Kierunek Las Peñas de Riglos!

Kategoria: Topo / Topo - Świat

La Fiesta de los Biceps, Riglos, HiszpaniaMacie już plany na wakacyje? A może szukacie miejscówki na fajnego tripa? Do tego nie obce Wam jest wspinanie wielowyciągowe i hiszpańskie wino? Mamy dla Was krótki artykuł o słynnym rejonie Riglos w Hiszpani, który słynie między innymi z drogi Fiesta de Los Biceps przesolowanej przez Alexa Honnolda. Przeczytajcie, a może poczujecie zew ciepłych, hiszpańskich skał i za kilka miesięcy sprawdzicie jak trzyma czerwona skała.

RiglosRiglos na pierwszy rzut oka może rozczarować, jednak po bliższym zapoznaniu się z nim przekonamy się, że te pomarańczowe, strome wieże mają o wiele więcej do zaoferowania niż tylko ładny wygląd. Zwłaszcza jeśli pobliski raj wspinaczkowy, Rodellar, cierpi z powodu przeludnienia lub po prostu szukamy zmiany krajobrazu.

Chociaż jednowyciągowych dróg sportowych nie brakuje to prawdziwymi perełkami rejonu są wielowyciągówki oferujące prawdzie, piękne, hiszpańskie wspinanie z oszałamiającymi widokami i masą wrażeń. Skałą po jakiej przyjdzie nam się wspinać jest konglomerat, skała osadowa, która trzyma tutaj jak nigdzie indziej na świecie! Co najważniejsze wszystkie wystające bloki, tufy, grzyby skalne są lite i nie grożą nam żadne przykre niespodzianki.

Nazwy sektorówMimo, że na pierwszy rzut oka każda droga powinna wyglądać tak samo z powodu faktury skalnej, to każda z wież przywita nas swoją własną, unikatową charakterystyką i nie chodzi tu tylko o zmianę kąta nachylenia. Masz ochote na długie wyciągi? El Puro jest dla Ciebie. Na Moskitos przyjdzie Nam się wspinać po zacięciach, rysach i przerysach oraz wykazać się umiejętnościami nawigacyjnymi w ścianie.

Polecane drogi w całym rejonie:

 • Currucuclillo, Frechin, 230m (6a+. V+/A0, 14 QDs) - idealna na początek ze świetnym obiciem i bardzo prostym wariantem zejścia.
 • Normal, El Puro, 180m (6b, 5c/A0, 12 QDs) - jedna z najpiękniejszych w rejonie.
 • Moskitos, La Visera, 250m (6b/+, 6a/A0, 12 QDs) - droga biegnie oczywistą linią zacięć i rys
 • Chooper, El Pison, 150m (6b, 8 QDs) - mimo, że biegnie tylko do połowy ściany jest dobrą szkołą wspinania w Riglos
 • Alberto Rabada o Murciana, El Pison, 300m (6c+, 6a/A0, 15 QDs + Mini Rack) - najsłynniejsza zaraz obok La Fiesta de los Bicepsa, zaraz po pierwszym wyciągu (6a/A0) następuje sekwencja 4 kolejnych, które nagradzają upartych
 • La Fiesta de los Biceps La Visera, 270m (6c+, 6b/A0, 15 QDs) - mimo, że trudny wyciąg jest na początku to droga nie odpuszcza
 • Escoria Oriental, El Pison, 300m (7a+, 6b/A0, 18 QDs) - przyjemne wspinanie po wystających "ziemniakach"
 • Carnavalada, El Pison, 300m (7a+, 6b/A0, 15 QDs)
 • El Zulu Demente, La Visera, 270m (7b, 6b/A0, 16 QDs)

 

Topo dróg w internecie:

 

Zejścia:

El Pison - Ścieżką w kierunku La Visera aż do punktu zjazdowego. Stąd dwa pionowe zjazdy (liny 50m) prowadzą do kolejnego i tak aż do momentu kiedy zobaczymy kościół. Z tego miejsca zjeżdżamy 2 razy z oczywistej półki i już jesteśmy u podstawy ściany. Czas: ok. 1 godzina. Uwaga na luźne skały przy ściągniu liny!

La Visera - Ścieżką wśród drzew. Warto zabrać ze sobą normalne buty. Czas: 40 min.

Frechin - Przejście na tył wieży i idizemy w kierunku La Visera. Potem tak jak wyżej.

 

Porady logistyczne:

Miejsce: Las Peñas de Riglos, północna Hiszpania
Kiedy: wiosna i późna jesień, jednak to zależy od tolerancji na ciepło, ściany są mocno słoneczne
Loty: Zaragoza (Ryanair), Barcelona
Nocleg: np. lokalne Refugio http://www.refugioderiglos.es/en/
Sprzęt: trochę sprzętu może się przydać, zwłaszcza na tych gorzej obitych drogach. Głównie średniej wielkości kości i camy oraz pętle na wystające głazy. Standardem jest podwójna lina 60m, która ułatwia zjazdy. Zdarzają się pojedyncze wyciągi sięgające długości 50m!
Na popularnych drogach obicie jest całkiem dobre (komplety stanowisk, nowe ringi i spity), trudne wyciągi są lepiej obite niż łatwiejsze.
Przewodnik: nazywa się "Escalada en los mallos de Riglos " np. tutaj

Komentarze

 • Brak komentarzy...

  Dodaj komentarz


  Konkurs Fotograficzny "Górski Kalendarz"

  male dolomity

  Popularne

  Blogi

  FundacjaTOPR 271x62_v1

  TOPR SystemMonitoringuPogody_271x62

  Zagrożenie Lawinowe w Tatrach

  Statystyki

  • Artykułów: 10042
  • Odsłon artykułów: 27766562
  
  ';