studni Karanfil. Podczas wielodniowych prac wyeksplorowane zostają trzy równoległe studnie (Majowe Studnie, P88, P76 i P26), z których jedna łączy się z dnem Karanfil, a dwie pozostałe po wcześniejszym połączeniu się dochodzą do półki w studni O Mały Włos. Dodatkowo eksplorowane są 2 kolejne studnie (nazwane Suchymi), po ich połączeniu krótkimi studzienkami dojeżdżamy do Czekoladowego Meandra, który łączy się z Salą za Stołem. Trzecim sprawdzanym problemem był znaleziony podczas tegorocznej wyprawy w Suchych Studniach Meander Przyjaźni, który po ok. 130 m łączy się z partiami doprowadzającymi do Czekoladowego Meandra.
- podjęta zostaje próba wspinania w błotnym kominie w Sali Hagia Sophia, podczas którego wraz z kawałkiem ściany odpada członek zespołu eksploracyjnego, problem nadal zostaje do sprawdzenia
- podjęte zostają próby obniżenia poziomu wody w miejscu jej wpływu do Sali Hagia Sophia, w celu sprawdzenia możliwości kontynuacji jaskini, jednakże okazały się one zbyt skomplikowane przy dostępnym sprzęcie
- jeden z zespołów trawersuje studnię Walk in the Rain, dochodząc do okna, za którym kontynuuje się kolejna studnia. Ze względów czasowych i sprzętowych zespół wycofuje się
- podjęta zostaje próba wspinania w kolejnym kominie w sali Hagia Sophia, komin się kontynuuje, po wyczerpaniu akumulatora wiertarki następuje wycof, problem zostaje do sprawdzenia
- dokonując pomiarów zespół kartujący w pierwszej kolejności weryfikuje głębokość studni Karanfil, która okazuje się mieć 95 m. Pomiary w niższych partiach również odbiegają od ubiegłorocznych.

Sprostowanie i podsumowanie:

Według nowych pomiarów jaskinia ma 528 m głębokości, co potwierdzone zostało również odczytem altimetru (nowy przekrój). Spędziliśmy kilka dni, głowiąc się nad tym faktem. Wydaje nam się, że o nieprecyzyjnych pomiarach w 2013 roku przesądziła suma błędów ludzkich i sprzętowych.

W tym roku zostało skartowanych ok. 900 m nowych ciągów.

W przyszłym roku wrócimy w masyw Karanfil, do Jaskini Krainy Węża, bo nadal w nią wierzymy, a pozostawione do sprawdzenia problemy stwarzają możliwość kontynuacji i pogłębienia jaskini.

W wyprawie udział wzięli:

Wałbrzyski Klub Górski i Jaskiniowy: Bartosz Sierota (kierownik), Magdalena Staniszewska-Bugała, Marcin Bugała, Sebastian Garwol, Renata Jarocka-Lewandowska, Sebastian Lewandowski, Ireneusz Łysik, Sławomir Parzonka, Paulina Sieńko, Ludwik Wieczorek, Karolina Wróblewska, Wielkopolski Klub Taternictwa Jaskiniowego: Arkadiusz Brzoza, ESMAD: Yasemin Aydın, Mümtaz Kemal Bilir, Selçuk Canbek, Ilknur Çiçek, Nazım Arda Eyyüboğlu, Zeliha Güven, Tolga Kuşku, Emrah Pekkan, Gülşah Yağcıoğlu, ANADOSK: Mert Çevikel, Kardelen Kılınç, Ekrem Öztürk, Egemen Ünal, MAD: Sinan Poyraz

Składamy podziękowania za pomoc w realizacji wyprawy:

- Komisji Taternictwa Jaskiniowego Polskiego Związku Alpinizmu
- Funduszowi Regionu Wałbrzyskiego
- Urzędowi Miejskiemu w Świebodzicach
- Urzędowi Miejskiemu w Szczawnie-Zdroju

Karolina Wróblewska, Sebastian Lewandowski, WKGiJ

źródło: pza.org.pl

Komentarze

 • Brak komentarzy...

  Dodaj komentarz


  Konkurs Fotograficzny "Górski Kalendarz"

  male dolomity

  Popularne

  Blogi

  FundacjaTOPR 271x62_v1

  TOPR SystemMonitoringuPogody_271x62

  Zagrożenie Lawinowe w Tatrach

  Statystyki

  • Artykułów: 9966
  • Odsłon artykułów: 27329260
  
  ';