Aktualne warunki w Tatrach są bardzo niekorzystne. Pada – deszcz, a nawet śnieg – i to zarówno wysoko jak i w strefie reglowej. Jest ślisko. Łatwo więc o poślizgnięcie i kontuzję. Aby złamać lub zwichnąć nogę wystarczy ułamek sekundy nieuwagi. A kontuzja? Ta niekiedy goi się kilka tygodni, a nawet dłużej. Dodatkowo – gęsta mgła i niski pułap chmur (szczególnie w tych wyższych partiach) utrudniają orientację i łatwo się zagubić, pobłądzić oraz natrafić na bardzo niebezpieczny teren.

Jakby tego było jeszcze mało, całą sytuację pogarsza okiść, który to stanowi realne zagrożenie dla życia i zdrowia.

Okiść – jest to zjawisko związane z opadami śniegu osiadającym na gałęziach drzew i krzewów; gruba warstwa ciężkiego (mokrego) śniegu powodująca często łamanie gałęzi, a nawet całych drzew (zwłaszcza o szerokich konarach).

1310tatry
fot. baza zdjęć PG - Jesienne kolory

Wybierając się zatem w góry podejmujmy rozsądne i racjonalne decyzje. Zachowujmy się odpowiedzialnie. Planujmy trasy tak, aby wrócić zawsze przed zmrokiem i pamiętajmy aby wycieczki były zawsze adekwatne do naszej kondycji i umiejętności. To są góry! Tu nie da się „jakoś”, „może akurat...” i „że kto jak nie ja?”. Warto odwiedzić też nasz górski sklep i ruszyć na szlak odpowiednio do tego przygotowanym – sprzętowo i ciuchowo.

Teraz to – szczególnie dla niektórych - tych bardziej leniwych i mniej doświadczonych, Tatry (te od polskiej i te od słowackiej strony) najlepiej podziwiać z kolejki i ze szczytów Kasprowego czy Łomnicy. Można oczywiście też zawsze wjechać na Gubałówkę.

Przed dalszymi wycieczkami w góry przestrzega również TOPR, który zresztą (jak wskazują Kroniki) miał ostatnio sporo pracy. Zdarzały się pobłądzenia, przeforsowania i urazy kończyn – czyli typowe zdarzenia wymagające interwencji ratowników. Niestety doszło również do wypadku śmiertelnego – mowa tu o samobójczej śmierci młodego mężczyzny, którego zwłoki znaleziono pod Nosalem.

Na koniec, warto wspomnieć o najnowszej monografii autorstwa Agnieszki Jurczyńskiej-Kłosok o nazewnictwie Tatr Polskich. Promocja tejże książki odbędzie się w czwartek 15 października o godz. 17 w ramach festiwalu "Inspirowane Górami". Ze względu na pandemię spotkanie zaplanowano w formie online. Autorka opowie o  metodologii prowadzenia badań toponomastycznych oraz zawartych w nazewnictwie sposobach postrzegania gór.

Badania toponomastyczne - poruszają m.in. zagadnienia pochodzenia, typologii nazwy względem nazywanego obiektu, klasyfikacji formalnej i kulturowej geograficznych nazw własnych.


Bartek Michalak

Źródła:
http://www.portalgorski.pl/,
http://sklep.portalgorski.pl/,
https://tpn.pl/,
http://www.topr.pl/
Tygodnik Podhalański,
Internet (ogólnie).

Sklep Górski