Wielki sukces Denisa Urubki

Kategoria: Wspinanie / Himalaizm

Denis Urubko – ten znakomity himalaista, zaskakuje po raz kolejny. To czego ostatnio dokonał to nie tylko fajny wyczyn i kolejne „coś”, ale to naprawdę bardzo znaczące osiągnięcie budzące podziw i uznanie nawet wśród tych najlepszych z najlepszych.

Chodzi o to, że ten Rosjanin z polskim obywatelstwem zdobył ostatnio samotnie nową drogą Gaszerbrum II. Jakby tego było mało, wspinał się on tam non stop, w stylu alpejskim oraz bez tlenu. Wszystko to bardzo znacząco ograniczyło ciężar plecaka dzięki czemu Denis mógł poruszać się niezwykle szybko.

0308urubko
fot. źródło zdjęcia - Wikipedia, Gaszerbrum II, widok z obozu na wysokości 5900 m n.p.m.

Podkreślić też warto, że nasz himalaista przed wejściem na Gaszerbrum II brał udział w akcjach ratunkowych. Pomógł Włochowi - Francesco Cassardo i Litwinowi - Sauliusowi Damuleviciusowi.

Gaszerbrum II (8035 m n.p.m.) - jest to najniższy ośmiotysięcznik Karakorum o sylwetce regularnej piramidy. Najniższym ośmiotysięcznikiem w ogóle jest Siszapangma (8013 m n.p.m.), ale absolutnie nie jest to tożsame z tym, że spośród całej Korony Himalajów i Karakorum, górę tę zdobyć jest najprościej.

Wracając do Gaszerbruma II - leży on na północ od Gaszerbruma I, od którego oddzielony jest przełęczą Gaszerbrum. Nazwa wszystkich tutejszych szczytów pochodzi od słów rgasha brum, co oznacza „Piękną Górę” lub „Świecącą Ścianę”.

Bartek Michalak

Źródła:
http://www.portalgorski.pl/,
Internet (ogólnie).

Komentarze

 • Brak komentarzy...

  Dodaj komentarz


  Konkurs Fotograficzny "Górski Kalendarz"

  male dolomity

  Popularne

  Blogi

  FundacjaTOPR 271x62_v1

  TOPR SystemMonitoringuPogody_271x62

  Zagrożenie Lawinowe w Tatrach

  Statystyki

  • Artykułów: 10033
  • Odsłon artykułów: 27704005
  
  ';