Być w Zakopanem i nie wjechać kolejką na Kasprowy... Toż to się nie godzi... Kasprowy Wierch (1987 m n.p.m.) - jest szczytem granicznym - po jednej stronie mamy Słowację, a Polskę po drugiej. Kasprowy zaliczany już jest do Tatr Zachodnich, a kryterium podziału stanowi tu budowa i charakter skał pod względem geologicznym.

Zdjęcie z bazy zdjęć PG, Tatry z Kasprowego Wierchu widok na Giewont, fot. Paweł Stanuch
Zdjęcie z bazy zdjęć PG, Tatry z Kasprowego Wierchu widok na Giewont, fot. Paweł Stanuch

Nazwa góry jest pochodną leżącej poniżej Hali Kasprowej. Nazwa Hali Kasprowej wynika z nazwiska górala Kaspra, który sprawował swego czasu pieczę nad tą okolicą.

Sam szczyt Kasprowego Wierchu był już odwiedzany od dawna. Obecnie jest on również bardzo popularny, a szczególnie wśród narciarzy. Na zboczach góry (specjalnie z myślą o narciarzach właśnie i czynne tylko zimą), funkcjonują dwa wyciągi krzesełkowe:
- na Hali Gąsienicowej,
- w Dolinie Goryczkowej.

Przy dobrych warunkach śniegowych, obierając sobie zjazd Nartostradą Gąsienicową lub Nartostradą Goryczkową, możemy dotrzeć aż do Kuźnic, a nawet do ścisłego centrum Zakopanego.

Na samej górze obok tego, że w stojącym tu budynku znajduje się górna stacja kolejki, funkcjonuje również restauracja, kiosk, przechowalnia nart oraz zimowa stacja TOPR.

Od roku 1938 w zbudowanym nieopodal Wysokogórskim Obserwatorium Meteorologicznym znajduje się najwyżej w Polsce położony budynek (a konkretnie, jest to ośrodek badawczy).

Wracając jednak do kolejki na Kasprowy Wierch, podróż z Kuźnic na górę to ok 20 min. Dostarcza ona niezapomnianych i przepięknych wrażeń. Wokół rozciągają się widoki na szczyty górskie w Tatrach oraz ten najbardziej charakterystyczny – Giewont, a więc Śpiący Rycerz (1894 m n.p.m.). Ostatni odcinek podróży kolejką to już ostra jazda do góry pośród piętrzących się skał.

Z samej góry rozpościerają się również przepiękne widoki. Na wschodzie i południowym wschodzie możemy podziwiać Granaty, Kościelec, Kozi Wierch, Zawratową, Niebieską i Gąsienicową Turnię oraz Świnicę. Za to patrząc na stronę południową, bez trudu dostrzeżemy całą galerię szczytów słowackich, na zachodzie szczyty Tatr Zachodnich (a wśród nich Starorobociański Wierch, Czerwone Wierchy oraz Giewont). Na północy natomiast, w dole widoczne jest Zakopane.

Letnia aplikacja „Kasprowy Wierch” - jest zarówno dobrym, rzetelnym przewodnikiem po okolicy, a zarazem zawiera propozycje aż 9 wycieczek (z Kuźnic, Brzezin, przez Dolinę Gąsienicową, Myślenickie Turnie lub Kopę Kondracką). Każda z tras zaznaczona została na mapie offline, a dzięki technologii GPS użytkownik widzi podczas wycieczki swoją dokładną pozycję. Na trasach zaznaczone są i opisane obiekty warte uwagi.

Owa aplikacja posiada tzw. funkcja AR (augmented reality - 'rozszerzona rzeczywistość'), która pozwala zobaczyć, jak mijane miejsca wyglądały osiemdziesiąt lat temu.

Przygotowano również audioprzewodnik (o historii kolejki, aktualnie mijanej panoramie).

Na uwagę zasługuje jeszcze coś takiego jak quest (z angielskiego: poszukiwanie, tropienie) „Na Kasprowy szlakiem historii i przyrody” - chodzi o rozwiązywanie określonych, tematycznych zagadek podczas pieszego marszu na wierzchołek Kasprowego (na trasie z Kuźnic przez Dolinę Gąsienicową i przełęcz Liliowe).

Aplikacja „Kasprowy Wierch” to również parę najistotniejszych informacji i ciekawostek o TPN, tatrzańskiej przyrodzie, historii oraz aktualnych wydarzeniach związanych z funkcjonowaniem kolejki.

I co istotne, to to, że ów mobilny przewodnik działa też w trybie offline, a treści w aplikacji zostały przygotowane w dwóch językach:
- polskim,
- angielskim.

Ceny biletu za wjazd wagonikiem na górę uzależnione są od terminu (w sezonie bilety są dużo droższe) oraz czy kupujemy je bezpośredni przed odjazdem w kasie w Kuźnicach czy w przedsprzedaży. Szczegółowy cennik: http://www.kasprowywierch.biz/cennik.html

Bilety na Kasprowy Wierch można właśnie kupić w sklepie online i nie trzeba ich nawet drukować czy w jednym z dostępnych biletomatach:
1. przy dolnej stacji kolejki na Gubałówkę,
2. przy przejściu podziemnym na samym dole Krupówek,
3. przy Poczcie Głównej/ul.Krupówki 20,
4. przy siedzibie Pkl / ul. Krupówki 48,
5. na placu przy kasach w Kuźnicach.

Zdjęcie z bazy zdjęć PG: Kasprowy Wierch, fot. Paweł Wielgosz
Zdjęcie z bazy zdjęć PG: Kasprowy Wierch, fot. Paweł Wielgosz

{youtube}wuiFIdf5hRI{/youtube}

Bartek Michalak

Źródła:
- www.pkl.pl/pkl.html
- www.portalgorski.pl
- Tatry Polskie - PRZEWODNIK, Józef Nyka, Latchorzew 2002
- Najpiękniejsze szczyty tatrzańskie, Janusz Kurczab, Marek Wołoszyński, Warszawa 1991
- Internet (ogólnie)