Wyprawa na Kilimandżaro

Kategoria: Konkursy / Zakończone

„Od Kilimanjaro zaczniemy i w ciągu kolejnych lat najwyższe szczyty kontynentów zdobędziemy”. Na chwilę obecną udało nam się zdobyć szczyty w Tatrach, byliśmy razem w Maroku na najwyższym szczycie Jebel Toubkal – 4167 m.n.p.m , przed naszym kolejnym celem o którym mowa chcielibyśmy jeszcze pojechać do Gruzji i zdobyć jej najwyższy szczyt liczący 5033 m.n.p.m – Kazbek. Naszym kolejnym, a zarazem najbardziej wyczekiwanym celem i marzeniem od lat jest Dach Afryki – według powiedzenia każdy ma swoje Kilimandżaro chcielibyśmy żeby stało się to rzeczywistością i w sposób namacalny zdobyć właśnie ten wierzchołek.

Wiemy, że nie należy mieć zbyt dużego doświadczenia górskiego by zdobyć ten szczyt, i to właśnie jego wybraliśmy za pierwszy cel do zdobycia spośród wszystkich siedmiu najwyższych szczytów kontynentów.

Wyprawa na Kilimandżaro

Wyprawa na Kilimandżaro

I. Cel wyprawy :

Celem wyprawy jest wejście na Dach Afryki – najwyższy szczyt kontynentu Afrykańskiego
– Kilimandżaro – 5895 m. n.p.m

Kilimandżaro jest najwyższą afrykańską górą położoną w tanzańskim Parku Narodowym Kilimandżaro, na granicy z Kenią. W jej skład wchodzą trzy wulkaniczne szczyty z których Mawenzi i Shira są wygasłe, podczas gdy Kibo jest uśpiony po dziś dzień. Ostatnią aktywność Kibo zanotowano około 200 lat temu. Pomimo uśpienia, w kraterze Kibo wciąż tworzą się gazy. Według naukowców magma znajduje się 400 metrów w głębi krateru.
- Kibo – 5895 m n.p.m.
- Mawenzi – 5150 m n.p.m.
- Shira – 3940 m n.p.m.

Nie wiadomo do końca skąd wzięła się nazwa Kilimanjaro, jednak istnieje kilka teorii. Najbardziej znana pochodzi z 1860 roku, kiedy to europejscy odkrywcy poznali  nazwę  w  języku  suahili,  w którym Kilima znaczy małe wzgórze, a Njaro oznaczało rzecz białą bądź lśniącą. Naukowców zastanawiało dlaczego w nazwie nie pojawiło się suahilijskie słowo Mlima, które  oznacza  górę. Nazwa Kilimanjaro była zapewne lokalnym ironicznym żartem, co do wielkości góry.

Planowana trasa zdobycia szczytu odbywać się będzie drogą Lemosho Route, powrót : droga Rongai Route
- Starting Point
- Big Tree Camp
- Shira I Camp
- Simba Cave Picnic Site
- Fisher Camp
- Moir Camp
- Lawa Tower Camp
- Thomas Glacier Route
- Crater
- Cratec Camp
- Uhuru Peak

W wypadku nie wykonania zadania zaplanowaną trasą może ulec zmianie od Lawa Tower Camp przez Arrow Glacier Camp -> Crater Camp do Uhuru Peak.
Z powrotem trasa będzie przebiegała następująco:

- Uhuru Peak
- Stella Point
- Gillman’s Point
- School Hut
- Mawenzi Tam Camp
- Kikelelwa Camp
- Second Cave
- Simba Camp
- Nalemuru Gate

Jeżeli zdobycie szczytu nie będzie możliwe zaplanowaną trasą wybierzemy inna opcję w miarę ciekawą i na ile to się uda by zawierała możliwość zobaczenia krateru.

II. Planowany termin wyjazdu :

01. 12. 2015 r. – 22.12. 2015 r. Transport do Warszawy na lotnisko - Polski Bus :
Katowice – Warszawa – 01. 12. 2015 r.
Warszawa – Katowice – 18. 12. 2015 r.

