Wspinanie poza horyzontem – Deep Water Solo

Kategoria: Konkursy / Zakończone

Jesteśmy zapalonymi pasjonatami gór wysokich i wspinaczki skałkowej, dzięki której możemy stopniowo poszerzać również działalność wysokogórską. Staramy się działać wielowymiarowo i wyjść poza schemat wyobrażeń typowej ścieżki rozwoju umiejętności. Realizując nasz projekt chcemy pokazać, że wspinanie na każdym poziomie zaawansowania, nawet średniozaawansowanym – wiąże się z ogromną ilością możliwości, większą, niż utarło się w ogólnym wyobrażeniu.

Kontakt ze skałą to pasja, którą można i należy się bawić, odkrywając jej najciekawsze wymiary. Co więc chcemy zrobić? Przeżyć niepowtarzalną przygodę, wspinać się w najbardziej nietypowych miejscach w Europie, połączyć doznania towarzyszące różnym rodzajom wspinaczki, sięgnąć poza nasz horyzont, przekazać innym nasze doświadczenia.

Fot. Małgorzata Tomik; Nie boimy się nietypowych wyzwań!

Fot. Małgorzata Tomik; Nie boimy się nietypowych wyzwań!

CELE PROJEKTU:

- Excalibur, Bjoeks Climb Center, Holandia – wspinanie
- Wunderland Kalkar, Dusseldorf, Niemcy – wspinanie
- Diga di Luzzone, Szwajcaria – wspinanie
- Bovec, Słowenia – canyoning
- Meteory, Równina Tesalska, Grecja – wspinanie
- Hvar, Ciovo, Split; Chorwacja – Deep Water Solo

PLAN WYJAZDU:

Planujemy spędzić wrzesień na ekstremalnie zróżnicowanej wspinaczce i pokrewnych aktywnościach, które przygotują nas do jednego z najczystszych kontaktów ze skałą, wspinaczki typu Deep Water Solo (inaczej Psicobloc, DWS) w przeznaczonych do tego rejonach Chorwacji: Hvar, Ciovo, Split. Nie słyszeliście? Nic dziwnego. W Polsce do tej pory nie wyznaczono miejsc odpowiednich do tego typu wspinaczki, mało popularne są też wyjazdy zagraniczne. Co to w ogóle jest? Najprościej mówiąc: jest to rodzaj wspinaczki solo, bez asekuracji na klifach/skałach nad zbiornikiem wodnym (morze, ocean, rzeka, jezioro itp.). W razie niepowodzenia na skale, wspinacza nie czeka twarde lądowanie, ale upadek do wody. Na południu Europy to dość popularny sport, mimo tego, w Polsce niemal nieznany. Realizując nasz program chcemy pokonać drogi o różnych poziomach trudności, od najłatwiejszych aż po szczyt naszych możliwości. Celem pośrednim jest udostępnienie obszernej relacji na temat Deep Water Solo, obejmującej nie tylko nasze wrażenia, ale szerokie spektrum wiedzy na temat uprawiania tego sportu i rejonów, w które warto się wybrać; dostęp do informacji – popularyzacja wśród grona polskich wspinaczy. Ponadto po powrocie dołożymy starań prowadzących do rozpoznania miejsc, gdzie warunki pozwoliłyby na wytyczenie pierwszych dróg DWS w Polsce, o ile tylko będzie to możliwe.

 Źródło: 4hdwallpapers.com , Deep Water Solo.
Źródło: 4hdwallpapers.com , Deep Water Solo.

