Wybierając się na górski szlak w naszym plecaku powinna znaleźć się jakaś odzież wierzchnia oraz coś co założymy pod nią. Nikomu chyba nie trzeba mówić, że zabranie ze sobą kurtki przeciwdeszczowej to podstawa. W okresie zimowym kurtka zaś powinna być odpowiednio dopasowana do panujących warunków atmosferycznych. Co zatem założyć pod kurtkę?

Wybór odzieży, którą założymy pod kurtkę nie jest oczywisty

Wszystko zależy od pory roku, temperatury na zewnątrz a także warunków atmosferycznych. Istotny jest też rodzaj naszego wyjścia w góry. Inaczej ubierzemy się na trekking, a inaczej na wyjście w skałki. Warto pamiętać, że cokolwiek wybierzecie: bluzę, polar czy koszulkę – warto skupić się na tym by materiał oddychał.

Polary

Podczas wyboru polaru warto skupić się na jego gramaturze oraz materiale z jakiego jest wykonany. Pamiętajcie, że polar polarowi nierówny. Jeżeli wybierzemy polar grubszy, to nie sprawdzi się on już raczej pod kurtką gdyż w obu warstwach będzie nam za ciepło.

Grubszy materiał nadaje się idealnie na wiosenne i jesienne wyjścia przy słonecznej pogodzie, gdzie nie ma konieczności zakładania kurtki – nosimy ją tylko awaryjnie w plecaku.

Polary mają o wiele lepszą termikę niż wełna. Zachowują także swoje właściwości związane z nieprzemakalnością. Naukowcy z pewnej znanej firmy produkującej polary zauważyli, że futro niedźwiedzie składa się z dużej ilości małych rureczek, dzięki czemu zwierzę odczuwa termiczny komfort przy czym zapobiega to prawie całkowicie absorpcji wody.

Odtworzyli zatem imitację tych rureczek w swoich produktach wykorzystując poliester. Ciekawostką jest to, że z poliestru wykonuje się także plastikowe butelki.
Dobrym pomysłem będzie zakup cienkiego polaru. Taki wybór ma wiele plusów: polar nie zajmuje wiele miejsca, nadal spełnia swoją funkcję mimo cieńszej gramatury i niektóre modele dodatkowo mają filtr UV. Zapewniając wtedy ochronę na poziomie UPF 50+.
Czyli taki polar ochroni nas przed szkodliwym promieniowaniem.

W polarach fajne jest to, że mamy kroje damskie i męskie. W Sklepie Górskim polecamy model dla pań: Park Lady Jacket renomowanej firmy Bergans of Norway, panom zaś proponujemy model Park City Jacket. Taki polar przyda nam się także w każdej podróży a także wykorzystamy go do chodzenia po mieście.

bluzy1310zdjecie 1
fot. Materiały SklepGorski.pl

Bluzy

Przy wyborze bluzy podobnie jak przy zakupie polaru zwracamy uwagę na skład materiału oraz gramaturę. Lekkie bluzy wykorzystamy podczas wiosennych i letnich wycieczek. Cieplejsze bluzy sprawdzą się tylko z odpowiednim dopasowaniem do kurtki. Bluzy sprawdzą się także podczas wyczerpujących treningów a także w czasie trekkingu. Bardzo ważne by jakoś produktu była wysoka – dzięki temu dłużej będziemy się cieszyć z jego posiadania.

Taką bluzę będziemy często eksploatowali - prali oraz narażali na wiele czynników zewnętrznych.

Dobrze by materiał był rozciągliwy, poprawi to nasz komfort użytkowania. Warto zwrócić także przy wyborze bluzy uwagę na rodzaj rękawów oraz sposób jej zakładania. Niektórzy wolą bluzy zakładane przez głowę, inni zaś zapinane na zamek. Istotne jest także to czy bluza posiada kaptur.
Osobiście polecam bluzy bez kaptura. Są bardziej praktyczne. O kaptur warto zadbać przy wyborze kurtki. Sprawdźcie także ilość kieszeni. Okazuje się, że przy wyborze modelu to czasem najważniejsza kwestia.

Sklep Górski ma w swojej ofercie całą gamę bluz, wystarczy kliknąć TUTAJ i poszukać ciekawych okazji cenowych przy produktach naprawdę wysokiej jakości. Tak samo jak w przypadku polarów znajdziecie na stronie modele dla pań i panów.

bluzy1310zdjecie 2
fot. Materiały SklepGorski.pl

Koszulka

Przy wyborze koszulki istotne jest jaki mamy rodzaj kurtki, a dokładniej jaka jest jej oddychalność.

Koszulka jest pierwszą warstwą jaką zakładamy bezpośrednio na bieliznę, dlatego ważnym aspektem jest by była wykonana z materiału, który przepuszcza powietrze, wchłania pot i w miarę szybko wysycha. Ta sama koszulka stanowi bazę pod bluzę lub polar, dlatego podczas zakupów warto skupić się na wysokiej jakości produktu.

bluzy1310zdjecie 3
fot. Materiały SklepGorski.pl

Koszulki na wypady w góry można także wykorzystać podczas treningów lub dobrze będą nadawały się do podróżowania. Cecha najważniejsza to oddychalność. Pamiętajcie, że zły dobór koszulki może doprowadzić wasze nerki do przewiania, a to zaś może skończyć się z negatywnymi skutkami czyli wizytą u lekarza z chorobą. Nie ma nic gorszego, niż przemoczone plecy czy lędźwie podczas trekkingu, które narażone są na przeciągi.

Mi osobiście bardzo przypadła do gustu koszulka Bergans of Norway z łosiem, zobacz TUTAJ. Co ważne, jest bezpieczna dla alergików! Panom zaś proponuję świetny motyw na koszulce Adwenture, zobaczcie TUTAJ również firmy Bergans of Norway.

bluzy1310zdjecie 4
fot. Materiały SklepGorski.pl

WAŻNE: sprawdzajcie zawsze skład materiału. Nie szukajcie najtańszych produktów, ponieważ im niższa cena tym też gorsza jakość. Warto sprawdzić także na metce jak prać dany materiał by służył nam na lata.

Katarzyna Irzeńska
Obserwatorium podróży
www.obserwatoriumpodrozy.com