male dolomity

Popularne

Blogi

FundacjaTOPR 271x62_v1

TOPR SystemMonitoringuPogody_271x62

Zagrożenie Lawinowe w Tatrach

Świat

„100 wulkanów” Najwyższy AKTYWNY wulkan świata - Ojos del Salado czy Llullaillaco?

„100 wulkanów” Najwyższy AKTYWNY wulkan świata - Ojos del Salado czy Llullaillaco?

Odpowiedź na tytułowe pytanie brzmi: Llullaillaco 6755m. Poniżej uzasadnienie i inne informacje.

Czytaj więcej...

Azja Środkowa - cztery na czterech

Azja Środkowa - cztery na czterech

Nosi mnie. Jak byłem gówniarz, kumple biegali za piłką albo oglądali piłkę w telewizorni, ja biegałem po dachach. Oni dalej oglądają piłkę, a ja nie mam telewizora, bo kasa poszła na szpej wspinaczkowy i na wachę do strucla(1). I dalej mnie ciągnie po dachach – tym razem na Dach Świata. Kilka razy byłem już od południa w pakistańskim Karakorum, teraz pociągnęło od północy w Pamir. Chciałem zetknąć te swoje ścieżki – nie do końca się udało, ale...

Czytaj więcej...

„100 wulkanów”: Wulkan Ojos del Salado - najwyższe jeziora świata

Podczas poszukiwania aktywności najwyższego wulkanu świata - Ojos del Salado 6896m, napotkałem kilka położonych bardzo wysoko jezior. Uchodzących za najwyżej położone na świecie. Wszystkie pochodzenia wulkanicznego, co oczywiste. Może niektóre mają jakieś nazwy, ale ja będę posługiwał się numerami od najniższego oraz w nawiasie własnymi, roboczymi.

Czytaj więcej...

Góry Lewockie

Góry Lewockie

Bladym świtem docieramy do podnóża masywu górskiego. Wieś jeszcze śpi, chociaż z kominów sączą się pierwsze dymy. Raporty wywiadu nie przewidywały przeszkód w przekroczeniu granicy, niemniej, zachowując należytą ostrożność zbliżamy się do tej, widocznej tylko na mapie, linii.

Czytaj więcej...

Niezwykła jubileuszowa wyprawa Grzegorza Gawilka w ramach projektu 100 wulkanów

Niezwykła jubileuszowa wyprawa Grzegorza Gawilka w ramach projektu 100 wulkanów

15 listopada wyruszam na 112-dniową bardzo ambitną samotną wyprawę do Ameryki Południowej i Północnej. Spróbuję ustalić, który wulkan jest najwyższym aktywnym wulkanem na Ziemi, a przy okazji zweryfikować istnienie najwyżej położonego jeziora świata. Poza tym eksploracja najbardziej aktywnych i najbardziej niebezpiecznych wulkanów obu kontynentów.

Czytaj więcej...

Gejzer Siwa Broda (Sivá Brada)

Jadąc samochodem z Lewoczy w stronę Spiskiego Zamku warto zanucić  sobie: ”Wolniej, wolniej, wstrzymaj konia, dokąd pędzisz w stal odziany...”. Już w oddali błyszczą ściany Spiskiego Hradu, ale warto zatrzymać się trochę wcześniej. Około 13 km od Lewoczy, przed zjazdem do Spiskiej Kapituły po prawej stronie zauważymy trawertynowe wzgórze z kaplicą na szczycie, a u podnóża parking.

Czytaj więcej...

Wyprawa w Gorgany

Wyprawa w Gorgany

Biorąc pod uwagę stan w jakim obecnie znajduje się Ukraina, samo w sobie sprawia obawy przed bezpiecznym poruszaniem się po kraju. Nie jestem osobą, która umie przelać to co widziała i czuła podczas podróży na papier, toteż nie będę się rozpisywał w tych kwestiach i prześlę trochę zdjęć. Moją pierwszą wyprawę z przyjaciółmi zaplanowaliśmy i zrealizowaliśmy w 2012 r.

Czytaj więcej...

Czerwony Klasztor

thumb_czerwony_klasztor

Czerwony Klasztor na słowackim brzegu Dunajca przybliżył niesłychanie się do Polski za sprawą otwartej 12 sierpnia 2006 roku kładki nad rzeką i miejsca przekraczania granicy na szlaku turystycznym. Na razie przejście czynne jest od 1 maja do końca października w godzinach od 7 do 19, ale jak poinformował mnie rzecznik prasowy Karpackiego Oddziału SG procedura zmiany statusu przejścia na całoroczne jest w toku i powinna się zakończyć przed końcem października.

Czytaj więcej...

Konkurs Fotograficzny "Górski Kalendarz"