Nasz projekt ma charakter dwufazowy: przygotowania połączonego z działaniem i samego działania. Zanim dotrzemy do bram Chorwacji (DWS), doszlifujemy psychę i umiejętności w najciekawszych, nietypowych miejscach. Wszystkie cele projektu są dobrane adekwatnie do naszych warunków fizycznych i obecnego poziomu umiejętności wspinaczkowych. Do uroków Deep Water Solo przygotujemy się m.in. na najwyższych ściankach wspinaczkowych na świecie. Po kolei: Excalibur, Bjoeks Climb Center w Holandii; Wunderland Kalkar w Niemczech, gdzie udostępniono sztuczną drogę wspinaczkową na dawnej wieży chłodniczej starej elektrowni jądrowej. Następny cel: najwyższa na świecie sztuczna „ściana” wspinaczkowa (165 m) tama Diga di Luzzone w Szwajcarii. Pogodzeni z wysokością skierujemy się do Słowenii, żeby przed DWS oswoić się ze skokami do wody – canyoning w Bovec (pokonywanie rzek i kanionów z pomocą technik linowych). Wracając do tematu wysokości, nie może ominąć nas jeden z cudów przyrody, wyrastający z dna Równiny Tesalskiej w Grecji kamienny las ponad 1000 niezwykłych skał, Meteorów, osiągających nawet 400 m wysokości od podstawy. Powspinamy się, jednocześnie prowadząc trening psychiczny i fizyczny. Kontakt z geologicznym fenomenem naszej planety ostatecznie przygotuje nas do tego, żeby porzucić linę i oddać się „najczystszemu” kontaktowi ze skałą, wspinaczce solowej Psicobloc.

TERMIN: wrzesień 2015

UCZESTNICY:

Małgorzata Tomik: 25 lat, wielbicielka aktywności i przestrzeni pochłonięta przez góry. 5 lat w Tatrach, latem i zimą. Trenuje wspinaczkę (skałkowa, buldering) i nie zamierza przestać. Na studiach przez 4 lata reprezentantka AZS UP na zawodach pływackich.

Piotr Urbaniak: 27 lat, zapalony pasjonat górskich aktywności. Tatrzańskie szczyty przemierza od 7 lat, zaczął przygodę z Alpami. Trenuje wspinaczkę skałkową i buldering. Dąży do skialpinizmu. Chłopak z przeszłością (brazylijskie jiu jitsu i submision fithing, z sukcesami na skalę kraju).

KOSZTORYS:

Pomiędzy celami chcemy przemieszczać się samochodem, małym busem, co zwiększa naszą mobilność a minimalizuje koszty noclegów (spanie na przystosowanej do tego pace, bądź pod namiotem):
- paliwo i winiety 2800 zł i 1200 zł
- canyoning (instruktor, wypożyczenie sprzętu) 800 zł
- Deep Water Solo (jednorazowy instruktaż, ponton, wstęp na płatne rejony) 1600 zł
- koszty wstępu na rejony/konstrukcje wspinaczkowe 950zł
- doposażenie sprzętowe (m.in. nowa lina!) 1700 zł
- ubezpieczenie: Car Assistance plus sporty ekstremalne 950 zł

Suma ~ 10 000zł

 Fot. Maciej Chwistek; uczestnicy projektu: Małgorzata Tomik i Piotr Urbaniak
Fot. Maciej Chwistek; uczestnicy projektu: Małgorzata Tomik i Piotr Urbaniak

Szczegółowy projekt wyprawy w formacie PDF dostępny TUTAJ

Chcesz wziąć udział w konkursie i zagrać o 10 000zł na wyprawę swoich marzeń? Tutaj znajdziesz więcej szczegółów!

Konkurs "Łap (za) dyszkę" 2015 - wygraj 10 000zł i zrealizuj wyprawę swoich marzeń!

Komentarze

 • Brak komentarzy...

  Dodaj komentarz


  Konkurs Fotograficzny "Górski Kalendarz"

  male dolomity

  Popularne

  Blogi

  FundacjaTOPR 271x62_v1

  TOPR SystemMonitoringuPogody_271x62

  Zagrożenie Lawinowe w Tatrach

  Statystyki

  • Artykułów: 10211
  • Odsłon artykułów: 28951146
  
  ';