Za nami ostatni jesienny, w miarę ciepły i słoneczny tydzień. Z niedzieli na poniedziałek w Tatry i na Podhale zawitała zima. Przez noc spadło kilkanaście cm  śniegu i sypie dalej.  TOPR ogłosił I stopień zagrożenia lawinowego. Chyba możemy już powiedzieć „witaj zimo”.

 

Dla ratowników TOPR miniony tydzień był intensywny szkoleniowo. Spora grupa ratowników uczestniczyła w kursie kwalifikowanej pomocy przedmedycznej, inna grupa unifikowała swoje medyczne uprawnienia. Dla pracowników niektórych stacji narciarskich prowadzono szkolenie z ewakuacji narciarzy na wypadek awarii wyciągu. Dokonano przeglądu dyżurek, zimowego sprzętu i środków transportu, tak by być gotowym do zimowego sezonu.

W Tatrach tydzień minął spokojnie. Nie zanotowano żadnych poważniejszych interwencji.

Na najbliższy tydzień przewidywane są  w Tatrach ujemne temperatury, niewielkie opady śniegu, chwilowe przejaśnienia i wiejące z dość dużą prędkością i z różnych kierunków wiatry.

Szlaki są zasypane a śnieg przepadający. To nie są dobre warunki do uprawiania wysokogórskiej turystyki. Radzimy tatrzańskie wycieczki ograniczyć tylko do schronisk.
Jeśli zimowa pogoda i mróz się utrzyma należy się spodziewać, że na weekend ruszą pierwsze wyciągi. Tak więc już najwyższy czas by wyciągnąć sprzęt narciarski i rozpocząć sezon zimowy.

źródło: Topr.pl