Za nami świąteczno-noworoczny okres pełen turystów i narciarzy, którzy pod Tatrami chcieli spędzić ten radosny okres. Plany pokrzyżowała im pogoda, gdyż święta były „po wodzie”. Śnieg ginął w oczach a większość szlaków pokrył lód. W Sylwestra turyści byli łaskawi dla ratowników. W Tatrach zanotowano tylko jedną interwencję. Za to na narciarskich sztucznie zaśnieżonych trasach panował spory tłok.

Doszło do wielu wypadków narciarskich. Dopiero w ostatnich dniach na Podhale powróciła zima. W Tatrach spadło kilkadziesiąt cm śniegu. Wzrosło zagrożenie lawinowe. Mimo trudnych turystycznych warunków nie doszło do poważniejszych wypadków.  I tak:


1.01.2013.
Niezbyt szczęśliwie rozpoczął się nowy rok dla 53-letniego turysty z Krakowa.  Na zalodzonym odcinku szlaku pomiędzy Klasztorem  Sióstr  Albertynek i Braci Albertynów poślizgnął się on i upadł doznając  złamania podudzia. Przybyli na miejsce wypadku ratownicy zaopatrzyli kontuzjowanego turystę, przetransportowali go do Kuźnic, gdzie został przekazany karetce pogotowia.


2.01.2013.
Do niespotykanego zdarzenia doszło w godzinach wieczornych na trasie narciarskiej na Szymoszkowej. W górnej części trasy narciarz, obywatel Rosji, najechał na narciarkę. W wyniku zderzenia kobieta doznała poważnego urazu miednicy i kręgosłupa. Będący najprawdopodobniej pod wpływem alkoholu Rosjanin przeszkadzał ratownikom podczas udzielania I pomocy kontuzjowanej kobiecie i groził ratownikom. Zawiadomiono policję, która zabrała ze stoku krewkiego narciarza.


4.01.2013.
W godzinach przedpołudniowych na Drodze pod Reglami w pobliżu stadionu COS kontuzji nogi doznał 25-letni mieszkaniec Zakopanego. Po udzieleniu I pomocy został on przetransportowany do szpitala.


Na najbliższe dni przewidywane są opady śniegu, ale niezbyt intensywne. Czy napada go tyle by można było przygotować i otworzyć trasy w rejonie Kasprowego W. czas pokaże.  Dobrze można pojeździć w pozostałych stacjach narciarskich , gdzie udało się zaśnieżyć większość tras. Warunki turystyczne w Tatrach są trudne i niezbyt bezpieczne. Szlaki są zasypane. Miejscami jest sporo nawianego, niezwiązanego z podłożem śniegu. Stwarza to miejscowo spore zagrożenie lawinowe. Aktualnie ogłoszono III stopień zagrożenia lawinowego. Przed wyruszeniem w góry radzimy zapoznać się z aktualnie panującymi w Tatrach warunkami.

źródło: topr.pl