Rocznica pierwszego zimowego wejścia na Cho Oyu

Kategoria: Artykuły / Kalendarium

Dokładnie 12.02.1985 roku Maciej Berbeka wraz z Maciejem Pawlikowskim stanęli na 6 szczycie ziemi położonym w Himalajach. Wejście na Cho Oyu odbyło się w ramach wyprawy polsko-kanadyjskiej pod kierownictwem Andrzeja Zawady (nową drogą, południowo-wschodnim filarem). Warto wiedzieć, że już 3 dni po wejściu Berbeki i Pawlikowskiego na wierzchołku stanęli także Andrzej Heinrich i Jerzy Kukuczka.

Cho OyuCho Oyu

W składzie wyprawy zimowej na Cho Oyu znaleźli się: Andrzej Zawada (kierownik wyprawy), Jerzy Kukuczka, Maciej Berbeka, Zygmunt Andrzej Heinrich, Eugeniusz Chrobak, Mirosław Gardzielewski, , Maciej Pawlikowski, Krzysztof Flaczyński (lekarz). Kanada była reprezentowana przez Jacquesa Oleka, Martina Berkmana, André Frapiera i Yvesa Téssiera (lekarz). W Nepalu do wyprawy dołączyli: Chhetrapati Shrestha (oficer łącznikowy) i Szerpowie: Thukten Sherpa, Ang Dawa, Bal Bahadur i Mohit Syangbo Lama.

Cała akcja górska ruszyła 4 stycznia, gdy akcję górską rozpoczęli Maciej Berbeka z Maciejem Pawlikowskim zakładając obóz pierwszy. Następnie ustawiono obóz drugi na wysokości 5700 m, a dokonali tego Mirosław Gardzielewski z Andrzejem Zawadą. Eugeniusz Chrobak i Andrzej Heinrich zajęli się poręczowaniem drogi.  Musieli się jednak wycofać w wyniku wypadku, w którym Andrzej Heinrich został uderzony spadającym z góry kamieniem. Następnie na wysokości 6700 m stanął obóz trzeci, który założyli Maciej Berbeka, Maciej Pawlikowski, Eugeniusz Chrobak i Mirosław Gardzielewski. Następnie 8 lutego do zespołu dołączył w międzyczasie Jerzy Kukuczka. Eugeniusz Chrobak i Mirosław Gardzielewski idąc za ciosem ustawili na 7200 m obóz czwarty. Następnego dnia z bazy ruszyli w górę Jerzy Kukuczka z Andrzejem Heinrichem. 10 lutego Maciej Berbeka i Maciej Pawlikowski zmierzyli się z trudnościami terenowymi nad obozem czwartym i przenieśli go jeszcze 300 m do góry osiągając przy tym wysokość 7500 m. 12 lutego wspinacze podjęli decyzję o ataku szczytowym. 4 wejście na ośmiotysięcznik w zimie stało się faktem. Polacy znów potwierdzili swoją dominację w himalaizmie zimowym. Jednocześnie z zimowym zdobyciem góry, pionierskim wyczynem było wytyczenie zimą nowej drogi na ośmiotysięczniku.

Maciej Pawlikowski i Maciej Berbeka pod Cho OyuMaciej Pawlikowski i Maciej Berbeka pod Cho Oyu

Maciej Berbeka urodził się 17.10.1954 w Zakopanem. Był taternikiem, alpinistą i ratownikiem górskim. Z wykształcenia był architektem wnętrz i pracował jako nauczyciel w zakopiańskim Liceum Sztuk Plastycznych. W Tatrach zaczął wspinać się w 1969 roku. W latach 1976-1977 wspinał się w górach Kaukazu. W 1978 roku działał z sukcesami w Alpach. W roku 1980 wspinał się w Pamirze. Na przestrzeni między 1979 a 1993 rokiem brał udział w 6 wyprawach w Himalaje, podczas których uczestniczył w dwóch pierwszych wejściach zimowych na Cho Oyu i na Manaslu. Wszedł również na Mount Everest i na Annapurnę. Próbował swoich sił również na Nanga Parbat i na Dhaulagiri. W 1988 roku był o krok od zimowego wejścia na Broad Peak, dotarł jednak na przedwierzchołek. Dopiero w roku 2013 dokonał pierwszego zimowego wejścia na Broad Peak. Niestety z tej wyprawy nigdy już nie powrócił. Został uznany za zmarłego 06.03.2013 roku przez kierownika tamtej wyprawy Krzysztofa Wielickiego.

Maciej Pawlikowski urodził się 19.02.1951 roku w Zakopanem. Jest działaczem taternickim, narciarzem, ratownikiem i przewodnikiem górskim. Z wykształcenia Pawlikowski jest technikiem budowlanym oraz zawodowym ratownikiem TOPR. W Tatrach wspinanie zaczął od 1972 roku i przeszedł tam liczne ekstremalne drogi wspinaczkowe. W 1984 roku wspinał się w Alpach. Działał z sukcesami również w Andach Peruwiańskich, w Pamirze, a w latach 1979-2009 uczestniczył w 14 wyprawach w Himalaje i Karakorum. Był m. in. Prezesem KW Zakopane, członkiem zarządu PZA. Maciej Pawlikowski został dwukrotnie odznaczony złotym i trzykrotnie srebrnym medalem „Za Wybitne Osiągnięcia Sportowe”.

Bartek Andrzejewski

Komentarze

 • Brak komentarzy...

  Dodaj komentarz


  Konkurs Fotograficzny "Górski Kalendarz"

  male dolomity

  logo biale_proste2

  Popularne

  Blogi

  FundacjaTOPR 271x62_v1

  TOPR SystemMonitoringuPogody_271x62

  Statystyki

  • Artykułów: 9599
  • Odsłon artykułów: 26151181
  
  ';