Informacje od zespołu #BaturaSar2020 [20.02.2020]

Kategoria: Wspinanie / Himalaizm

Częściowo zniszczony Obóz I i zasypana droga do Obozu II – to efekt trwającego ponad tydzień załamania pogodowego pod Baturą Sar.

We wtorek 18 lutego po ponad tygodniowej przerwie do góry ruszył trzyosobowy zespół. Wojciech Flaczyński, Mariusz Hatala i Kacper Kłoda po około 9 godzinach torowania w głębokim śniegu dotarli do Obozu Pierwszego. Jeden z namiotów był doszczętnie zniszczony, drugi udało się uratować, mimo przykrywającej go grubej warstwy śniegu.
Po nocy spędzonej na wysokości 5100 metrów, zespół ruszył w kierunku CII. Niestety głęboki śnieg, duże zagrożenie lawinowe i widoczność ograniczona do kilku metrów zmusiły wspinaczy do odwrotu do Bazy.

2020batura1

- Mieliśmy świadomość, że załamanie pogodowe poczyniło w górze duże spustoszenia i chwilowo wstrzyma nasze działania, ale nie spodziewaliśmy się tak dużych opadów śniegu. Dodatkowo akcję utrudniają niebezpieczne warunki lawinowe – mówi kierownik wyprawy, Piotr Tomala. - Przez najbliższe dni pracować będziemy nad przywróceniem drogi do Obozu II. Wtedy będziemy mogli zaplanować dalszą akcję – dodaje.

2020batura2

źródło: FB/Polski Himalaizm Zimowy im. Artura Hajzera

Komentarze

 • Brak komentarzy...

  Dodaj komentarz


  Konkurs Fotograficzny "Górski Kalendarz"

  male dolomity

  Popularne

  Blogi

  FundacjaTOPR 271x62_v1

  TOPR SystemMonitoringuPogody_271x62

  Zagrożenie Lawinowe w Tatrach

  Statystyki

  • Artykułów: 9960
  • Odsłon artykułów: 27279797
  
  ';