Pik Kosmos 2014

Pik Kosmos 2014 - wyprawa na granicę kosmosu, czyli zachodnie kokszał tau (kokshaal too, Kirgistan). Cel wyprawy eksploracyjnej:

1. pierwsze wejście / pierwsze polskie wejście na drugi pod względem wysokości szczyt w paśmie południowo- zachodnim Kokszał Tau, o nazwie pik kosmos (zwany też: Pik Schmidta; 5942 m).

2. Eksploracja i wspinaczka na okoliczne dziewicze pięciotysięczniki.

3. Sporządzenie dokumentacji zdjęciowej i nakręcenie materiału filmowego.

4. Akcja górska może być prowadzona z dwóch potencjalnych lodowców (Pal’gov lub Grigor’ev).

To tu wirują na niebie odległe światy, tak wyraźne, że prawie na wyciągnięcie ręki. To tu smukłe i zarazem dzikie delty rzek kreślą skomplikowane krzywe, meandry zwierzęcych ścieżek, które choć ledwo dostrzegalne, są jedynym drogowskazem dla osób przemierzających tą głęboką przestrzeń.

Zapraszamy do przeczytania relacji z przebiegu wyprawy Pik Kosmos 2014.

Pik Kosmos - Odważ się być sobą

"Niemożliwe to nie fakt. To jedynie opinia. Niemożliwe to nie deklaracja. To wyzwanie. Niemożliwe to potencjał możliwości. Niemożliwe jest chwilowe. NIEMOŻLIWE NIE ISTNIEJE.”
Monika Sawicka Siedem kolorów tęczy

„Nie ma bardziej szczerej miłości, niż miłość do jedzenia”, ale „z jedzeniem jest jak z seksem. To są dwie największe przyjemności w życiu człowieka. (…) I tak samo jak są ludzie nierozbudzeni seksualnie, tak samo są ludzie nierozbudzeni kulinarnie.”
Źródło: serial Glina

"Mówi się o Pamirze, że jest Dachem Świata. (…) Jego więźba to wysokie góry z białymi szczytami. Jego dachówki to nieokiełznana natura. Ociepleniem są mieszkający tu ludzie" - Andrzej Budnik „Kolory Pamiru”