Lot
Warszawa – Bruksela – Nairobi ( 01. - 02. 2015 r. ) Nairobi – Bruksela– Warszawa ( 18.12. 2015 r. )

Transport miejscowy :
Lotnisko Jomo Kenyatta International – Moshi - Lotnisko Jomo Kenyatta International

III. Uczestnicy :

Natalia Brodacka – wiek 27 lat, energiczna, spontaniczna marzycielka, miłośniczka podróży oraz gór. Z kondycją fizyczną nie mam najmniejszego problemu. Trenuje aktywnie rugby siedmio - osobowe kobiet w Rudzie Śląskiej. Do tej pory udało mi się być już na wysokości 5550 m.n.p.m w IV obozie na drodze normalnej na szczyt Aconcagua gdyż pogoda uniemożliwiła dalszą wspinaczkę.

Dawid Nowak – wiek 26 lat, absolwent Akademii Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach kierunek Turystyka i Rekreacja, bardzo lubię sport a w szczególności piłkę nożną i biegi. Obecnie gram w I lidze futsalu a w piłkę gram już ponad 15 lat. Do wzięcia udziału w konkursie namówiła mnie moja dziewczyna Natalia.

IV. Program wyjazdu :

Dzień 1
Wylot z Polski ( Warszawa – lotnisko im. Chopina     Dzień 2
Przylot do Kenii, transport z lotniska w Nairobii do Tanzanii a dokładnie miejscowości Moshi- bazy wypadowej na Kilimanjaro. Zakwaterowanie w hotelu. Odpoczynek.

Dzień 3
Udanie się do lokalnej agencji w celu rezerwacji wyjścia na Kilimanjaro, wybór trasy, zwiedzanie Moshi i okolicy, powrót do hotelu w celu zabrania rzeczy i przewiezienia ich do hotelu wyznaczonego przez agencję. Odpoczynek.

Dzień 4
Śniadanie. Zwiedzanie okolicznych walorów naturalnych, odpoczynek przy wodospadzie, udanie się do muzeum Chagga, zwiedzanie muzeum przy wejściu do Parku drogą Marangu, udanie się do lokalnej wioski w celu degustacji wina z bananów. Przygotowanie sprzętu do wyjścia, resztę rzeczy przygotowujemy i zostawiamy w hotelu. Kolacja.

Dzień 5
Wyjazd z hotelu w godzinach porannych do bram parku, ważenie plecaków, wędrówka do 1- go obozu, nocleg w namiotach.

Dzień 6-11: wejście i zejście z Kilimandżaro, w dniu 11 nocleg w hotelu.

Dzień 12-13: dni przeznaczone na odpoczynek i uzupełnianie niedoboru kalorii poprzez zdobywanie szczytu. Przyjmowanie dużej ilości witamin w postaci owoców i węglowodanów.

Dzień 14-16: safari

Dzień 17 – powrót z Moshii do Nairobii na lotnisko

Dzień 18 - wylot do Polski ( Nairobii - Jomo Kenyatta International )

V. Kosztorys :

Bilety autobusowe na trasie Katowice – Warszawa – Katowice – 150 zł/ os. Bilety lotnicze Warszawa – Nairobi – Warszawa – 2200 zł / os.
Bilety busem na trasie Nairobi – Moshi – 100 $ /os.
Wejście na wierzchołek Kilimanjaro z miejscową agencją( koszt obsługi i permitów) – 1500 $/ os.
Noclegi x max. 5 płatnych x 10 $ = 50 $/os. ( tani hotel w Moshi bądź Arushy ) Jedzenie x max. 6 dni x 10 $ / dzień / os. = 60 $ / os.
Safarii 3 dni – max. 300 $ / os.

Szczegółowy projekt wyprawy w formacie PDF dostępny TUTAJ

Chcesz wziąć udział w konkursie i zagrać o 10 000zł na wyprawę swoich marzeń? Tutaj znajdziesz więcej szczegółów!

Konkurs "Łap (za) dyszkę" 2015 - wygraj 10 000zł i zrealizuj wyprawę swoich marzeń!

Komentarze

 • Brak komentarzy...

  Dodaj komentarz


  Konkurs Fotograficzny "Górski Kalendarz"

  male dolomity

  Popularne

  Blogi

  FundacjaTOPR 271x62_v1

  TOPR SystemMonitoringuPogody_271x62

  Zagrożenie Lawinowe w Tatrach

  Statystyki

  • Artykułów: 10211
  • Odsłon artykułów: 28951041
  
  ';