Trzy odcienie Islandii

Kategoria: Konkursy / Zakończone

Głównym celem wyprawy jest zdobycie najwyższego czynnego oraz najbardziej aktywnego wulkanu Islandii Hekli (1491m n.p.m.) oraz najwyższego szczytu Islandii Hvannadalshnúkur (2110m n.p.m) wznoszącego się ponad lodowcem, a także trekking w rejonie zachwycających kolorami i for- mami Gór Tęczowych (Landmannalaugar). Każdy z wymienionych rejonów działalności górskiej reprezentuje odmienne walory widokowe (tytułowe odcienie przedstawione na zdjęciu), a także trud- ności i wymagania.

Celem pobocznym jest odwiedzenie innych pięknych i atrakcyjnych miejsc na Islandii, takich jak Park Narodowy Skaftaffel, Park Narodowy Þingvellir, wodospad Gulfoss, słynny Geysir, czy też wypłynięcie na morze i obserwowanie wielorybów oraz wiele innych, a być może nawet objechanie Islandii dookoła, o  ile pozwoli na  to czas. Niekwestionowanym priorytetem  są bowiem  mające charakter górski cele główne, których osiągnięciu podporządkowana będzie wyprawa.

Trzy odcienie Islandii

Trzy odcienie Islandii

Plan
Wyprawa odbędzie się w sierpniu. Ze względu na zmienną pogodę oraz czynniki losowe plan jest sporządzony orientacyjnie. Noclegi przewidujemy na kempingach lub pośród dzikiej natury (tam, gdzie nie jest to zabronione).
03.08.15 – Wylot z Polski.
04.08.15 – Po północy przylot; dzień poświęcony na odebranie samochodu i zakupienie niezbęd- nych artykułów (część żywności, gaz), nocleg na campingu przy drodze R1 na wschód od Reykjaviku.
05.08.15 – Przejazd w rejon Parku Narodowego Þingvellir, rozgrzewkowy trekking  w  okolicy, dalszy przejazd i nocleg pod wulkanem Hekla.
06.08.15 – Całodniowa wycieczka na Heklę (prawie 1300 metrów przewyższenia).
07.08.15 – Odpoczynek, samochód zostaje w Leirubbaki, przemieszczenie się autobusem do Land- mannalaugar.
08-10.08.15 – Trekking po okolicznych szlakach, możliwie osiągnięcie najwyższego szczytu Gór Tęczowych; powrót do Leirubbaki.
11.08.15 – Przejazd do Parku Narodowego Skaftaffel położonego u stóp Hvannadalshnúkur. Rozpoznanie drogi na szczyt, trekking w okolicy, nocleg tamże.
12.08.15 – Próba zdobycia szczytu Hvannadalshnúkur drogą normalną od południo-zachodu. Zdecydowanie najpoważniejsze przedsięwzięcie całej wyprawy – uszczeliniony lodowiec, w sumie prawie 2000m przewyższenia w tym ok. 900 po lodowcu. Wycieczka na cały dzień (pomocny będzie długi subpolarny dzień).
13.08.15 – Odpoczynek.
14–19.08.15 – Jeśli wszystko zgodnie z planem, ten czas będzie wolny i zostanie wykorzystany na realizację celów pobocznych, np. przejście szlakiem wodospadów w Parku Narodowym Skaftaffell, odwiedzenie słynnego Geysiru, laguny lodowcowej na malowniczym jeziorze Jökulsárlón, powstają- cym z wody spływającej z topniejącego lodowca Vatnajökull, na jego południowym krańcu; a być może objechanie Islandii dookoła, by obejrzeć jezioro Myvatn, zwiedzić miasteczko Akureyri wraz z całodobowo otwartym (oczywiście tylko w lecie) polu golfowym, oraz wycieczką u podnóży Snae- fellsjökull utrwalonego w „Podróży do środka Ziemi” przez J. Verne’a.
19.08.15 – Powrót do Polski

Szczegółowy projekt wyprawy w formacie PDF dostępny TUTAJ

Chcesz wziąć udział w konkursie i zagrać o 10 000zł na wyprawę swoich marzeń? Tutaj znajdziesz więcej szczegółów!

Konkurs "Łap (za) dyszkę" 2015 - wygraj 10 000zł i zrealizuj wyprawę swoich marzeń!

Komentarze

 • Brak komentarzy...

  Dodaj komentarz


  Konkurs Fotograficzny "Górski Kalendarz"

  male dolomity

  Popularne

  Blogi

  FundacjaTOPR 271x62_v1

  TOPR SystemMonitoringuPogody_271x62

  Zagrożenie Lawinowe w Tatrach

  Statystyki

  • Artykułów: 10033
  • Odsłon artykułów: 27704279
  
  ';