Kronika TOPR 2.03.2014

Kategoria: Warunki / Komunikaty GOPR / TOPR

Za nami kolejny tydzień „wiosennej zimy”. Na śnieg i mróz nie zapowiada się w najbliższej przyszłości. Skończyły się ferie zimowe. Dobrze, że stacjom narciarskim, udało się przy takiej zimie utrzymać śnieg na trasach, bo wypoczywający mieli gdzie jeździć na nartach. 

Taternicy, wykorzystując dogodne warunki do zimowej wspinaczki, dość licznie wyruszali na zimowe drogi. Niektórzy mieli jednak problemy z orientacją lub sprzętem. W minionym tygodniu ratownicy dwukrotnie wyruszali im z pomocą.

Morskie Oko - Mnich, fot: topr.pl

Morskie Oko - Mnich, fot: topr.pl

We wtorek, 25.02, po godz. 14, z Doliny Strążyskiej przewieziono do szpitala turystkę z urazem kolana.

Po godz. 15 tego samego dnia, ze szlaku pomiędzy Myślenickimi Turniami a Kasprowym,  ratownicy pomogli dojść do górnej stacji kolejki turyście, którego tak zmogły trudy wycieczki, że o własnych siłach nie był w stanie dojść na szczyt.
W czwartek, 27.02, tuż przed 20 do TOPR-u zadzwonili taternicy z informacją, że po zakończonej wspinaczce na Filarze Kopy Spadowej, zjazdami wycofywali się do podstawy ściany. Gdy dojechali do ostatniego stanowiska zjazdowego, podczas ściągania zablokowała im się lina. Nie są w stanie ani podejść, ani zejść w dół eksponowanym terenem. Proszą o pomoc. Z Centrali do M. Oka wyruszyła pięcioosobowa ekipa ratowników. Ze ścieżki prowadzącej na Białczańską Przeł. Wyżnią ratownicy wtrawersowali się w ścianę Kopy Spadowej, nad oczekujących na pomoc.. Po dotarciu do nich i założeniu stanowiska, wszyscy zjechali do podstawy ściany, skąd około 6 rano dotarli do M. Oka.

W piątek, 28.02, z Kalatówek przewieziono do szpitala 12-letnią narciarkę, która doznała urazu kolana.
Po godz. 13 z Dol. Kościeliskiej przetransportowano do szpitala 23-letniego turystę z Sulejówka, który w wyniku upadku doznał kontuzji nogi.

Po godz. 15 powiadomiono TOPR, że podczas wspinaczki na Buli pod Bandziochem taterniczka została ugodzona kamieniem w głowę i udo. Koledzy opuścili ranną do podstawy ściany. W tym czasie ratownicy w rejon wypadku polecieli śmigłowcem. Po desancie w pobliżu oczekującej na pomoc kobiety, włożono ją do noszy francuskich, windą wciągnięto na pokład będącego w zawisie śmigłowca i przetransportowano do szpitala.

W sobotę, 1.03,  z Dol. Strążyskiej przewieziono do szpitala 45-letniego turystę z Bytomia, który w wyniku upadku doznał kontuzji nogi.

Na najbliższy tydzień przewidywana jest w dalszym ciągu raczej wiosenna pogoda, chociaż może być nieco chłodniej. Tylko w Tatrach możliwe są niewielkie opady śniegu. Szlaki w dolinach są miejscami zalodzone. Nieuważne wędrowanie może doprowadzić do upadków i kontuzji. Na wszystkich stacjach narciarskich panują (zwłaszcza przed południem), dobre warunki narciarskie, a marcowe słońce dostarczy darmowej opalenizny.

źródło: topr.pl

Komentarze

 • Brak komentarzy...

  Dodaj komentarz


  Konkurs Fotograficzny "Górski Kalendarz"

  male dolomity

  Popularne

  Blogi

  FundacjaTOPR 271x62_v1

  TOPR SystemMonitoringuPogody_271x62

  Zagrożenie Lawinowe w Tatrach

  Statystyki

  • Artykułów: 10257
  • Odsłon artykułów: 29169381
  
  ';