Niby jest zima. Zbliża się Boże Narodzenie. Ale śniegu albo wcale, albo „jak na lekarstwo”. Fakt, że w górach go trochę leży, ale nie jest to w takim stopniu do jakiego zwykle przywykliśmy o tej porze. Według synoptyków rok 2015 był rokiem najcieplejszym w historii, a rok 2016 będzie prawdopodobnie jeszcze cieplejszy. Również Święta i Sylwester upłyną raczej w deszczowej i szaroburej atmosferze. Cóż... Może w styczniu chociaż na chwilę prawdziwa zima da o sobie znać?

źródło: Portal Górski

Zdjęcie z bazy zdjęć PG, album- Wojtek, Babia Góra by Józek Pawlica

Tatry:W przeciwieństwie do pogody dominującej ostatnio w zdecydowanej części naszego kraju, w Tatrach w ciągu następnych dni będzie raczej pogodnie i słonecznie. Co prawda dzisiaj w Dolinie Chochołowskiej i Kościeliskiej prognozuje się rozwój chmur, ale generalnie trzeba stwierdzić, że pogoda w Tatrach zapowiada się w miarę dobrze. Temperatury będą wahać się w granicach 4-7 stopnie.

Nie przewiduje się żadnych opadów. Może natomiast znowu trochę mocniej powiać (na Kasprowym Wierchu w niedzielę nawet do 33km/h). W Tatrach Zachodnich jednak i w rejonie Morskiego Oka, wiatr już będzie znacznie mniejszy.

W Tatrach obecnie obowiązuje II, umiarkowany stopień zagrożenia lawinowego. Oznacza to, że poruszanie się wymaga umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego i odpowiedniego wyboru trasy, szczególnie na stromych stokach oraz na stokach średnio stromych szczególnie wskazanych pod względem wystawy i wysokości.

http://kamery.topr.pl/kamery.html -system monitoringu pogody.

Babia Góra:
Na Babiej Górze dzisiaj i w niedzielę przejściowo pochmurno. Jutro ma być częściowo słonecznie, ale chmur tradycyjnie nie zabraknie. W ciągu najbliższych dni, termometry wskazywać będą temperaturę 7, 8 stopni. Opadów deszczu, śniegu nie przewiduje się.

Jeśli chodzi o zagrożenie lawinowe to występuje ono lokalnie w nielicznych bardzo stromych miejscach miejscach o podłożu trawiastym. W kopule szczytowej Babiej Góry leży ok 30 cm pokrywy śnieżnej. Ze względu na bardzo silny południowy i południowo-zachodni wiatr, który wiał od niedzieli do środy, należy spodziewać się przetransportowanego śniegu w miejscach zawietrznych, zwłaszcza na poziomie górnej granicy lasu. Pokrywa zbudowana jest z mokrego świeżego śniegu odłożonego na starszym opadzie.

W miejscach odkładania śniegu pod wpływem wiatru, głównie w starszej pokrywie, można zaobserwować warstwy zbitego śniegu o niewielkiej miąższości.

Gorce:
Najbliższe dni w Gorcach upłyną pod znakiem niskich chmur i mgieł. Najwięcej słońca (a zarazem najcieplej- 10 stopni) będzie w niedzielę. Dzisiaj natomiast możliwe, że przelotnie popada deszcz.

Bieszczady:
W Bieszczadach zapowiada się na niewdzięczną pogodę - przez cały weekend będzie panować całkowite zachmurzenie. Jedyny plus jest taki, że nie będzie opadów. Temperatura będzie się wahać od 0°C porankami do 2°C w godzinach popołudniowych.

Tarnica (1346 m n.p.m.) nie pozwoli nam spojrzeć "ponad chmurami" - również tutaj pełne zachmurzenie przywita wszystkich wędrowców. Temperatura odczuwalna będzie się się zawierać od -12°C do -7°C w piątek, od -6°C do -5°C w sobotę oraz od -9°C do -8°C w niedzielę.

Góry Świętokrzyskie:
W Górach Świętokrzyskich przez cały weekend ciepło i słonecznie. Jedynie niedzielny poranek będzie zachmurzony, jednak nawet wtedy nie spadnie deszcz :) W niedzielę będzie najcieplej, temperatura po południu sięgnie +8°C. W piątek i sobotę będzie się wahać od około 2°C rano do 6°C po godzinie 13. Warto wykorzystać prawdopodobnie ostatnie tchnienie jesieni!

Na Łysicy (611,8 m n.p.m.) standardowo będzie zimniej. Musimy się przygotować na temperaturę odczuwalną oscylującą wokół 0°C w sobotę, Porankami będzie wynosić ona nawet -3 do -4°C.

Sudety:
W Sudetach przez cały piątek pochmurno, jednak już w sobotę sytuacja się poprawi - aż do niedzieli występować będzie tylko częściowe zachmurzenie. Należy pamiętać, że czasu na wędrówki mamy coraz mniej - wschód słońca w piątek nastąpi o 7:38, a zachód już o 15:53. W sobotę temperatura odczuwalna będzie balansować na granicy zera stopni - od -2 do +1°C. W niedzielę będzie cieplej, w temperaturowym "szczycie" będzie aż 5 stopni Celsjusza.

W Górach Stołowych w piątek również możemy się spodziewać całkowitego zachmurzenia. Sobota przyniesie poprawę sytuacji, jednak temperatura odczuwalna spadnie z -2°C do -3°C. W najcieplejszym momencie w niedzielę temperatura wyniesie 4°C w porównaniu do 0°C o poranku. Odczuwalna temperatura będzie ok. 5°C niższa.

W Karkonoszach w piątek, w godzinach popołudniowych będzie lekka mżawka. Jednak dla tych, którzy chcą wykorzystać słoneczną pogodę przez cały weekend nie powinna ona sprawiać problemu :) Temperatura wskazywana przez termometry w sobotę w okolicach południa wyniesie -1°C, odczuwalna będzie 3 stopnie niższa. W niedzielę będzie podobnie, chociaż możemy sie spodziewać mniej chmur a więcej słońca :)

Na Śnieżce (1602m n.p.m.), najwyższym szczycie Sudetów jak zwykle będzie zimniej. Pogoda codziennie będzie podobna, z nastawieniem na odrobinę cieplejszą niedzielę (temperatura będzie wyższa o 2°C). Poranna odczuwalna temperatura wyniesie -12 stopni Celsjusza, rosnąc do -7°C około godziny 13.

Źródła:
http://tpn.pl/
http://ponadmaterialny/prognoza-długoterminowa-babia-gora,cd,335
http://www.accuweather.com/pl/pl/gorce/263045/weekend-weather/263045
http://www.bgpn.pl/komunikat-turystyczny
http://www.pogodynka.pl/gory
http://www.yr.no/