Wspinacze, którzy w sezonie 2012 zgromadzili w skałach najlepsze zestawy przejść, mogą liczyć na finansowe wsparcie PZA. Podstawą będzie pozycja w rankingu wspinaczki skalnej, uruchomionym przez PZA przed dwoma miesiącami.


PZA dofinansuje skalnych wspinaczy

Mamy dobrą wiadomość dla wszystkich wspinaczy zarejestrowanych na stronie Narodowego Rankingu Wspinaczki Skalnej PZA [http://www.ranking.pza.org.pl/] (oraz tych, którzy jeszcze tego nie zrobili). Pierwsza, zaplanowana przez PZA pula dofinansowań dotyczyć będzie roku 2012, czyli przejść skalnych zgromadzonych w ciągu poprzedniego sezonu i wykazanych na stronie rankingu.

Kto może liczyć na dofinansowanie?

Aby wziąć udział w programie wystarczy utworzyć konto [http://www.ranking.pza.org.pl/register] na stronie rankingu, następnie wpisać swoje przejścia skalne w specjalnym panelu (pamiętając o podaniu poprawnych dat przejść).

W każdym sezonie na finansowe wsparcie może liczyć aż trzydziestu wspinaczy – wspomniana pula rozdysponowana zostanie pomiędzy pięciu najlepszych wspinaczy i wspinaczek w sześciu kategoriach: kobiety i mężczyźni – wspinanie z liną, kobiety i mężczyźni bouldering, juniorzy i juniorki – wspinanie z liną (po spełnieniu warunków zawartych w regulaminie NRWS[http://www.ranking.pza.org.pl/info/regulamin]).

Ranking otwarty jest dla wszystkich wspinaczy, natomiast programem dofinansowań objęci będą tylko wspinacze zrzeszeni w klubach należących do PZA.

Na uzupełnienie informacji dotyczących sezonu 2012 czekamy do 30 września. Kolejna pula dofinansowań (za trwający obecnie sezon) przyznana zostanie po podsumowaniu sezona początku roku 2014.

Tych wspinaczy, którzy jeszcze nie zdecydowali się na założenie konta w naszym rankingu, zapraszamy do szybkiej rejestracji i uzupełnienie przejść za sezon 2012 i 2013.

A oto kwoty dofinansowań za poszczególne miejsca w każdej z kategorii:

- 1 miejsce: 3200 zł
- 2 miejsce: 2400 zł
- 3 miejsce: 1200 zł
- 4 miejsce: 800 zł
- 5 miejsce: 400 zł

Narodowy Ranking Wspinaczki Skalnej PZA uruchomiony został w czerwcu i znajduje się w fazie ciągłej rozbudowy. Istotą rankingu jest rejestrowanie swoich przejść w wirtualnej bazie danych oraz porównywanie ich z przejściami innych wspinaczy. W zamyśle jest to także pomocne narzędzie do archiwizowania dorobku polskich wspinaczy skalnych, docelowo – bogata baza danych.

W obecnej formie jest to jedyna oficjalna płaszczyzna rywalizacji  pomiędzy zawodnikami uprawiającymi wspinaczkę skalną w Polsce.

Wszystkie zainteresowane osoby zachęcamy do rejestrowania się i wpisywania swoich przejść.

Polski Związek Alpinizmu wspiera wspinaczy dzięki środkom Ministerstwa Sportu i Turystyki.

Info: PZA