Jak na razie skończyła się piękna, ciepła jesień. Z niedzieli na poniedziałek w Tatrach spadł śnieg. Zrobiło się biało, zimno, tak prawie zimowo. Jeszcze weekend był  ładny. Taką pogodę wykorzystało sporo turystów by wędrować po kolorowych, jesiennych Tatrach. W minionym tygodniu ratownicy znów mieli sporo pracy. Na szczęście dochodziło do niezbyt groźnych zdarzeń.

Lekarze TOPR pod wierzchołkiem Kościelca (J. Jasiński, S. Kosiński, R. Janik i T. Ochenduszka) - foto M. Latasz
Poniedziałek 1.10.
Kontynuowano poszukiwania niemieckiego turysty Dirka Triepa, który zaginął w Tatrach w ubiegłym tygodniu. Ratownicy podzieleni na grupy przeszukiwali rejon Świnicy – Dol. Walentkową, Dol. pod Kołem, masyw Czerwonych Wierchów, oraz Żleb Kirkora.  Poszukiwania nie przyniosły rezultatu.
Po godz. 20-tej w rejon Szarego Żlebu wyruszyła 10-osobowa ekipa ratowników , gdzie kontuzji nogi doznał 61-letni turysta. Po udzieleniu I pomocy turystę sprowadzono do Dol. Miętusiej i dalej samochodem przetransportowano do Zakopanego.

Wtorek 2.10.
Po godz. 20-tej z Murowańca do szpitala przewieziono 72-letniego turystę z Cielic, który podczas wycieczki na Orlej Perci upadł doznając otarć i potłuczeń.

Środa 3.10.
Po godz. 13-tej ze Skupniowego Upłazu do szpitala przetransportowano 22-letnią turystkę  z Góry, która w wyniku poślizgnięcia i upadku doznała bolesnej kontuzji stawu skokowego.

Piątek 5.10
Po godz. 14.30 powiadomiono TOPR, że na szlaku pomiędzy Myślenickimi Turniami a Kasprowym  znajduje się młoda turystka, która doznała kontuzji nogi. Z pomocą pospieszyła 4-osobowa ekipa ratowników. Po dotarciu na miejsce ranną turystkę zniesiono w noszach na Myślenickie Turnie i dalej samochodem przewieziono do Zakopanego.
O godz. 15.25 do TOPR dotarła informacja, że w rejonie Sarniej Skały po stronie Dol. Białego znajduje się 47-letnia turystka z Warszawy, która upadając doznała kontuzji nogi. Z pomocą pospieszyła 8-mio osobowa ekipa ratowników. Po udzieleniu I pomocy, ranną w noszach Konga zniesiono do wylotu doliny i dalej samochodem przewieziono do szpitala.

Sobota 6.10.
Wykorzystując dobrą pogodę kontynuowano poszukiwania zaginionego niemieckiego turysty. Sprawdzono górną część Dol. Białego, Grześkówki, Łysanki. Poszukiwania nie dały rezultatu.
Tuż przed 14-tą do TOPR zadzwonił turysta informując, że utknął w skałach pod Mnichem. Jest w miejscu skąd nie może się ruszyć. Prosi o pomoc. Z pomocą pospieszyła 2-osobowa ekipa ratowników . Ratownicy dostrzegli turystę w Kuluarze Kurtyki. Asekurując wyprowadzono go w bezpieczne miejsce i sprowadzono do M. Oka.
Tuż przed 16-tą do TOPR zadzwonił turysta informując, że jest w rejonie Skrajnego Granata. Prawdopodobnie zaatakowała go grypa żołądkowa. Jest osłabiony, odwodniony. Prosi o pomoc. W tym samym czasie drugi telefon z informacją, że na pierwszych łańcuchach powyżej Buli pod Rysami jest turysta , który doznał bolesnej kontuzji kolana. Potrzebna pomoc. Wystartował śmigłowiec. Ze względu na wiatr nie udało się dolecieć w rejon Buli. Śmigłowiec zawrócił w rejon Granatów. Po desancie ratownicy udzielili osłabionemu turyście I pomocy. Następnie został on windą wciągnięty na pokład będącego w zawisie śmigłowca i przetransportowany do szpitala. Śmigłowiec zabrał spod Centrali TOPR I-szą ekipę ratowników i poleciał do M. Oka. Ratownicy desantowali się w rejonie Czarnego Stawu i udali się na miejsce wypadku, gdzie dotarli o godz. 18-tej. Drugim lotem śmigłowiec dowiózł kolejna grupę ratowników do pomocy w transporcie. Po udzieleniu I pomocy i zapakowaniu do noszy francuskich okazało się, że wiatr trochę zelżał. Udało się dolecieć w rejon wypadku. Ranny został wciągnięty na pokład będącego w zawisie śmigłowca i przetransportowany do szpitala.
Ratownicy schodząc z Buli pod Rysami w rejonie Czarnego Stawu spotkali 46-letnią turystkę z Rzeszowa, która osłabiona miała trudności z poruszaniem się. Mając ze sobą nosze przygotowane do transportu turysty z rejonu Buli pod Rysami znieśli turystkę do M. Oka i dalej samochodem zwieźli ją na Palenicę Białczańską.


Na najbliższy tydzień synoptyce przewidują w Tatrach trochę opadów śniegu. W drugiej połowie tygodnia ma się przejaśnić, ale dalej, zwłaszcza nocą mają być ujemne temperatury. Na szlakach będą to niebezpieczne warunki do wędrowania po wyżej położonych szlakach.

źródło: topr.pl