czyli „Czyste Góry 2022”

Na beskidzkie szlaki wyruszyło ponad 500 uczestników, by wziąć udział w 24. Zlocie Turystyczno-Ekologicznym „Czyste Góry 2022”. Impreza odbyła się w Rajczy Nickulinie. Organizatorem przedsięwzięcia był Wydział Turystyki, Kultury, Sportu i Promocji Powiatu Starostwa Powiatowego w Żywcu.

Celami 24. Zlotu Turystyczno-Ekologicznego „Czyste Góry 2022” było: porządkowanie szlaków turystycznych, promowanie turystyki kwalifikowanej przez rozwijanie sprawności fizycznej młodzieży i jej zamiłowania do poznawania piękna krajobrazu „Małej Ojczyzny” oraz poznawanie się i zawiązywanie przyjaźni między uczestnikami Zlotu, zainteresowanymi ochroną środowiska i krajoznawstwem oraz uprawianiem pieszej turystyki górskiej. Poprzez to przedsięwzięcie powiat żywiecki apelował do mieszkańców, a przede wszystkim do młodego pokolenia, o szanowanie środowiska naturalnego.

Tegoroczny zlot jest częścią akcji „Sprzątania Świata”, która tym razem została opatrzona hasłem „Wszystkie śmieci są nasze”.

- Uczestnicy przedsięwzięcia mieli do wyboru 6 tras prowadzących do Szkolnego Schroniska Młodzieżowego w Rajczy Nickulinie. Młodzi ekolodzy pod opieką nauczycieli i wychowawców szkół powiatu żywieckiego uporządkowali szlaki górskie, z których zebrali kilkadziesiąt worków odpadów, plastikowych butelek i śmieci, które zapełniły znacznych rozmiarów kontener. W gościnnym Szkolnym Schronisku Młodzieżowym w Rajczy Nickulinie, będącym jednocześnie współorganizatorem imprezy, uczestnicy otrzymali gorący posiłek i po krótkim odpoczynku wzięli udział w licznych atrakcjach przygotowanych przez organizatora - relacjonują pracownicy żywieckiego starostwa.

Tradycyjnie zostały także wyróżnione szkoły, które zebrały najwięcej śmieci. Laureaci i uczestnicy konkursów otrzymali dyplomy oraz nagrody rzeczowe:

I miejsce: Zespół Szkolno – Przedszkolny nr 2 im. Orła Białego w Żywcu

II miejsce: Szkoła Podstawowa Nr 1 im. Henryka Sienkiewicza w Jeleśni oraz Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Rychwałdzie

IV miejsce: Szkoła Podstawowa im. T. Sygietyńskiego w Ujsołach

V miejsce: Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy w Żywcu oraz Warsztat Terapii Zajęciowej przy Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym w Żywcu.

 

raz
Źródło:
tuzywiec.pl