Świat

Kaukaz – w stronę wolności

Kaukaz

Jestem dziennikarzem, fotografem i podróżnikiem. Obecnie pracuję nad książką dotyczącą Kaukazu, jest to reportaż górski z elementami refleksji kulturoznawczej. Przygotowuję też artykuł o Parku Narodowym Lagotekhi dla National Geografic. Książka to reportaż z trzymiesięcznej samotnej wyprawy na Kaukaz (z tej, która już się odbyła, oraz z tej, która dopiero ma się odbyć) podczas której zdobyłem Kazbek, a następnie wyruszyłem w samotny trekking na wschód, kierując się do Tuszeti.

Czytaj więcej...

Dzierawica w Górach Przeklętych

Dzierawica w Górach Przeklętych

Naszym celem jest Dzierawica w Górach Przeklętych. Najwyższy szczyt dwóch państw, który jednak nie leży na ich granicy. Jedyna w Europie góra, która jest najwyższym wierzcholkiem dwóch krajów, ale nie obu jednocześnie.

Czytaj więcej...

Relacja Kazbek – Gruzja część II

Relacja Kazbek – Gruzja część II

BIWAK „SABERDZE” – POCZĄTEK LODOWCA GERGETI - Zanim jednak dotrzemy do lodowca na swojej drodze spotkaliśmy tablicę informacyjną z napisem: „Kazbek nie lubi singli. Zwiąż się załóż raki”. Tablica posiada napis również w języku lokalnym oraz angielskim. Ma na celu ostrzegać o zagrożeniach jakie czekają na osoby wybierające się w dalszy etap drogi.

Czytaj więcej...

Szlaki na Słowacji już zamknięte

zdjęcie z bazy zdjęć PG, Gerlach

Przypominamy, że zgodnie z przepisami jakie obowiązują w Tatrach na terenie Słowacji, od 1 listopada do połowy czerwca zamykane są tam co roku wszystkie szlaki powyżej większości schronisk. Dotyczy to także trasy prowadzącej do najwyżej położonego schroniska w całych Tatrach – Chaty pod Rysami.

Czytaj więcej...

Relacja Kazbek – Gruzja część I

Kazbek - relacja

Hej, z tej strony Jakub i Bartłomiej Bednarczyk, jesteśmy braćmi, w ubiegłym roku mieliśmy przyjemność na łamach Portalu Górskiego przedstawić Wam swoje górskie plany. Na szczęście wszystkie zostały zrealizowane pomyślnie i o nich właśnie, chcieliśmy Wam opowiedzieć. Nasza przygoda z górami Kaukazu odbyła się w dniach 4 – 21 sierpnia 2017 roku. Planem było wejście na szczyt Kazbek oraz Elbrus, jak to właściwie wszystko wyglądało przedstawiamy poniżej.

Czytaj więcej...

Korona Bałkanów - fotorelacja

Korona Bałkanów

W dniach 8-15 lipca 2017 r. w parze z Aleksandrą Skrzypczyk zdobyliśmy Koronę Bałkanów, ustanawiając nowy rekord szybkościowy w realizacji tego projektu – 7 dni i 5 godzin. W podróży poruszaliśmy się tylko we dwoje, własnym samochodem (Opel Astra III – rocznik 2007), pokonując ponad 3500 kilometrów, często drogami kiepskiej jakości. Łącznie w nieco ponad tydzień przejechaliśmy ok. 70 godzin, w górach z kolei przeszliśmy 162,5 km w 44 godziny.

Czytaj więcej...

El Caminito del Rey - nowa odsłona dawnej Via Ferraty

El Caminito del Rey

Znajdująca się w południowej Hiszpanii Caminito del Rey to obecnie jedna z ciekawszych atrakcji turystycznych Andaluzji. Okryta złą sławą, przez bardzo długi czas określana była jako najniebezpieczniejsza Via Ferrata na świecie. Droga Króla – bo tak tłumaczy się jej nazwę, biegnie wśród stumetrowych ścian wąwozu rzeki Guadalhorce. W przeszłości niejeden śmiałek stracił życie podczas jej pokonywania. Zobaczmy jak to miejsce prezentuje się dziś.

Czytaj więcej...

Tatrzański Cmentarz Symboliczny

Tatrzański Cmentarz Symboliczny

Jest w Tatrach miejsce szczególne, wprawiające w melancholijny nastrój, wywołujące przemyślenia. To miejsce gdzie pod pionowymi urwiskami skalnymi Osterwy miesza się miłość do życia z pasją, miłością do gór i śmiercią. Mowa o Tatrzańskim Cmentarzu Symbolicznym piętnaście minut spacerem od Popradzkiego Stawu, który powstał w latach 40 ubiegłego stulecia “martwym na pamiątkę, żywym ku przestrodze”. Jego motto, tu w Tatrach Słowackich szczególnie bliskie jest sercu.

Czytaj więcej...

Demawend – irański Goliat

Na szczycie

Najwyższy szczyt Iranu i jednocześnie najwyższy aktywny wulkan w Azji przyciąga mieszkańców Persji i Europejczyków swoim majestatem. Góruje nad innymi szczytami sprawiając, iż sąsiednie czterotysięczniki nabierają wrażenia pagórków a dymiący wciąż wierzchołek budzi ciekawość nawet rdzennych mieszkańców Iranu.

Czytaj więcej...

Konkurs Fotograficzny "Górski Kalendarz"

male dolomity

logo biale_proste2

Popularne

Blogi

FundacjaTOPR 271x62_v1

TOPR SystemMonitoringuPogody_271x62

Statystyki

  • Artykułów: 8371
  • Odsłon artykułów: 23653076

';